Pytania

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.
Awatar użytkownika
Kaczor
GG: 10633230
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2462

Pytania

23 sty 2013, 17:03

Nie jest tajemnicą, ze forum obecnie to wersja beta. Brakuje w nim wielu tematów, w których wyjaśnione zostałyby całe realia i wszystkie wątpliwości dotyczące mechaniki oraz zasad rządzących światem. Z tego co mi wiadomo, trwają prace nad piękną inicjatywą zwaną Biblioteką, działem klarującym tego rodzaju rzeczy. Jednak nie zostanie on prędko wprowadzony, dlatego właśnie dodaję ten temat. Swoją drogą, jeśli schrzaniłem dział, w którym go wkleiłem, to niech ktoś mędrszy ode mnie przeniesie go tam, gdzie jego miejsce.

Jak to wszystko ma działać?
Przede wszystkim istotne jest, żeby użytkownicy najpierw pomyśleli, zanim zadadzą jakieś pytanie, Dwa razy. Niektóre rzeczy są oczywistymi oczywistościami. Jeśli ktoś przyjdzie tu potrollować, to o ile nie mam takiej władzy, powinien dostać instant warna. Kwestie związane z kadrą oraz niezadowoleniem userów i ich frustracjami powinny być rozstrzygane gdzie indziej. Tutaj pojawiać się mają, w moim założeniu, pytania dotyczące mechaniki, realiów, settingu i wątpliwości podobnej natury userów.

Zanim zadasz pytanie.
Najpierw pomyśl. Tak, trzeci raz. Na wszelki wypadek. Ale przede wszystkim sprawdź, czy pytanie które chcesz zadać, nie zostało już zamieszczone wcześniej. Oczywiście wypadki zawsze się zdarzają, gdy przykładowo temat ciągnie się na dziesiątki, setki postów, lecz w interesie każdego jest, by takie sytuacje nie powtarzały się za często. Jednocześnie – w końcu ciężko jest zawsze doczytać wszystko – miło byłoby, gdyby udzielający odpowiedzi wykazywali zrozumienie. Postaraj się też, zadając już pytanie, sformułować je w sposób jasny i klarowny.

Zanim wkleisz pytanie drugi raz.
Czasami może zdarzyć się, że ktoś nie zauważy pytania. Bywa. Nie jest to żadnym powodem do spamowania czy zalewania SB powodzią gniewnych shoutów. Przyjmijmy, że po tygodniu bez odpowiedzi, możesz wkleić swoje pytanie raz jeszcze, jednak lepiej skontaktować się na PW z administracją i delikatnie się przypomnieć.

Zanim odpowiesz.
Zastanów się, czy naprawdę jesteś pewien swojej odpowiedzi. Nie ma sensu wklejać "wydaje mi się, że jest tak". Lepiej zaczekać, aż ktoś kto naprawdę zna się na rzeczy (jak Infi lub twórca danej KR czy tematu) się wypowie. Co więcej, zwróć uwagę, czy pytanie nie jest skierowane do konkretnej osoby. Wtedy zawsze – chyba, że ktoś naprawdę nie może udzielić odpowiedzi – daj osobie szansę, na wypowiedzenie się we własnym imieniu.

Lista zadanych już pytań i linki do odpowiedzi:
Lp. Zadający pytanie Treść pytania lub pytań Link do odpowiedzi
1. Nienazwana Czy w planach administracji znajduje się wprowadzenie ziem Północy jako grywalnej lokacji? TUTAJ
2. Kenhkar Gdzie trzeba załatwiać zgodę na budowę własnego zamku czy też osady? Jaki byłby koszt takiego przedsięwzięcia? TUTAJ
3. Derranein Czy zarząd Leviathana planuje w najbliższym czasie kolejny event "masowy" który będzie miał wpływ na lokację albo na cały kontynent? TUTAJ
4. Derranein Czy jeśli napisałem KP i wkleiłem ją, ale ona nie została jeszcze zaakceptowana, to mogę ją jeszcze całkowicie zmienić/przerobić? TUTAJ
5. Lena Czy możliwe jest zrobienie postaci posługującej się bronią palną w rodzaju muszkietu albo pistoletu? Oczywiście postać ta byłaby pewnie podróżnikiem, który spędził trochę czasu na jakimś innym kontynencie. TUTAJ
6. Kalen Gdybym chciał założyć Stowarzyszenie, a konkretnie sektę, to musiałbym zaliczyć ją do kategorii "Zakon" czy "Bractwo"? TUTAJ
7. Lafran Jak wygląda status prawny lokacji "Ruiny posiadłości", która była kiedyś siedzibą cechu alchemicznego? Czy przypadkiem nie należy do ostatniego aktywnego członka cechu, czyli do Herubina? TUTAJ
8. Azur Czy na Leviathanie żyły dinozaury? TUTAJ
9. Almor Czy poza znienawidzoną, zamkniętą, ksenofobiczną, aspołeczną, fobiczną, ograniczoną dziurą, jaką jest Morinhtar, nie ma żadnego innego miejsca nauk szeroko pojętej magii? TUTAJ
10. Aust Czy aby posługiwać się magią "meteorologiczną" (a więc manipulować pogodą) trzeba uzasadnić to na wyzwoleniu magicznym czy wystarczą formy? Czy wywoływanie deszczów, wichrów i piorunów należy traktować jako osobne zaklęcia? TUTAJ
11. Da'ran Czy gdybym chciał stworzyć np. postać wielkiego pająka, będę potrzebował KR? TUTAJ
12. Falkon Czy w wyposażeniu postaci mogę wspomnieć o metalowej szkatułce-tabakierce wypełnionej tabaką? TUTAJ
13. Leonard Czy w świecie Leviathana występuje słońce takie jak w naszym świecie? Forum posiada więcej niż jednego naturalnego satelitę? Co można zobaczyć na niebie w bezchmurną noc? Planeta, gdzie nasze posty odzwierciedlają zachowania istot żywych znajduje się na orbicie innej? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? TUTAJ
14. Leonard Czy w świecie Leviathana występuje słońce takie jak w naszym świecie? Forum posiada więcej niż jednego naturalnego satelitę? Co można zobaczyć na niebie w bezchmurną noc? Planeta, gdzie nasze posty odzwierciedlają zachowania istot żywych znajduje się na orbicie innej? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? TUTAJ
15. Risil (Vart) Jakie gatunki jeleni występują na Lewiatanie? TUTAJ
16. Lafran Czy po za różnymi odmianami gry w kości czy szachami na terenie Autonomii są spotykane jakieś inne gry hazardowe? Np. jakieś specyficzne dla uniwersum fantasy? TUTAJ
17. Isnael Czy, skoro w Autonomii Wolenvain panuje klimat umiarkowany z tendencją do śródziemnomorskiego, można tutaj spotkać rośliny podobne do, lub identyczne z tymi, które spotykano w średniowiecznej Europie na terenach Polski, Węgier oraz państw bliżej Morza Śródziemnego? Można zachować ich nazwy, czy trzeba wymyślać nowe, typowe tylko dla naszego uniwersum (np. len, chrzan, mydlnica lekarska, bieluń kędzierzawa itd.)? TUTAJ
18. Hevan Czy w przypadku edytowania KP pod nowy wzór można po prostu zrobić nową KP, aby MG ją później podmienił? TUTAJ
19. Pafik Czy eksperymenty magiczne powodujące mutacje człowieka powodują powstanie nowej rasy? Jak wyglądał świat gry 400 lat temu? Czy można użyć nazw miast i religii, które nie przetrwały próby czasu i w 412EF już nie istnieją? Czy w tamtych czasach moja postać miałaby możliwość wykupienia paru kuźni? Bardowie w swoich opowieściach przytaczają słowa bohaterów, czy powinni skupić się jedynie na opisie ich czynów? TUTAJ
20. Hevan Moje posty opisujące próby leczenia wykonywane przez moją postać są czystą improwizacją. Nie wiem czy to, co robię, zgodne jest z przyjętymi założeniami, ponieważ świat Leviathana różni się od naszego. TUTAJ
21. Ragnak Które z miast jest najstarsze? Aldhal, Lasves czy Nalin? Czy mogę napisać w KP coś o organizacji, która istniała, ale już jej nie ma? TUTAJ
22. Veszokli Czy ork może mieć zarost? TUTAJ
23. Vereomil Chłopi są wolni, czy mają swoich panów? Jeśli mają panów, to czy istnieją także inne przepisy, takie jak pańszczyzna czy niemożność przeniesienia się do innej wsi? Jak jest z odkryciami sposobów upraw czy narzędzi? TUTAJ
24. Hadum Czy dusza jest złączona z umysłem? Jeżeli tak, to co dzieje się po rozdzieleniu duszy i umysłu jednego bytu? Czy dusza może istnieć bez umysłu, a umysł bez duszy? Czy da się oddzielić umysł od duszy? Czy da się oddzielić wspomnienia od umysłu? TUTAJ
25. Olaf Kiedy w temacie "Magia wyzwolona" ukaże się wpis o zaklinaniu? TUTAJ
26. Vereomil Jakich sposobów upraw oraz narzędzi rolniczych używa się w Autonomii Wolenvain? Jakie uprawia się tutaj rośliny (czy dostępna jest na przykład oliwka)? Czy wobec tego, że, jak mi przekazano, "chłop bez pana nie byłby chłopem" wolni chłopi w Autonomii nie istnieją i każdy ma tutaj swojego władykę? Jak wygląda architektura wiejska w Autonomii? Z jakich pomieszczeń składa się chata chłopska? TUTAJ
27. Eltenebreise Czy dusza, jeżeli opęta jakąś żywą osobę, może jakby wypędzić jej duszę? TUTAJ
28. Pheeros Czy można ubiegać się o granie rasą pradawnych? TUTAJ
29. Anemetius Czy ktoś jest w stanie przedstawić chronologię Leviathana? Jaka era poprzedzała Erę Feniksa? Ile trwała? Mile widziane jakieś informacje co się działo wówczas na Półwyspie Kaendry. TUTAJ
30. Apsik ]Są jakieś święta w tym multiwersum? Są w związku z tym tworzone jakieś eventy czy chociażby nowinki, które mogą kogoś natchnąć do jakichś działań? Postacie obchodzą tutaj cokolwiek? TUTAJ
31. Anemetius Ile planet liczy układ słoneczny Leviathana? Czy słońce lub księżyc (lub też księżyce) mają własne unikalny nazwy? Jeśli tak, to jakie? TUTAJ
32. Anemetius Czy w istocie nie występuje tutaj dotycząca bogów, znana z systemu D&D zasada "im więcej wyznawców, tym więcej mocy"? Jeżeli jednak występuje, czy istnieje możliwość magicznego "wysysania" energii z wyznawców? Czy istnieje jakaś hierarchia wśród istot boskich? Czy dzieli się je jakoś? TUTAJ
33. Anante Czy w obecnym systemie magii wyzwolonej czarownik posługujący się domeną Ognia będzie mógł kontrolować temperaturę? Czy system przewiduje istnienie jakichś substancji magazynujących moc magiczną? Czy po reformie każdy mag posiadający minimalną wiedzę z zakresu Czasoprzestrzeni będzie mógł przywoływać istoty z innych Spektr? Jak zmiany w Mroku i Umyśle wpłyną na możliwość tworzenia iluzji? Ten ostatni był do tej pory, jak sądzę, odpowiedzialny za twory tego typu. TUTAJ
34. Palavas Czy grę rozpocząć można w dowolny sposób, w wybranym przez siebie (i opisanym w KP, oczywiście) miejscu? Czy informacje na temat świata gry (tj. miast, regionów geograficznych) są opublikowane gdzieś na forum i umknęły mojej uwadze, czy postać poznaje świat "na własną rękę": z zasłyszanych opowieści itp.? TUTAJ
35. Jacek Jak wyglądają cechy w Wolenvain? Istnieje gdzieś ich oficjalna rozpiska? Zakładając, że cechy istnieją – jakie mają prawa? Czy przykładowy cech kupców mógł wynajmować uzbrojone grupy najemników? Czy każdy cech posiada kawałek muru miejskiego, o który musi dbać i którego musi bronić na wypadek wojny? Na jak wielką reputację i względy króla mógł liczyć członek cechu? Czy była możliwość otrzymania sporego kawałka ziemi wewnątrz murów miasta? Czy podczas oblężenia Wolenvain w 410EF budynki miejskie mogły zostać w jakikolwiek sposób uszkodzone? Jak wyglądała wtedy kwestia używanych przez obie strony konfliktu machin oblężniczych? TUTAJ
36. Eruannon Jak wygląda struktura władzy elfów z półwyspu Kaendry? Największa władza należy do króla/królowej, rady, lub innej struktury? Czy występuje szlachta? Tytuły są dziedziczne? Jaka jest postawa szlachty elfów do mniej szlachetnych pobratymców? Jak wygląda kontakt półwyspu Kaendry z Autonomią? Występują jakieś stosunki dyplomatyczne, chociaż nikła wymiana handlowa? Podejrzewam, że półwysep Kaendry jak już to specjalizowałby się w towarach luksusowych i magicznych, jednak co byłoby jego specjalnością? TUTAJ
37. Omival Jak czyste są wody Morza Smoczego i innych otaczających kontynent akwenów? Jakiej fauny i flory można spodziewać się pod powierzchnią wody? Jak wygląda używanie magii pod wodą? TUTAJ
38. Tingrim Ile kosztuje utrzymanie chaty z ogródkiem w okolicach Wolenvain? TUTAJ
39. Iria Czy w Wolenvain są jakieś gwary, dialekty? Mogę prowadzić postać, która mówi w nieco specyficzny, odmienny sposób? W dialogach postać będzie mówiła po polsku, ale z cudzoziemskim akcentem, np. w ten sposób. TUTAJ
40. Arenplen Czy ludzie mieszkający na przykład w Wolenvain, albo innych miastach i wsiach obchodzą jakieś ważne święta i w jakiej porze roku? Czy poza żywiołakami elementarnymi z żywiołów jak ziemia, ogień itp występują jakieś inne? Żywiołak ze światła, z cienia czy inny. TUTAJ
41. Gerhon Co wiadomo o Khan'Sal? Jacy są jego mieszkańcy, jakie ich zwyczaje, czy wierzą w Piętnastkę? TUTAJ
42. Dryss Jaką domenę trzeba opanować, aby magicznie móc zmieniać swój wygląd? Chodzi mi tu o np. zamianę w zwierzę. TUTAJ
43. Ciemny Jaka muzyka panuje na Lewiatanie? Średniowieczna? A czy gdyby nagle banda młodzików uświadomiła sobie, że fajnie jest rymować do rytmu bębnów, to czy by mógł powstać lewiatański rap? TUTAJ
44. Dryss Jakie języki występują na Leviathanie? Powszechny, elficki, zapewne krasnoludzki? Jakie inne rasy posiadają swoje języki? W jakim stopniu postać nieznająca tych języków zrozumie co się do nich mówi? TUTAJ i TUTAJ
44. Elaila Z jakim natężeniem zmienia się czas na Leviathanie? Ile to jest jeden dzień, a ile miesiąc czy rok? Ile czasu musi upłynąć – przekładając na nasze realia – by w Leviathanie zapanował np. Renesans? Jak wygląda kwestia cnoty w universum PBF? Czy w Leviathanie – tak jak w średniowieczu – kobieta, która wychowuje samotnie dziecko jest źle postrzegana? Albo taka, która rozpoczęła współżycie przed ślubem? Co do tej pory wynaleziono w Leviathanie? Chodzi mi bardziej o przedmioty, wynalazki. Czy każdy może nosić okulary? Mamy Erę Feniksa. Ile już trwa, ile będzie trwać i jaka po niej nastąpi? TUTAJ
45. Brenus Chodzi o sytuację, w której zwykły mięśniak z młotkiem chce ubić maga. Czy walka będzie działać w sposób opisany np. w Trylogii Czarnego Maga Canavan, w której to mag nałoży tarczę i praktycznie zignoruje, czy może kazdy cios przyjęty na osłonę będzie REALNIE męczył czarodzieja? Tj., czy walcząc twarzą w twarz, wojownik czy żołnierz, ma realną szansę pokonać czarodzieja nie posługując się żadnymi artefaktami czy amuletami? TUTAJ
46. Harkvinnar Zastanawia mnie, jak tutaj wygląda tutaj sprawa noszenia mieczy – szczególnie przez tych, którzy nie należą do stanu rycerskiego. Czy jest to jakoś regulowane? TUTAJ
47. A'eklamarijon (Ekler) Jak wygląda aktualna sytuacja polityczna w Autonomii? Jakie rody dominują, kto ma największe szanse na zostanie następnym królem? TUTAJ
48. A'eklamarijon (Ekler) A sytuacja polityczna w samej stolicy? Jak wyglądają stosunki pomiędzy rodami? Czy wszyscy popierają koronację przywódcy Konsorcjum? TUTAJ
49. Vilanna Monero (Mirelis) Czy urząd namiestnika jest mianowany czy dziedziczony i czy powołuje ich król, a kto w sytuacji gdy nie ma króla? Rada? Czy Rada funkcjonuje do dziś? Czy Wolenvain jest państwem całkowicie świeckim i wolnowyznanionym, czy jakaś religia dominuje, a kapłani mają prestiż i narzędzia kontroli nad ludem? Jak wygląda zarządzanie wojskiem. Byłabym wdzięczna za wymienienie stopni wojskowych jakie są. Jak nazywa się głównodowodzącego, czy są chorągwie namiestnikowskie itp. Czy inne rasy mają w Wolenvain swoich dyplomatów reprezentujących na dworze ich interesy na kształt ambasadorów. Jeśli tak, to chętnie też bym na takim położyła rączki. Co się dzieje z Namiestnikiem kiedy traci urząd (przy okazji czy jest on dożywotni?) Czy jest eksmitowany z pałacu i dostaje odprawę w postaci jakiegoś dworku na prowincji? Czy są wymyślone jakieś święte lub legendarne miejsca na terenie Autonomii, a jeśli nie, czy można jakieś stworzyć? TUTAJ i TUTAJ
50. Tonuryn Czy istnieją w świecie Leviathana jacyś powszechnie znani poeci? Jeśli tak, które ich dzieła są najbardziej znane i cenione? Czym się wyróżniają? TUTAJ
51. Nifrea Jak mniej więcej przedstawia się obecna wiedza na temat astronomii i matematyki. Mamy tutaj jakieś wybitne osobistości zajmujące się tymi dziedzinami nauki? Czy pisali oni jakieś księgi lub mieli powszechnie znane zapiski? Jak wygląda sytuacja a propos tej wiedzy w różnych warstwach społecznych? TUTAJ
52. Vilanna Monero Kto sprawuje pieczę nad Pałacem Sprawiedliwości. Chodzi mi o dowódcę tamtejszej straży, tudzież wiezienia. Jak się go fachowo nazywało w tamtych realiach, czy można używać słowa "nadzorca"? TUTAJ
53. Anemetius Jakie wydarzenie wyznacza rok 0 Ery Feniksa? TUTAJ
54. Andra Czy są jakieś uniwersytety, na które postać może uczęszczać czy młodzi adepci uczą się od rodziców/mistrzów? TUTAJ i TUTAJ
55. Andra Czy mogę założyć, że zioła dostępne w średniowiecznej Europie mogą pojawić się w świecie Leviathana? TUTAJ
56. Anemetius Jak to jest z tymi elfami, bo ja czytałem jakąś herezję na SB (aż się zbulwersowałem i tu piszę), że elf, który ma 18 lat to tak naprawdę rozwinął się jak 3 latek. WTF. To mój Anem kończył akademię magiczną w wieku 20, to co, był dzieciakiem ze smoczkiem w gębie? TUTAJ
57. Drytrak [Pytania o rolę kobiet w Świątyni Światła] TUTAJ
58. Tonuryn Co pojawia się przed oczami typowego mieszkańca Autonomii, kiedy usłyszy określenie "czarownica/wiedźma"? Podstarzała, odziana w czerń kobieta ze spiczastym kapeluszem na głowie? Jak są one postrzegane w świecie gry? TUTAJ
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

26 sty 2013, 11:04

Cna inicjatywa, Kaczorze. Widzę jednak, że odzew malutki, co nieco mnie dziwi, acz zapewne musimy temu projektowi dać chwilę okrzepnąć na łamach forum. Ze swej strony chciałem dodać, że temat ten ma moje pełne błogosławieństwo i z niecierpliwością czekam na wszelkie pytania. Zachęcam do ich zadawania – nawet, jeżeli wydadzą się prozaiczne i głupie. Na wszystkie odpowiem tak wyczerpująco, jak tylko będę w stanie. W ramach zaznaczenia, jak bardzo jest to dla mnie i dla Leviathana ważne – przyklejam ten temat globalnie. Będzie on oznaczony czerwonym „L” dopóty, dopóki będzie potrzebny.
Awatar użytkownika
Nienazwana
GG: 36159745
Karta Postaci: viewtopic.php?p=37347#37347

26 sty 2013, 13:06

To może ja zacznę. Czy w poważnych (nieważne, jak odległych, czy w ogóle) planach administracji znajduje się wprowadzenie ziem Północy jako grywalnej lokacji? Tak grywalnej, jak teraz Autonomia i przyjaciele?
Awatar użytkownika
Kenhkar
Karta Postaci: http://www.leviathanrpg.pl/viewtopic.php?p=29652#29652

26 sty 2013, 13:11

Świetny pomysł, Kaczko. Będziemy mogli powoli tworzyć swego rodzaju zbiór wiedzy ogólnej. Zadam więc drugie pytanie:

2. Gdzie trzeba załatwiać zgodę na budowę własnego zamku czy też osady? Oczywiście nie mam na myśli wielkiej, warownej twierdzy, ale jakiś placyk i parę budowli otoczonych mocnymi murami by się przydało. Jaki byłby koszt takiego przedsięwzięcia?
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

26 sty 2013, 15:14

Nienazwana – grywalny świat poszerza się wraz z napływem graczy. Z racji, że ich liczba stoi, stoi też liczba lokacji. Nie ma nic gorszego, niż świecące pustką działy fabularne, więc póki co nie zamierzamy dodawać kolejnych. Jednakże… Północ jest pierwsza w kolejce, gdybyśmy chcieli dodać nowe lokacje poza granicami Autonomii. Póki co nawet ona nie jest dokończona, więc sam(a) rozumiesz, że jest to perspektywa bardzo odległa. Jakkolwiek bardzo mnie dodanie Północy (z racji miodności dosłownie wypływającej z tamtejszych terenów) pociąga, nie zostanie dokonane w najbliższej przyszłości.

Kenhkar – widzę, że bierzesz tę sprawę nieco zbyt współcześnie. Postaram się pokrótce wyjaśnić, jak działa poruszona przez Ciebie kwestia na przykładzie Autonomii Wolenvain. Z góry przepraszam wszystkich, których rażą przedstawione tutaj uproszczenia, ale chciałem, aby moje słowa były jak najbardziej zrozumiałe, a odpowiedź jasna oraz udzielona odpowiednio szybko.

Tak więc: tutaj mamy feudalizm. Nie ma zgód na budowę czy projektów architektonicznych do zatwierdzenia. Niemal wszystkie nadające się do użytku ziemie leżące na terenie Autonomii podzielone są pomiędzy szlacheckich władców. Nawet grunty miejskie, zanim mieszczanie nie zdążą jeszcze wykupić urzędu wójta.

Jeżeli dany możny jest władcą ziemi, może zrobić z nią cokolwiek zechce (oczywiście, czysto teoretycznie, bo przed podjęciem ważnych decyzji na temat ziem należy wziąć pod uwagę względy polityczne, ekonomiczne, społeczne itp.). Władcy są zaprzysiężeni (w formie wasalnej) namiestnikowi (będącemu równocześnie wasalem króla) danej prowincji (Autonomia posiada takich prowincji 5), którzy z kolei mają prawo dysponować ziemiami całego regionu. Oczywiście, nie odbierają i nie przydają oni ziem wedle swego widzimisię, ponieważ, jak już napisałem, są one zwykle już rozdzielone, a kwestie takie jak np. tradycje rodowe również są bardzo ważne. Dopiero w przypadku sytuacji spornych, wygaśnięcia rodu czy innych tego rodzaju perturbacji stan posiadania władców może się zmieniać.

Nowe ziemie władcy mogą więc zdobyć np. poprzez prowadzenie lokalnych wojenek (na które zwykle ich senior pozwala, co wcale tak dziwnym – patrząc z perspektywy historycznej – nie jest), na mocy porozumienia parów (równorzędnych wasali) albo przez nadanie lenna. Oczywiście, mówimy tutaj jedynie o przedstawicielach stanu szlacheckiego – przed wyniesieniem danej osoby do tego stanu niemożliwym jest uzyskanie przez nią ziem.

Każdy władca może przydać część swoich ziem innemu szlachcicowi (np. drugiemu, niedziedziczącemu synowi zaprzyjaźnionego pana) w formie lenna. Dobrze jest zachować stosunek sił, tak, aby wasal nie był w stanie zagrozić swojemu suwerenowi – inaczej mógłby spróbować zbrojnie sięgnąć po jego tytuły.

Jeżeli ktoś ziemie otrzyma, zdobędzie, wydrze czy w jakikolwiek inny sposób zdobędzie – hulaj dusza, Czeluści nie ma. Zwykle jednak na takich ziemiach znajdują się już wioski, grody, zameczki – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybudować nowe na własny użytek bądź „obsadzić” je przedstawicielem innego rodu, wiążąc jego linię wasalizacją. Oczywiście, trzeba mieć po temu środki i możliwości. Nie sposób podać kosztów takiego przedsięwzięcia, ale idą one już w setki suwerenów, a budowa to całe lata pracy.

Byłbym zapomniał – nadania mogą również odbywać się za pieniądze, co przypomina nieco współczesne kupowanie ziemi, acz aby tak po prostu kupić lenno należy mieć do czynienia ze zubożałym, podupadającym rodem, który jest skłonny oddać część swej ojcowizny w zamian za złoto. Mogą też istnieć władcy wyjątkowo pazerni, dla których nie liczą się zasługi, ale srebro. Tacy, przy decydowaniu, komu nadać ziemie, mogą kierować się kwestią wysokości swoistej łapówki.

Upraszając, drabinka feudalna władców ziem wygląda tutaj tak (grupa znajdująca się wyżej w hierarchii może powołać pod broń całe niższe szczeble):

– Suzeren (zwykle król);
– Namiestnicy (całe prowincje);
– Hrabiowie (duże połacie terenu: wioski, grody, czasem miasta, zamki. Liczba rodów szlacheckich zależy od prowincji, ale jest relatywnie mała, raczej nie przekraczając kilkunastu w największych namiestnictwach);
– Baronowie (np. po kilka zamków z przyległymi wioskami);
– Najniżsi szczeblem władcy ziem (np. po jednej wiosce).

Wszyscy z niższego szczebla mogą podlegać pod dowolną osobę z wyższego szczebla. Król może mieć pod sobą nie tylko namiestników, ale też hrabiów, baronów i nietytułowanych władców ziem, a hrabia może mieć pod sobą tak baronów jak i rządców najniższych szczeblem. W Księstwie Lokent sytuacja jest podobna, tylko tam najwyższy szczebel stanowi książę równy poziomem namiestnikowi Autonomii Wolenvain. Więcej o tym opisano w temacie „Grupy społeczne w Autonomii Wolenvain”.

W razie, gdybyś chciał dowiedzieć się jeszcze czegoś na ten temat – wal śmiało, mogę wyjaśnić tę sprawę bardziej szczegółowo.

Derranein
GG: 41713691
Karta Postaci: viewtopic.php?p=20157#20157

29 sty 2013, 11:47

Czy zarząd Leviathana planuje w najbliższym czasie kolejny event "masowy" który będzie miał wpływ na lokację albo na cały kontynent?
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

29 sty 2013, 13:36

Niedookreślony świat nie pozwala na wpływanie na niego w takim stopniu, więc kolejna tego typu sesja globalna planowana jest dopiero po udostępnieniu nowej Biblioteki. Nie chcemy tutaj kolejnej, odrębnej sesji z rodzaju Labiryntu, która mimo całego swego rozmachu i ilości graczy w niej uczestniczących właściwie nie odcisnęła piętna na Spektrum, w którym toczy się gra.

Gdy jednak wszystkie informacje fabularne zostaną na łamach Biblioteki uporządkowane, możliwym będzie zorganizowanie takiego „eventu”, a uważni gracze już teraz mogą dostrzec kilka fabularnych przesłanek, które pozwolą w przyszłości na poprowadzenie takiej sesji. Już teraz mogę powiedzieć, że wszelkie zmiany globalne będą związane bezpośrednio z poczynaniami pewnej grupy graczy, a ich ostateczny kształt będzie zależał od wszystkich, którzy będą w takich wydarzeniach uczestniczyć.

Derranein
GG: 41713691
Karta Postaci: viewtopic.php?p=20157#20157

31 sty 2013, 18:10

czy jeśli napisałem kp i wkleiłem ją, ale ona nie została jeszcze zaakceptowana, to mogę ją jeszcze całkowicie zmienić/przerobić?
Awatar użytkownika
Lena

31 sty 2013, 19:29

Czy możliwe jest zrobienie postaci posługującej się bronią palną w rodzaju muszkietu albo pistoletu? Oczywiście postać ta byłaby pewnie podróżnikiem, który spędził trochę czasu na jakimś innym kontynencie. Jak bardzo musialabym się postarać podczas tworzenia KP, by MG zaakceptowali ten muszkiet?
Awatar użytkownika
Ari
GG: 11650866
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2036

31 sty 2013, 20:30

Derrnein: Tak, możesz to zrobić, jednak musisz wtedy dołączyć do kp informację o tym, bądź poinformować mistrzów, którzy już zaczęli sprawdzać kartę.

Lena: Nie, przebywanie na innym kontynencie nie sprawi, że w kp zostanie zaakceptowana broń palna. Jeśli chodzi ogólnie o broń palną, to nie staraj się o nią w karcie postaci, tylko lepiej postaraj się wynaleźć ją w trakcie gry. Jest to trudniejsze, nikt nie mówił, że będzie prosto. Jednakże jest to obecnie jedyna możliwość uzyskania czegoś co prześciga technologicznie czasy, w których toczy się gra. Możesz też poczekać ze wstawieniem karty aż inny gracz wpadnie na taki pomysł w fabule.
Na start muszkietu nie dostaniesz.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”