Zmiany w Kartach Postaci

Dział, w którym znajdują się usystematyzowane dokumenty (Karty) prezentujące postacie kierowane przez graczy oraz rasy i organizacje występujące w świecie gry.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3822
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Zmiany w Kartach Postaci

19 sty 2015, 00:00

Poniższy tekst przeznaczony jest dla osób, które już uczestniczą lub uczestniczyły w rozgrywce na Leviathanie.

Kiedy trzeba aktualizować Kartę Postaci?

Karta Postaci jest dokumentem przedstawiającym bohatera gracza na stan obecny. Jej regularne aktualizowanie jest obowiązkiem każdego uczestnika gry na Leviathanie. Niedopilnowanie tego obowiązku może w skrajnych przypadkach zaowocować zablokowaniem możliwości dalszej gry do czasu wprowadzenia aktualizacji. Za skrajny przypadek uznaje się krytyczną niezgodność treści Karty Postaci ze stanem faktycznym. Taka krytyczna niezgodność może być powodem zmniejszenia spójności fabularnej rozgrywki, a także błędów popełnianych przez graczy oraz Mistrzów Gry. Należy jej więc bezwzględnie unikać.

KP należy zatem aktualizować jak najczęściej – po zdobyciu lub utracie przez postać nowych przedmiotów, po zmianie stroju, po otrzymaniu ran, nauczeniu się czegoś nowego itp. Aktualizacje mogą być także kosmetyczne oraz uzupełniające.

Sposób aktualizowania Karty Postaci

Swobodne edytowanie postów w temacie z zaakceptowaną Kartą Postaci (a więc także jej samej) jest niemożliwe. Dokonuje tego Mistrz Gry na Twoją prośbę. Taka prośba wyrażona jest poprzez napisanie nowego posta w temacie z własną KP. Podobnie jak wszystkie inne posty w takim temacie, także ten z prośbą o aktualizację obowiązkowo zamyka się w całości w BBCode HIDE, jak na poniższym przykładzie:

Kod: Zaznacz cały

[hide]Treść posta.[/hide]

W treści posta z aktualizacją należy umieścić informacje na temat tego, co Mistrz Gry powinien zmienić w KP i dlaczego. Proponowaną aktualizację dobrze jest zaświadczyć linkami do postów fabularnych opisujących wyczyny postaci, które wpłynęły na jej KP. W celu lepszego podania niezbędnych informacji można posłużyć się poniższymi, nieobowiązkowymi formularzami (autorstwa Xariela):

Pokaż treść
Xariel pisze:Nowa treść:
1. Punkt, w którym ma zostać dodana treść:
2. Przyczyna dodania oraz linki fabularne (jeśli istnieją):
3. Treść, która ma zostać dodana:
Xariel pisze:Zmiana treści:
1. Punkt, w którym ma być zmieniona treść:
2. Przyczyna zmiany oraz linki fabularne (jeśli istnieją):
3. Treść, która ma ulec zmianie:
4. Nowa treść:
Xariel pisze:Usunięcie treści:
1. Punkt, z którego ma zostać usunięta treść:
2. Przyczyna usunięcia oraz linki fabularne:
3. Treść, która ma zostać usunięta:

Jeśli zmian jest wiele, do posta z aktualizacją można wrzucić nawet całą Kartę Postaci. Szczególnie polecane jest w przypadku KP napisanych przed laty, zgodnie ze starym wzorem.

Aktualizowanie KP na Leviathanie – szczegóły

Czasem Mistrz Gry sam napisze post z prośbą o aktualizację w Twojej Karcie Postaci. Może się to wiązać ze wspomnianym wyżej zablokowaniem możliwości dalszej gry, ale nie musi. Na prośbę należy odpowiedzieć najszybciej, jak to możliwe – publikując post z aktualizacją.

Każdy post z aktualizacją KP sprawdzany jest na tej samej zasadzie, co ona sama. Mogą się pod nim pojawić uwagi od strony Mistrza Gry. Jeśli aktualizacja będzie niezasadna (czyli niepotwierdzona linkami do wcześniejszych wydarzeń w grze), może to oznaczać brak możliwości jej wprowadzenia. Poprawiony post z aktualizacją lub pytaniami do MG należy opublikować ponownie jako nowy*.

W przypadku wstępnie zaakceptowanych Kart Postaci (czyli znacznej ich większości) wprowadzanie niektórych poprawek jest możliwe bez popierania ich linkami do postów fabularnych. Niektórych, bo nie można zmieniać treści, która już pojawiła się w trakcie gry. Jeśli więc Ty, Twój współgracz albo MG opisze strój postaci, jej wygląd, jakąś zdolność, przedmiot czy kawałek historii w poście fabularnym, to nie będziesz mógł edytować tych elementów w KP.

Temat z Kartą Postaci może również służyć do rozmawiania z Mistrzem Gry niezależnie od tego, czy postać jest zaakceptowana czy nie. Jeżeli masz więc jakieś wątpliwości, a inne kanały komunikacyjne Ci nie odpowiadają – pisz śmiało!

Skipy fabularne

Osobną kategorią aktualizacji KP są tzw. skipy fabularne.

Skipu fabularnego można dokonać tylko wówczas, gdy z danego konta nie napisano żadnego posta fabularnego przez minimum trzy miesiące. Ponadto, w ostatnim z nich musi znajdować się skrót „z/t” oznaczający zmianę tematu – dowód na to, że postać nie jest uwikłana w żaden wątek. Obejście powyższych zasad jest możliwe na drodze indywidualnych ustaleń z administratorem gry. Zazwyczaj dokonuje się go przy bardzo starych lub uwikłanych w niejasną sytuację fabularną postaci.

Tak czy inaczej każdy skip fabularny dokonywany jest po indywidualnych ustaleniach z MG. Polega on na rozpisaniu losów postaci poza grą. Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań, by rozpisany okres dotyczył dowolnej części życia postaci (dni, miesięcy, lat). Może zatem dowolnie wpłynąć na postać, nawet całkowicie ją zmieniając. Sam proces wygląda podobnie jak w przypadku normalnego aktualizowania KP, ale potwierdzeniem wprowadzonych zmian nie są linki do wydarzeń fabularnych, ale treść zaktualizowanego punktu 12. KP – „Historia postaci”. To w nim opisujemy wszystko, co zdarzyło się poza grą i uzasadniamy wprowadzone w postaci zmiany. Zależnie od Twoich preferencji skip może rzutować na całą KP albo tylko na jej część. Jest dobrym sposobem na nowy start i powrót do gry nawet po latach.

Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3822
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Instrukcja aktualizowania starych Kart Postaci

22 sie 2016, 20:27

W związku z licznymi pytaniami związanymi z niedawno ustanowionym wymogiem zaktualizowania Karty Postaci zgodnie z najnowszymi wytycznymi i wzorem, postanowiłem wyjaśnić parę kwestii.

  1. Nadal można bez przeszkód grać postaciami nienależącymi do rasy ludzkiej. Nie można tylko takich tworzyć.
  2. Karty Postaci, które powstały przed ustanowieniem systemu punktów umiejętności, w podpunkcie 8.1 powinny zawierać skrót „n/d”, czyli „nie dotyczy”. Lista umiejętności nabytych powinna pozostać taka sama, a ich poziomy należy ustalić tak, żeby pasowało to do zamysłu na postać. Może to oznaczać, że postacie będą posiadały umiejętności, które byłyby dla nich nieosiągalne, gdyby powstały teraz.
  3. Jeżeli postać była już prowadzona, jej historię należy rozszerzyć o wydarzenia, które miały miejsce podczas gry. Oczywiście – nie szczegółowo, a zgodnie z wytycznymi dotyczącymi punktu dwunastego w KP, czyli skupiając się na tym, co jest najważniejsze i co zdefiniowało postać.
  4. Zaktualizowana Karta Postaci powinna zachowywać wszelkie reguły przytoczone w temacie ze wzorem. Oznacza to, że czas teraźniejszy w jej treści jest bezwzględnie nieakceptowalny, podobnie jak brak miar antropometrycznych. Opisy muszą być wystarczające na chwilę obecną. To, że zostały w pełni zaakceptowane dawno temu nie oznacza, że mogą zostać zaakceptowane teraz.
  5. Jeżeli niektóre elementy w treści Karty Postaci – szczególnie, gdy jest ona stara – przeczyć będą zasadom Leviathana, realiom świata gry lub zdrowemu rozsądkowi, należy je zmienić. Wszystkie takie zmiany należy jednak uzgodnić z Mistrzem Gry. Jeżeli w postach fabularnych nie padły żadne odniesienia do problematycznych kwestii, prawdopodobnie nie będzie problemu z ich edytowaniem. W większości przypadków zmiany tego rodzaju wymagane są do uzyskania akceptacji odświeżonej KP i wymagane przez MG.
  6. Postaciom od dawna nieruszanym można dopisać fragment historii, który nie miał miejsca w samej grze, robiąc tzw. skip fabularny, czyli przeskok do nowego momentu. Więcej o tym znajduje się w poście powyżej. W czasie, którego dotyczy ów przeskok, mogło się zdarzyć wszystko, więc jeżeli chcesz, aby Twoja postać się zmieniła – lekko lub mocniej – możesz to zrobić z jego pomocą. Jest to dobry sposób, by wrócić do starszych postaci, odświeżyć sobie o nich wiadomości i rozwinąć tak, aby ponownie zyskać wczucie i chęć do ich odgrywania.
  7. Post z pełną treścią zaktualizowaną KP należy zamknąć w znaczniku HIDE. Cały. Tak, jak każdy inny w temacie z KP.
  8. Wypełnienie pola profilowego „Skąd wiesz o Leviathanie” jest niezbędne dla uzyskania akceptacji Karty Postaci.
  9. W przypadku braku Karty rasy, z której pochodzi postać, na łamach forum, należy skontaktować się z Mistrzem Gry i poprosić o podanie jej treści. Zdolności i cechy rasowe muszą zostać zachowane w KP zgodnie z Kartami Ras.

Reasumując: poza pewnymi różnicami (dotyczącymi umiejętności nabytych), aktualizacje Kart Postaci traktowane są tak, jak nowe i muszą spełniać takie same wymagania.

Wróć do „Skryptorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zarejestruj się · ZALOGUJ


Jest 22 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 22 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika
Liczba postów: 52310
Liczba tematów: 2980
Liczba użytkowników: 1051
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Reinar
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Discord – czat głosowy

Uwaga – lista osób rozmawiających głosowo nie aktualizuje się na bieżąco. Konieczne jest odświeżenie strony.