Wolnizna

Dział, w którym znajdują się usystematyzowane dokumenty (Karty) prezentujące postacie kierowane przez graczy oraz rasy i organizacje występujące w świecie gry.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3805
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Wolnizna

19 sty 2015, 00:00

Wnioskując z tego, że zdarzają się czasem konta, które nigdy nie zostają powiązane z Kartami Postaci, co bardziej niepewni z nowych graczy zdają się sądzić, że przebrnięcie przez proces akceptacyjny na Leviathanie to tak trudna sprawa, że nie warto w ogóle do niego pochodzić. Większość graczy oraz Mistrzów Gry naturalnie temu zaprzeczy, jednak jeśli nie chcesz uwierzyć im na słowo, to temat ten jest dla Ciebie.

Na Leviathanie pojawiają się bowiem okresowe „Wolnizny” trwające zwykle kilka dni. Nie są one zapowiadane wcześniej i zostały przeznaczone dla graczy, którzy chcą jak najszybciej i bez zbędnych formalności zacząć grę. W okresie Wolnizny wszelkie Karty Postaci akceptowane są właściwie od ręki – wyjątkiem są te, które w oczywisty sposób trollują lub zawierają duże błędy kardynalne (np. broń palną, mylne postrzeganie pewnych istotnych aspektów średniowiecza itp.). O tym, czy KP kwalifikuje się do Wolnizny, decyduje wyłącznie data umieszczenia ich w dziale „Zapisy”.

Jest oczywiście pewien haczyk. Postać, która została zaakceptowana podczas Wolnizny, będzie strzeżona przez jej Opiekuna (MG prowadzącego) na każdym kroku, a wszelkie wynikające z niedoskonałości jej Karty problemy rozstrzygane będą na jej niekorzyść. Jeżeli więc nie napiszesz, że Twoja postać posiada ciepły płaszcz, a później dopadnie ją zima, nie możesz liczyć na taryfę ulgową. Nikt podczas procesu akceptacyjnego nie zasugeruje, że dobrze byłoby takowy płaszcz posiadać. To samo tyczy się np. stosowania zaklęć lub umiejętności.

Celem Wolnizn jest przede wszystkim zachęcenie niepewnych użytkowników Leviathana do zapoznanie się z grą i światem w niej przedstawionym, co powinno łączyć się ze stopniowym uzupełnianiem i poprawianiem KP. Po prostu spróbuj – na pewno się nie zawiedziesz!

Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3805
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

22 sty 2015, 12:21

Zgodnie z zapowiedzią – oto pierwsza Wolnizna. Będzie trwała najdłużej ze wszystkich, bo cały tydzień – od dzisiaj do 29.01.2015 (włącznie). Każda Karta Postaci, która ukaże się w tym okresie, nie będzie sprawdzana pod kątem innym jak tylko błędów kardynalnych (czyli takich całkowicie przeczących założeniom gry). Po pierwszej akceptacji postać otrzymywać będzie status „akceptowanej wstępnie”, uzyskując możliwość uczestniczenia w rozgrywce. Dalsze poprawianie KP jest nieobowiązkowe, ale każda ze wstępnie zaakceptowanych Kart prędzej czy później otrzyma komentarz od Nadzorcy z informacjami, co można byłoby w wolnej chwili ulepszyć. Rozpatrzenie tego komentarza Mistrzowie Gry pozostawiają w gestii posiadacza postaci.

Jeżeli więc wahałeś się, nie wiedząc, czy i kiedy przystąpić do publikowania swojej wymarzonej postaci w dziale „Zapisy” – teraz jest Twój czas!

Lubisz tę inicjatywę? Okaż to! fb.com/leviathanrpg.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3805
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

13 paź 2016, 18:04

Wygląda na to, że pierwsza Wolnizna wcale nie będzie tą najdłuższą.

Trochę się pozmieniało, zarówno w mojej filozofii prowadzenia gry jak i w wymaganiach związanych z przyjmowaniem Kart Postaci na Leviathanie. Te ostatnie ostatecznie się już wyklarowały. Spisane je co do joty w temacie ze wzorem KP. Dzięki temu każdy sam może ocenić, na ile bliska ideałowi jest jego Karta. Rola Mistrza Gry w procesie akceptacyjnym ogranicza się głównie do powtarzania tego, co zostało już zawarte we wspomnianej wyżej publikacji. Czas coś z tym zrobić.

Tworzenie Karty Postaci na Leviathanie od zawsze było wymagające i takim pozostanie (w porównaniu do innych gier tego typu). Postanowiłem jednak, że osoby, które je sprawdzają, powinny skupić się przede wszystkim na poważnych błędach, których zaakceptowanie oznaczałoby wprowadzenie do świata gry czegoś całkiem od niego oderwanego. Takiej broni palnej na przykład. Lub imion łamiących regulamin. O tym, że brakuje pewnych szczegółów (takich jak np. wymiary broni czy dokładny opis stroju) można poinformować, ale nie powinno to warunkować dopuszczenia do gry.

Jednym z argumentów stojących za tak restrykcyjnymi wymaganiami było to, że gra na Leviathanie nie jest obwarowana właściwie żadnymi ograniczeniami. Można iść gdziekolwiek, zrobić cokolwiek, zaatakować kogokolwiek, czy z kimkolwiek porozmawiać. Wobec tego nigdy nie wiadomo, kiedy dodatkowa długość płaszcza zaważy na czyimś życiu (gdy ktoś użyje go np. jako liny lub kocyka dla krańcowo wychłodzonej osoby). Może to śmieszne przykłady, ale doświadczenie, które zebrałem przez ostatnie lata prowadzenia tej gry podpowiada mi, że takie sytuacje są całkiem możliwe.

Sądzę jednakże, że argument o szansie wystąpienia tego rodzaju wydarzeń nie trafia praktycznie do nikogo, chyba że w formie żartu. Nie można odmówić sceptykom racji. Większość postaci nigdy nie wykorzystuje posiadanych przez siebie przedmiotów, nie uczestniczy w sesjach, w których modny strój może zaważyć na ich powodzeniu oraz, co istotne, nie używa poznanych przez siebie zaklęć. Głównie dzieje się to przez niskie tempo gry, ale prawdopodobnie już nigdy nie ulegnie ono drastycznej i stałej poprawie.

Dopisanie tych wszystkich detali powinno leżeć w gestii każdego gracza. Ich brak, w myśl Wolnizny, oznacza dopuszczenie do gry, ale pod pewnymi warunkiem. Otóż – jeśli pojawi się sytuacja z rodzaju tych opisywanych powyżej, będzie ona rozpatrywana na niekorzyść gracza. Nie jest to jednak tak złe, jak mogłoby się wydawać. Zwykle Mistrz Gry potrzebujący pewnych szczegółów lub warunkujący od nich sukces prowadzonej przez siebie sesji po prostu prosi o dodanie ich do KP. Tylko uporczywie niewspółpracujący w tej kwestii gracze mogą liczyć na jakieś realne kary. Myślę, że to sprawiedliwy i prosty system.

Zatem – ogłaszam niniejszym permanentną Wolniznę. No, przynajmniej taką, która trwać będzie do odwołania. Obecnie nie zamierzam jej odwoływać i stąd to okrągłe słówko – „permanentnie”. Mógłbym napisać, że ogłaszam stałą Wolniznę, ale jako człowiek-epitet lubuję się w synonimach.

Wszystkie stare postacie już posiadają status akceptowanych wstępnie, a jeśli ich posiadaczom marzy się akceptacja pełna, muszą się postarać o dopasowanie swych KP do najnowszego wzoru, zgodnie ze wszystkimi jego wytycznymi. Przejdą zatem przez to samo, co każdy nowy gracz. Mam nadzieję, że wszczepi to starym wyjadaczom odrobinę empatii wobec nowicjuszy, co zaowocuje przeniesieniem się tejże na inne sfery życia i, ostatecznie, polepszeniem charakteru każdego Leviathańczyka. Posiadanie postaci akceptowanej w pełni nie jest jednakże konieczne do uczestniczenia w rozgrywce. Ma po prostu pewne minusy, opisane wyżej i raczej mało uciążliwe. Uzyskanie pełnej akceptacji może być jakiegoś rodzaju kwestią honorową i rozumiem tych, którzy chcą do tego dążyć, ale sam nie będę na to naciskał ani siłował się z tymi, którzy z dowolnych powodów mimo starań nie będą w stanie jej uzyskać.

Wydaje mi się, że większość nowych postaci będzie od teraz przechodzić niemalże od ręki, otrzymując status akceptacji wstępnej. Towarzyszyć będzie temu lista rzeczy, które można byłoby poprawić w treści KP, by uzyskać akceptację pełną. No dobrze, możliwe, że czasem obędzie się bez takiej listy, by nie zniechęcać nikogo do uczestnictwa w rozgrywce. Powtórzę jeszcze raz – dostosowanie się do niej nie będzie obowiązkowe. Moim zdaniem lepiej robi się takie rzeczy, gdy już się gra i odkrywa świat przedstawiony na Leviathanie.

Co będzie sprawdzane?
– Wiarygodność postaci, głównie pod względem jej potęgi oraz tego, czy jest ona uzasadniona w historii jej życia.
– Zgodność KP z regulaminami oraz podstawowymi prawidłami świata gry.

Bardzo możliwe, że przejdą postacie z mało pasującymi do świata gry historiami. Może później być tak, że, gdy postać zacznie opowiadać swoją biografię, nikt jej nie uwierzy, a ona sama zostanie określona przez Mistrza Gry jako schizofrenik. Myślę, że lepiej jest jednak grać schizofrenikiem, niż nie grać w ogóle.

Proszę jednakże o niereklamowanie Leviathana w obecnym kształcie – chyba że zaufanym ludziom. Mam tutaj jeszcze kilka rzeczy do zrobienia. Gdy zacznę go promować, prawdopodobnie dojdzie paru nowych graczy. Chciałbym jednak, żeby zobaczyli grę nieco bliższą mojego o niej wyobrażeniu, opisanemu m.in. w nieopublikowanym jeszcze oficjalnie statucie. Na pewno do tego czasu przywieje tutaj kilka zbłąkanych duszyczek, co do których mam pobożne życzenie, że zrozumieją idee stojące za tym projektem. Nawet mimo tego, że nie są jeszcze weń w pełni wprowadzone.

Temat ze wzorem KP zostanie niebawem edytowany, by uwzględnić powyższe postanowienia.

Wróć do „Skryptorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zarejestruj się · ZALOGUJ


Jest 19 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 19 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika
Liczba postów: 52248
Liczba tematów: 2978
Liczba użytkowników: 1050
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Landis
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Discord – czat głosowy

Uwaga – lista osób rozmawiających głosowo nie aktualizuje się na bieżąco. Konieczne jest odświeżenie strony.