Funkcje działu

Dział zawiera tematy organizacyjno-dyskusyjne większości wątków (sesji) fabularnych prowadzonych w grze oraz tych, które rozgrywają się w dziale „Sesje pozafabularne” poniżej.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3822
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Funkcje działu

05 sty 2012, 02:02

UWAGA! Zapoznanie się z prezentowanymi poniżej informacjami wymaga znajomości mechaniki gry opisanej w tym temacie.

Dział, w którym właśnie się znajdujesz („Zapisy, zapowiedzi i dyskusje”), służy do omawiania wszelkich kwestii związanych z konkretnymi wątkami fabularnymi oraz pozafabularnymi. Przeciwnie jednak do „Dyskusji i propozycji”, tematy stanowią tutaj zamknięte, konkretnie zdefiniowane strefy, w których znajdują się wyłącznie posty dotyczące jednej sesji. Posty te mogą zostać publikowane przez każdego, kto chce o danym wątku porozmawiać. Często znajdują się w nich wskazówki i informacje od Mistrzów Gry, jak również pytania uczestników sesji. Nie jest to jednak regułą: jeżeli śledzisz dany wątek i Cię on ciekawi, to nie krępuj się pisać o nim w jego temacie – a nuż wyniknie z tego jakaś owocna rozmowa?

Temat w tym dziale każdy może zapoczątkować na dwa sposoby:

– Proponując sesję fabularną dla swojej postaci (oraz, wedle uznania i możliwości, także dla jej towarzyszy).
– Zakładając własną, osadzoną w dowolnych realiach sesję pozafabularną.

Mistrzowie Gry mogą dodatkowo zakładać tematy wątkom, które już prowadzą, oraz zapowiadać nowe sesje.

Istnieje więc kilka typów tematów, jakie można zobaczyć w tym dziale. Aby uniknąć nieporozumień, każda osoba zakładająca nowy temat, musi użyć odpowiedniego jego opisu („tagu”):

Propozycja – dla tematów z wypełnionym wzorem propozycji na sesję fabularną.
Zapisy – dla tematów z wypełnionym wzorem zakładania sesji pozafabularnej.
Zapowiedź – dla tematów zakładanych przez Mistrzów Gry, gdzie zapowiadają oni wątki, które dopiero mają się rozegrać. Do niektórych z nich prowadzona jest fabularna bądź pozafabularna rekrutacja, którą MG prowadzi w temacie z zapowiedzią.

Dodatkowo w dziale zobaczyć można także dwa dodatkowe tagi, które tyczą się wyłącznie tych sesji, które już się rozpoczęły. Tag należy zmienić tak szybko, jak Mistrz Gry podejmie się sesji fabularnej (w takim przypadku zwykle dokonuje on tego samodzielnie) lub zaraz po starcie sesji pozafabularnej.

Dyskusja – sesja fabularna – dla tematów dotyczących sesji fabularnych, których Mistrz Gry zdążył się podjąć. Otwarty temat symbolizuje sesję aktywną bądź zawieszoną. Zamknięty – zakończoną.
Dyskusja – sesja pozafabularna – dla tematów dotyczących rozpoczętych sesji pozafabularnych. Jeżeli jest zamknięty, sesja została już zakończona bądź porzucona.

Zamykanie tematów dokonywane jest przez Mistrzów Gry, którzy czyniąc to, informują o przyczynie w osobnym poście.

Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3822
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Tworzenie sesji pozafabularnej

05 sty 2012, 02:21

Leviathan umożliwia każdemu poprowadzenie sesji pozafabularnych osadzonych w dowolnych realiach, z dowolną mechaniką i na dowolnych zasadach. Możliwe jest nawet wykorzystanie systemu znanego z samego Leviathana i osadzenie akcji sesji pozafabularnej w jego świecie. Wszystko zależy od osoby, która taką sesję poprowadzi.

Sesje pozafabularne nie wpływają oczywiście w żadnym stopniu na to, co dzieje się w grze właściwej. Nawet, jeśli sesja pozafabularna zakłada uczestniczenie w niej postaciami z Leviathana. Zdobyte przez nie przedmioty, zdolności i doświadczenie obowiązują tylko na niej i nigdzie indziej. Chyba że na innej „pozafabularce”.

1. Sesję pozafabularną może poprowadzić każdy, niezależnie od tego, czy posiada zaakceptowaną na Leviathanie postać, czy też nie. Każdy też może w niej uczestniczyć. Ilość sesji pozafabularnych, które się prowadzi, lub w których się uczestniczy, jest nieograniczona.
2. Założenia sesji pozafabularnej dokonuje się przez utworzenie nowego tematu w dziale „Organizacja sesji”. Nazwa takiego tematu jest równocześnie nazwą sesji pozafabularnej. W jego pierwszym poście powinien znaleźć się wypełniony wzór tworzenia sesji pozafabularnej, który widoczny jest poniżej. Temat należy odpowiednio opisać („otagować”). Więcej na ten temat powyżej.
3. Osoba zakładająca temat dla sesji pozafabulanej uznawana jest automatycznie za tę, która ową sesję poprowadzi. Zabronione jest założenie tematu dla sesji, która nie posiada swojego prowadzącego. Jeżeli masz pomysł na sesję pozafabularną, ale nie masz ochoty jej prowadzić, możesz poszukać prowadzącego np. przez dział „Dyskusje i propozycje”.
4. Sesja pozafabularna nie może wystartować, dopóki jedna uprawniona do tego osoba – jeden Mistrz Gry – jej nie zaakceptuje. Większość sesji jest akceptowana od ręki, a system ten służy wyłącznie temu, aby zablokować prowadzenie sesji, której temat zawiera źle wypełniony wzór lub takiej, która łamie prawo krajowe.
5. Po zebraniu pożądanej ilości osób i poczynieniu wszelkich niezbędnych przygotowań, osoba prowadząca sesję pozafabularną powinna założyć nowy temat w dziale „Sesje pozafabularne”. Jego nazwa powinna odpowiadać nazwie tematu organizacyjnego, który odtąd może służyć dowolnym celom związanym z sesją pozafabularną – dyskutowania o niej, przekazywania informacji przez osobę prowadzącą, zadawania pytań itp.

Wzór tworzenia sesji pozafabularnej:

1. Opis sesji:
2. Zasady sesji:
3. Ilość uczestników:
4. Dodatkowe informacje:
1. Opis sesji: Opis celu sesji i jej tła, jak również określenie realiów. Uratowanie księżniczki na odległej planecie czy może intryga polityczna w Wolenvain…? Punkt musi zawierać podane w formie fabularyzowanej informacje na temat tego, czego dotyczyć będzie sesja. Forma dowolna.
2. Zasady sesji: Opis mechaniki, jaka stosowana będzie w trakcie sesji oraz wymogów formalnych. Mogą się tutaj zawierać informacje dotyczące np. ilości czasu na opublikowanie posta w sesji, ewentualnych zasad zapisów, używanego systemu walki, przewidywanej ilości kolejnych sesji, restrykcji dla uczestników chcących wziąć udział, wzoru Karty Postaci itd.
3. Ilość uczestników: Ilość osób mogących wziąć udział w sesji.
4. Dodatkowe informacje: Coś nie pasuje do powyższych punktów? Tutaj tego miejsce.

Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3822
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Proponowanie sesji fabularnej

05 sty 2012, 02:38

Każdy z graczy posiadający zaakceptowaną postać ma możliwość zgłoszenia dla niej (i/lub jej kompanów) propozycji sesji. Można to zrobić z pomocą poniższego wzoru. Nie jest to obowiązkowe, ale ułatwia komunikację z Mistrzami Gry i jasne deklarowanie swoich oczekiwań względem gry na Leviathanie. Wypełniony wzór umieszcza się w nowym temacie utworzonym w dziale „Organizacja sesji”. Jego nazwa może być dowolna i stanowić będzie nazwę sesji. Należy go również odpowiednio „otagować”, korzystając ze wskazówek zawartych powyżej.

Poza szczególnymi przypadkami, poprowadzenia zaproponowanej przez gracza sesji podejmuje się jego Opiekun. Sesje dla wielu osób prowadzone są przez Opiekuna dowolnej z nich. Pseudonim Opiekuna widoczny jest w profilu każdego konta z zaakceptowaną Kartą Postaci. Jeśli pole „MG prowadzący” nie pojawia się lub wpisano w nie „brak”, gracz otrzyma Opiekuna niezwłocznie po zgłoszeniu propozycji sesji fabularnej.

Trudność, długość, ostateczny kształt sesji i jej wynik zależą wyłącznie od Mistrza Gry, który ją prowadzi. Na sesji może wydarzyć się wszystko, niezależnie od tego, czy uda się zrealizować jej cel. Jest to jednak tym bardziej prawdopodobne, im więcej gracz poczynił starań w tym kierunku. Przykłady realizacji powyższego zamysłu można łatwo mnożyć.

Teoretycznie można postawić przed postacią cel zostania władcą Autonomii Wolenvain, choćby nawet była ona zwykłym chłopem. Podczas gry pojawi się wówczas wątek, który mógłby do tego doprowadzić. Z racji jednak, że losowy chłop ma bardzo małe prawdopodobieństwo zostania królem, wątek ów będzie nieoczywisty, długotrwały, trudny i niebezpieczny dla postaci.

W każdym wypadku dobrze jest rozbić osiąganie celu na etapy przy wcześniejszym ich przemyśleniu. Warto też wiedzieć, że starania przygotowujące postać do sesji mogą ją znacznie ułatwić. Wybranie się na wyprawę w celu zdobycia skarbów i chwały jest łatwiejsze, jeśli wcześniej zakupi się prowiant i ekwipunek. Mistrz Gry może to zasugerować już podczas sesji, lecz nie musi tego robić, co może nieść za sobą różne negatywne konsekwencje.

Wszystkie sesje fabularne przeprowadzane są w odpowiednich działach i lokacjach bezpośrednio w tematach fabularnych.

Jeśli jakakolwiek część wypełnionego wzoru dotyczy ukrytych części Karty Postaci, należy go w całości umieścić w znaczniku HIDE jak na poniższym przykładzie:

Kod: Zaznacz cały

[hide]Treść do ukrycia.[/hide]

Wzór propozycji sesji fabularnej:

1. Tło:
2. Cel:
3. Uczestnicy:
4. Dodatkowe informacje:
1. Tło: Opis wydarzeń, które miały miejsce podczas gry, a które stanowić będą podwaliny sesji. Może to być opis obecnej sytuacji postaci lub opis tego, w jaki sposób obrała ona cel, który będzie chciała spełnić podczas sesji. Wszystko to ma na celu umożliwienie Mistrzowi Gry lepsze obmyślenie, jak „zaczepić” sesję.
2. Cel: Zdobycie dodatkowych możliwości, przedmiotów, umiejętności, bogactwa, wpływów, władzy, posiadłości…? Cel postaci może wynikać z jej przeżyć i postanowień, ale również niepowiązanej z tymi kwestiami decyzji gracza. W drugim przypadku Mistrz Gry doprowadzi do sytuacji, w której postać nabędzie odpowiednie aspiracje lub otrzyma możliwość dojścia do celu sesji bez jego wcześniejszej znajomości.
3. Uczestnicy: Imiona postaci uczestniczących w sesji od samego początku.
4. Dodatkowe informacje: Wszystko, co nie mieści się w powyższych punktach, a jest warte odnotowania.

Wróć do „Organizacja sesji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Zarejestruj się · ZALOGUJ


Jest 20 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 19 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Kerreos
Liczba postów: 52310
Liczba tematów: 2980
Liczba użytkowników: 1052
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Dakhrega
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Discord – czat głosowy

Uwaga – lista osób rozmawiających głosowo nie aktualizuje się na bieżąco. Konieczne jest odświeżenie strony.