Strona 1 z 1

Aktualizacja rdzenia: phpBB 3.2.1

: 20 lip 2017, 17:00
autor: Infi

Przeprowadziłem dzisiaj udaną aktualizację rdzenia Leviathana, czyli silnika phpBB, do wersji 3.2.1 wydanej przed czterema dniami. Poprawki dotyczyły głównie eliminacji błędów związanych z bezpieczeństwem, dodaniem paru nowych funkcji – niezmieniających jednak nic dla użytkowników – oraz optymalizacji.

Jeśli ktokolwiek z Was miał styczność ze stawianiem własnych for dyskusyjnych, na pewno zetknął się również z phpBB. Ten rozwijany od 2002 roku silnik stanowił niegdyś wyznacznik wszelkich standardów w internetowych dyskusjach. Niestety, począwszy od roku 2007, popadł w stagnację wraz z wersją 3.0. Aż do 2015 roku niewiele działo się na polu aktualizacji, co oczywiście nie przeszkadza twórcom for – także PBF‐ów – w używaniu wersji 3.0 po dziś dzień.

Nie ma czemu się dziwić – mnogość modyfikacji, która do niej powstała, sprawiła, że przesiadka na coś nowocześniejszego oznaczałaby utratę wielu funkcjonalności. Przyzwyczajenie też robiło swoje i nawet, gdy pojawiły się nowoczesne rozwiązania, takie jak choćby Discourse, niewielu zwróciło na nie swoje oczy. Poza tym, nowinki wymagają specyficznych konfiguracji sprzętowych, raczej niedostępnych bezpłatnie. W międzyczasie Internet w naturalny sposób odwrócił się od for dyskusyjnych, co nie zachęcało do rozwijania ich formuły.

W 2015 coś się jednak ruszyło – wydano phpBB w wersji 3.1, które całkowicie zmieniło wiele zasad działania tego silnika, znacznie odróżniając się tym samym od 3.0. Stare modyfikacje stały się bezużyteczne, ale zamiast nich otrzymaliśmy środowisko, dzięki któremu możemy je doczepiać do rdzenia silnika w formie modułów: rozszerzeń. Znacznie zwiększyło to bezpieczeństwo i ułatwiło wprowadzanie zmian. Niechętny nowym rozwiązaniom (takim jak Discourse), idealnie pasujących do dyskutowania, ale nie do prowadzenia gry tekstowej, natychmiast przystąpiłem do testów. Zapowiedziałem je zresztą na forum i niektórzy z Was w nich uczestniczyli. Z pomocą Hruxa udało się wtedy przenieść wszelkie funkcjonalności ze starego Leviathana, a także stworzyć nowe. Cała społeczność skupiona wokół phpBB także się zbudziła, wydając wiele interesujących rozszerzeń. Nie wszystkie były dopracowane, ale widać było, że coś się dzieje.

Problemem było ładne opakowanie i doszlifowanie tego wszystkiego. Bo jakkolwiek phpBB wyposażone zostało w własny styl graficzny, dość prosty i funkcjonalny, tak był on dość toporny i niemodny. Poza tym, phpBB jak to phpBB – nadal zawierało stare funkcje, którymi jaraliśmy się w 2007, ale których teraz nikt nie wykorzystuje. Jako że nie miałem ani czasu ani zdolności, zakupiłem styl graficzny od profesjonalisty. Później oczywiście musiałem go dopasować do naszych rozszerzeń, wymagań i konwencji Leviathana, ale większość roboty została zrobiona już na początku. Zanim to wszystko ogarnąłem, w czerwcu 2016 wyszła wersja 3.2, a 4 dni temu, już po postawieniu forum na nowym silniku – 3.2.1 Oczywiście nadal mam do wyeliminowania kilka błędów, ale wszystko wydaje się działać świetnie. Wiele niepotrzebnych elementów forum po prostu ukryłem, dzięki czemu rzecz działa sprawniej, nikt się nie gubi i nie ma syfu. Bo to ostatnie zawsze było bolączką – brak minimalizmu w phpBB to jego główna wada. Uważam jednakże, że na Leviathanie udało się ją wyeliminować.