Pytania

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.

Moderator: MG

Awatar użytkownika
Kaczor
GG: 10633230
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2462

Pytania

23 sty. 2013, 17:03

Nie jest tajemnicą, ze forum obecnie to wersja beta. Brakuje w nim wielu tematów, w których wyjaśnione zostałyby całe realia i wszystkie wątpliwości dotyczące mechaniki oraz zasad rządzących światem. Z tego co mi wiadomo, trwają prace nad piękną inicjatywą zwaną Biblioteką, działem klarującym tego rodzaju rzeczy. Jednak nie zostanie on prędko wprowadzony, dlatego właśnie dodaję ten temat. Swoją drogą, jeśli schrzaniłem dział, w którym go wkleiłem, to niech ktoś mędrszy ode mnie przeniesie go tam, gdzie jego miejsce.

Jak to wszystko ma działać?
Przede wszystkim istotne jest, żeby użytkownicy najpierw pomyśleli, zanim zadadzą jakieś pytanie, Dwa razy. Niektóre rzeczy są oczywistymi oczywistościami. Jeśli ktoś przyjdzie tu potrollować, to o ile nie mam takiej władzy, powinien dostać instant warna. Kwestie związane z kadrą oraz niezadowoleniem userów i ich frustracjami powinny być rozstrzygane gdzie indziej. Tutaj pojawiać się mają, w moim założeniu, pytania dotyczące mechaniki, realiów, settingu i wątpliwości podobnej natury userów.

Zanim zadasz pytanie.
Najpierw pomyśl. Tak, trzeci raz. Na wszelki wypadek. Ale przede wszystkim sprawdź, czy pytanie które chcesz zadać, nie zostało już zamieszczone wcześniej. Oczywiście wypadki zawsze się zdarzają, gdy przykładowo temat ciągnie się na dziesiątki, setki postów, lecz w interesie każdego jest, by takie sytuacje nie powtarzały się za często. Jednocześnie – w końcu ciężko jest zawsze doczytać wszystko – miło byłoby, gdyby udzielający odpowiedzi wykazywali zrozumienie. Postaraj się też, zadając już pytanie, sformułować je w sposób jasny i klarowny.

Zanim wkleisz pytanie drugi raz.
Czasami może zdarzyć się, że ktoś nie zauważy pytania. Bywa. Nie jest to żadnym powodem do spamowania czy zalewania SB powodzią gniewnych shoutów. Przyjmijmy, że po tygodniu bez odpowiedzi, możesz wkleić swoje pytanie raz jeszcze, jednak lepiej skontaktować się na PW z administracją i delikatnie się przypomnieć.

Zanim odpowiesz.
Zastanów się, czy naprawdę jesteś pewien swojej odpowiedzi. Nie ma sensu wklejać "wydaje mi się, że jest tak". Lepiej zaczekać, aż ktoś kto naprawdę zna się na rzeczy (jak Infi lub twórca danej KR czy tematu) się wypowie. Co więcej, zwróć uwagę, czy pytanie nie jest skierowane do konkretnej osoby. Wtedy zawsze – chyba, że ktoś naprawdę nie może udzielić odpowiedzi – daj osobie szansę, na wypowiedzenie się we własnym imieniu.

Lista zadanych już pytań i linki do odpowiedzi:
Lp. Zadający pytanie Treść pytania lub pytań Link do odpowiedzi
1. Nienazwana Czy w planach administracji znajduje się wprowadzenie ziem Północy jako grywalnej lokacji? TUTAJ
2. Kenhkar Gdzie trzeba załatwiać zgodę na budowę własnego zamku czy też osady? Jaki byłby koszt takiego przedsięwzięcia? TUTAJ
3. Derranein Czy zarząd Leviathana planuje w najbliższym czasie kolejny event "masowy" który będzie miał wpływ na lokację albo na cały kontynent? TUTAJ
4. Derranein Czy jeśli napisałem KP i wkleiłem ją, ale ona nie została jeszcze zaakceptowana, to mogę ją jeszcze całkowicie zmienić/przerobić? TUTAJ
5. Lena Czy możliwe jest zrobienie postaci posługującej się bronią palną w rodzaju muszkietu albo pistoletu? Oczywiście postać ta byłaby pewnie podróżnikiem, który spędził trochę czasu na jakimś innym kontynencie. TUTAJ
6. Kalen Gdybym chciał założyć Stowarzyszenie, a konkretnie sektę, to musiałbym zaliczyć ją do kategorii "Zakon" czy "Bractwo"? TUTAJ
7. Lafran Jak wygląda status prawny lokacji "Ruiny posiadłości", która była kiedyś siedzibą cechu alchemicznego? Czy przypadkiem nie należy do ostatniego aktywnego członka cechu, czyli do Herubina? TUTAJ
8. Azur Czy na Leviathanie żyły dinozaury? TUTAJ
9. Almor Czy poza znienawidzoną, zamkniętą, ksenofobiczną, aspołeczną, fobiczną, ograniczoną dziurą, jaką jest Morinhtar, nie ma żadnego innego miejsca nauk szeroko pojętej magii? TUTAJ
10. Aust Czy aby posługiwać się magią "meteorologiczną" (a więc manipulować pogodą) trzeba uzasadnić to na wyzwoleniu magicznym czy wystarczą formy? Czy wywoływanie deszczów, wichrów i piorunów należy traktować jako osobne zaklęcia? TUTAJ
11. Da'ran Czy gdybym chciał stworzyć np. postać wielkiego pająka, będę potrzebował KR? TUTAJ
12. Falkon Czy w wyposażeniu postaci mogę wspomnieć o metalowej szkatułce-tabakierce wypełnionej tabaką? TUTAJ
13. Leonard Czy w świecie Leviathana występuje słońce takie jak w naszym świecie? Forum posiada więcej niż jednego naturalnego satelitę? Co można zobaczyć na niebie w bezchmurną noc? Planeta, gdzie nasze posty odzwierciedlają zachowania istot żywych znajduje się na orbicie innej? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? TUTAJ
14. Leonard Czy w świecie Leviathana występuje słońce takie jak w naszym świecie? Forum posiada więcej niż jednego naturalnego satelitę? Co można zobaczyć na niebie w bezchmurną noc? Planeta, gdzie nasze posty odzwierciedlają zachowania istot żywych znajduje się na orbicie innej? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? TUTAJ
15. Risil (Vart) Jakie gatunki jeleni występują na Lewiatanie? TUTAJ
16. Lafran Czy po za różnymi odmianami gry w kości czy szachami na terenie Autonomii są spotykane jakieś inne gry hazardowe? Np. jakieś specyficzne dla uniwersum fantasy? TUTAJ
17. Isnael Czy, skoro w Autonomii Wolenvain panuje klimat umiarkowany z tendencją do śródziemnomorskiego, można tutaj spotkać rośliny podobne do, lub identyczne z tymi, które spotykano w średniowiecznej Europie na terenach Polski, Węgier oraz państw bliżej Morza Śródziemnego? Można zachować ich nazwy, czy trzeba wymyślać nowe, typowe tylko dla naszego uniwersum (np. len, chrzan, mydlnica lekarska, bieluń kędzierzawa itd.)? TUTAJ
18. Hevan Czy w przypadku edytowania KP pod nowy wzór można po prostu zrobić nową KP, aby MG ją później podmienił? TUTAJ
19. Pafik Czy eksperymenty magiczne powodujące mutacje człowieka powodują powstanie nowej rasy? Jak wyglądał świat gry 400 lat temu? Czy można użyć nazw miast i religii, które nie przetrwały próby czasu i w 412EF już nie istnieją? Czy w tamtych czasach moja postać miałaby możliwość wykupienia paru kuźni? Bardowie w swoich opowieściach przytaczają słowa bohaterów, czy powinni skupić się jedynie na opisie ich czynów? TUTAJ
20. Hevan Moje posty opisujące próby leczenia wykonywane przez moją postać są czystą improwizacją. Nie wiem czy to, co robię, zgodne jest z przyjętymi założeniami, ponieważ świat Leviathana różni się od naszego. TUTAJ
21. Ragnak Które z miast jest najstarsze? Aldhal, Lasves czy Nalin? Czy mogę napisać w KP coś o organizacji, która istniała, ale już jej nie ma? TUTAJ
22. Veszokli Czy ork może mieć zarost? TUTAJ
23. Vereomil Chłopi są wolni, czy mają swoich panów? Jeśli mają panów, to czy istnieją także inne przepisy, takie jak pańszczyzna czy niemożność przeniesienia się do innej wsi? Jak jest z odkryciami sposobów upraw czy narzędzi? TUTAJ
24. Hadum Czy dusza jest złączona z umysłem? Jeżeli tak, to co dzieje się po rozdzieleniu duszy i umysłu jednego bytu? Czy dusza może istnieć bez umysłu, a umysł bez duszy? Czy da się oddzielić umysł od duszy? Czy da się oddzielić wspomnienia od umysłu? TUTAJ
25. Olaf Kiedy w temacie "Magia wyzwolona" ukaże się wpis o zaklinaniu? TUTAJ
26. Vereomil Jakich sposobów upraw oraz narzędzi rolniczych używa się w Autonomii Wolenvain? Jakie uprawia się tutaj rośliny (czy dostępna jest na przykład oliwka)? Czy wobec tego, że, jak mi przekazano, "chłop bez pana nie byłby chłopem" wolni chłopi w Autonomii nie istnieją i każdy ma tutaj swojego władykę? Jak wygląda architektura wiejska w Autonomii? Z jakich pomieszczeń składa się chata chłopska? TUTAJ
27. Eltenebreise Czy dusza, jeżeli opęta jakąś żywą osobę, może jakby wypędzić jej duszę? TUTAJ
28. Pheeros Czy można ubiegać się o granie rasą pradawnych? TUTAJ
29. Anemetius Czy ktoś jest w stanie przedstawić chronologię Leviathana? Jaka era poprzedzała Erę Feniksa? Ile trwała? Mile widziane jakieś informacje co się działo wówczas na Półwyspie Kaendry. TUTAJ
30. Apsik ]Są jakieś święta w tym multiwersum? Są w związku z tym tworzone jakieś eventy czy chociażby nowinki, które mogą kogoś natchnąć do jakichś działań? Postacie obchodzą tutaj cokolwiek? TUTAJ
31. Anemetius Ile planet liczy układ słoneczny Leviathana? Czy słońce lub księżyc (lub też księżyce) mają własne unikalny nazwy? Jeśli tak, to jakie? TUTAJ
32. Anemetius Czy w istocie nie występuje tutaj dotycząca bogów, znana z systemu D&D zasada "im więcej wyznawców, tym więcej mocy"? Jeżeli jednak występuje, czy istnieje możliwość magicznego "wysysania" energii z wyznawców? Czy istnieje jakaś hierarchia wśród istot boskich? Czy dzieli się je jakoś? TUTAJ
33. Anante Czy w obecnym systemie magii wyzwolonej czarownik posługujący się domeną Ognia będzie mógł kontrolować temperaturę? Czy system przewiduje istnienie jakichś substancji magazynujących moc magiczną? Czy po reformie każdy mag posiadający minimalną wiedzę z zakresu Czasoprzestrzeni będzie mógł przywoływać istoty z innych Spektr? Jak zmiany w Mroku i Umyśle wpłyną na możliwość tworzenia iluzji? Ten ostatni był do tej pory, jak sądzę, odpowiedzialny za twory tego typu. TUTAJ
34. Palavas Czy grę rozpocząć można w dowolny sposób, w wybranym przez siebie (i opisanym w KP, oczywiście) miejscu? Czy informacje na temat świata gry (tj. miast, regionów geograficznych) są opublikowane gdzieś na forum i umknęły mojej uwadze, czy postać poznaje świat "na własną rękę": z zasłyszanych opowieści itp.? TUTAJ
35. Jacek Jak wyglądają cechy w Wolenvain? Istnieje gdzieś ich oficjalna rozpiska? Zakładając, że cechy istnieją – jakie mają prawa? Czy przykładowy cech kupców mógł wynajmować uzbrojone grupy najemników? Czy każdy cech posiada kawałek muru miejskiego, o który musi dbać i którego musi bronić na wypadek wojny? Na jak wielką reputację i względy króla mógł liczyć członek cechu? Czy była możliwość otrzymania sporego kawałka ziemi wewnątrz murów miasta? Czy podczas oblężenia Wolenvain w 410EF budynki miejskie mogły zostać w jakikolwiek sposób uszkodzone? Jak wyglądała wtedy kwestia używanych przez obie strony konfliktu machin oblężniczych? TUTAJ
36. Eruannon Jak wygląda struktura władzy elfów z półwyspu Kaendry? Największa władza należy do króla/królowej, rady, lub innej struktury? Czy występuje szlachta? Tytuły są dziedziczne? Jaka jest postawa szlachty elfów do mniej szlachetnych pobratymców? Jak wygląda kontakt półwyspu Kaendry z Autonomią? Występują jakieś stosunki dyplomatyczne, chociaż nikła wymiana handlowa? Podejrzewam, że półwysep Kaendry jak już to specjalizowałby się w towarach luksusowych i magicznych, jednak co byłoby jego specjalnością? TUTAJ
37. Omival Jak czyste są wody Morza Smoczego i innych otaczających kontynent akwenów? Jakiej fauny i flory można spodziewać się pod powierzchnią wody? Jak wygląda używanie magii pod wodą? TUTAJ
38. Tingrim Ile kosztuje utrzymanie chaty z ogródkiem w okolicach Wolenvain? TUTAJ
39. Iria Czy w Wolenvain są jakieś gwary, dialekty? Mogę prowadzić postać, która mówi w nieco specyficzny, odmienny sposób? W dialogach postać będzie mówiła po polsku, ale z cudzoziemskim akcentem, np. w ten sposób. TUTAJ
40. Arenplen Czy ludzie mieszkający na przykład w Wolenvain, albo innych miastach i wsiach obchodzą jakieś ważne święta i w jakiej porze roku? Czy poza żywiołakami elementarnymi z żywiołów jak ziemia, ogień itp występują jakieś inne? Żywiołak ze światła, z cienia czy inny. TUTAJ
41. Gerhon Co wiadomo o Khan'Sal? Jacy są jego mieszkańcy, jakie ich zwyczaje, czy wierzą w Piętnastkę? TUTAJ
42. Dryss Jaką domenę trzeba opanować, aby magicznie móc zmieniać swój wygląd? Chodzi mi tu o np. zamianę w zwierzę. TUTAJ
43. Ciemny Jaka muzyka panuje na Lewiatanie? Średniowieczna? A czy gdyby nagle banda młodzików uświadomiła sobie, że fajnie jest rymować do rytmu bębnów, to czy by mógł powstać lewiatański rap? TUTAJ
44. Dryss Jakie języki występują na Leviathanie? Powszechny, elficki, zapewne krasnoludzki? Jakie inne rasy posiadają swoje języki? W jakim stopniu postać nieznająca tych języków zrozumie co się do nich mówi? TUTAJ i TUTAJ
44. Elaila Z jakim natężeniem zmienia się czas na Leviathanie? Ile to jest jeden dzień, a ile miesiąc czy rok? Ile czasu musi upłynąć – przekładając na nasze realia – by w Leviathanie zapanował np. Renesans? Jak wygląda kwestia cnoty w universum PBF? Czy w Leviathanie – tak jak w średniowieczu – kobieta, która wychowuje samotnie dziecko jest źle postrzegana? Albo taka, która rozpoczęła współżycie przed ślubem? Co do tej pory wynaleziono w Leviathanie? Chodzi mi bardziej o przedmioty, wynalazki. Czy każdy może nosić okulary? Mamy Erę Feniksa. Ile już trwa, ile będzie trwać i jaka po niej nastąpi? TUTAJ
45. Brenus Chodzi o sytuację, w której zwykły mięśniak z młotkiem chce ubić maga. Czy walka będzie działać w sposób opisany np. w Trylogii Czarnego Maga Canavan, w której to mag nałoży tarczę i praktycznie zignoruje, czy może kazdy cios przyjęty na osłonę będzie REALNIE męczył czarodzieja? Tj., czy walcząc twarzą w twarz, wojownik czy żołnierz, ma realną szansę pokonać czarodzieja nie posługując się żadnymi artefaktami czy amuletami? TUTAJ
46. Harkvinnar Zastanawia mnie, jak tutaj wygląda tutaj sprawa noszenia mieczy – szczególnie przez tych, którzy nie należą do stanu rycerskiego. Czy jest to jakoś regulowane? TUTAJ
47. A'eklamarijon (Ekler) Jak wygląda aktualna sytuacja polityczna w Autonomii? Jakie rody dominują, kto ma największe szanse na zostanie następnym królem? TUTAJ
48. A'eklamarijon (Ekler) A sytuacja polityczna w samej stolicy? Jak wyglądają stosunki pomiędzy rodami? Czy wszyscy popierają koronację przywódcy Konsorcjum? TUTAJ
49. Vilanna Monero (Mirelis) Czy urząd namiestnika jest mianowany czy dziedziczony i czy powołuje ich król, a kto w sytuacji gdy nie ma króla? Rada? Czy Rada funkcjonuje do dziś? Czy Wolenvain jest państwem całkowicie świeckim i wolnowyznanionym, czy jakaś religia dominuje, a kapłani mają prestiż i narzędzia kontroli nad ludem? Jak wygląda zarządzanie wojskiem. Byłabym wdzięczna za wymienienie stopni wojskowych jakie są. Jak nazywa się głównodowodzącego, czy są chorągwie namiestnikowskie itp. Czy inne rasy mają w Wolenvain swoich dyplomatów reprezentujących na dworze ich interesy na kształt ambasadorów. Jeśli tak, to chętnie też bym na takim położyła rączki. Co się dzieje z Namiestnikiem kiedy traci urząd (przy okazji czy jest on dożywotni?) Czy jest eksmitowany z pałacu i dostaje odprawę w postaci jakiegoś dworku na prowincji? Czy są wymyślone jakieś święte lub legendarne miejsca na terenie Autonomii, a jeśli nie, czy można jakieś stworzyć? TUTAJ i TUTAJ
50. Tonuryn Czy istnieją w świecie Leviathana jacyś powszechnie znani poeci? Jeśli tak, które ich dzieła są najbardziej znane i cenione? Czym się wyróżniają? TUTAJ
51. Nifrea Jak mniej więcej przedstawia się obecna wiedza na temat astronomii i matematyki. Mamy tutaj jakieś wybitne osobistości zajmujące się tymi dziedzinami nauki? Czy pisali oni jakieś księgi lub mieli powszechnie znane zapiski? Jak wygląda sytuacja a propos tej wiedzy w różnych warstwach społecznych? TUTAJ
52. Vilanna Monero Kto sprawuje pieczę nad Pałacem Sprawiedliwości. Chodzi mi o dowódcę tamtejszej straży, tudzież wiezienia. Jak się go fachowo nazywało w tamtych realiach, czy można używać słowa "nadzorca"? TUTAJ
53. Anemetius Jakie wydarzenie wyznacza rok 0 Ery Feniksa? TUTAJ
54. Andra Czy są jakieś uniwersytety, na które postać może uczęszczać czy młodzi adepci uczą się od rodziców/mistrzów? TUTAJ i TUTAJ
55. Andra Czy mogę założyć, że zioła dostępne w średniowiecznej Europie mogą pojawić się w świecie Leviathana? TUTAJ
56. Anemetius Jak to jest z tymi elfami, bo ja czytałem jakąś herezję na SB (aż się zbulwersowałem i tu piszę), że elf, który ma 18 lat to tak naprawdę rozwinął się jak 3 latek. WTF. To mój Anem kończył akademię magiczną w wieku 20, to co, był dzieciakiem ze smoczkiem w gębie? TUTAJ
57. Drytrak [Pytania o rolę kobiet w Świątyni Światła] TUTAJ
58. Tonuryn Co pojawia się przed oczami typowego mieszkańca Autonomii, kiedy usłyszy określenie "czarownica/wiedźma"? Podstarzała, odziana w czerń kobieta ze spiczastym kapeluszem na głowie? Jak są one postrzegane w świecie gry? TUTAJ
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

31 sty. 2015, 11:36

Anemetiusie – wywoływanie wymykających się próbom zrozumienia zjawisk wyłącznie za pomocą własnego umysłu (tj. rzucanie zaklęć) zawsze będzie spotykało się z rezerwą, strachem lub nawet otwartą wrogością: zajedno, jak to uzasadnisz. Kluczową kwestią jest forma magii, jaką posługuje się dana osoba. Jeżeli nie jest zbyt widowiskowa, działając raczej podskórnie niźli w widoczny sposób, to mieszkańcom świata gry łatwiej przychodzi jej przełknięcie. Magowie zresztą w większości wpasowują się w ten schemat, bo wykonują oni masę niepotrzebnych – z perspektywy mechaniki gry – czynności. Jakieś obrządki, gusła, tajemne słowa, rytuały i rekwizyty są spotykane bardzo często, a wszystko to oddala podejrzenia od samej osoby maga. Ewentualni świadkowie jego sztuki moc przypiszą tym właśnie przedmiotom i czynnościom, nie zaś samemu magowi, co pozwoli im lepiej zaakceptować to, co się dzieje. Jak z opowiadania „Ostatnie życzenie” imć Sapkowskiego – krew równie dobrze może pochodzić od krowy, ale lepiej roztoczyć mgłę dezinformacji, mówiąc, że do zaklęć potrzebna jest krew dziewicy. To elitaryzuje magię i sprawia, że czarownicy są potrzebni, a pospólstwo nie zaczyna ot tak pałać się magią, uważając tę sztukę za znajdującą się poza ich zasięgiem. To, co opisałeś, a więc uzasadnianie magii wpływem bóstw, działa podobnie do opisanych przeze mnie wyżej elementów magicznej otoczki: oddala podejrzenia od samego maga. Nie można jednak przesadzać. Rzucenie nagle jakiejś wielkiej kuli ognistej w obecności grupy chłopów na pewno nie wyjdzie magowi na zdrowie; niezależnie od tego, jaką zbudował sobie reputację. Oczywiście istotnym jest też kontekst i to, w kogo ta kula została rzucona, ale nawet, gdyby uratowała wioskę przed najeźdźcami, z czasem ludzie i tak mogliby odwrócić się od kogoś, kto ją tak otwarcie zastosował. Jak tak jak z żyjącymi po wsiach wiedźmami – wszystko jest fajnie, ale jeżeli zdarzy się jakieś nieszczęście, to właśnie mądra pierwsza idzie na stos. Nie wiem, co musiałoby się wydarzyć, żeby otwarte używanie magii spowodowało reakcję, jaką opisujesz, tj. – akceptację. Magowie powinni się nie wychylać, a jeżeli muszą już używać jakichś potężnych form magii, to lepiej, aby nie robili tego przy świadkach (a już szczególnie nie przy sąsiadach).

Ascendencja to nieusystematyzowane zjawisko dotyczące „wyniesienia” danej istoty ponad cielesne ograniczenia, zdobycia przez nią nieograniczonej wiedzy i tak dalej. Sam zresztą wiesz lepiej, bo jako pierwszy na Leviathanie użyłeś tego słowa. Grupa istot, które ascendowały, to ascendenci i dopiero ich można uznać za jakąś „rasę”, choć określenie to jest bardzo niespecyficzne. Ascendować można teoretycznie bez zmiany formy fizycznej czy zewnętrznych tegoż oznak, bo ascendencja to przymiot umysłu, a nie ciała. Największą szansę na osiągnięcie pełnej formy ascendenta są istoty o natywnie wysokim potencjale umysłowym (np. żywiołaki, migotliwi, duchy, myślące przedmioty), ale wyobrażam sobie też np. ascendenta-elfa czy ascendenta-smoka. Nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Tonurynie – z większością kwestii, które tutaj poruszasz, rozprawi się planowana Karta Stowarzyszenia Magistrów Sztuk Tajemnych. Wybacz więc, ale do czasu jej publikacji nie odpowiem na Twoje pytania zbyt konkretnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że nie wszystko zostało w tej kwestii już opracowane. Poza tym nie chcemy też psuć nikomu niespodzianki, a pełną możliwość grania Magistrami oddać graczom z odpowiednią pompą.

MST to osoby, które ukończyły Akademię. Teoretycznie są ludźmi wolnymi, ale w praktyce to Akademia zapewnia im posady – np. na dworach szlacheckich. W zamian za to Magistrowie składają jej raporty i wypełniają narzucane przez nią zadania, starając się kierować polityką szlachecką tak, aby spełniać cele narzucone przez Akademię. Z racji, że renegaci są tępieni, rzadko zdarza się, aby Magister żył i funkcjonował w innym trybie – a jeżeli już, to również pod dyktando swojej dawnej szkoły. MST są zatem wierni i sumienni, dopasowują się do idących z góry wytycznych. Akademia nie wypuszcza na świat nikogo, kto nie jest jej w ten sposób podporządkowany, zatem opinia o „praniu mózgów” nie jest jakoś szczególnie przesadzona.

Hierarchia istnieje na pewno i prawdopodobnie będzie ukształtowana na wzór średniowiecznego uniwersytetu, gdzie „nauczyciele” mają najwięcej do powiedzenia, sami odpowiadając przed głową Akademii – u nas przed Protektorem.

O nim samym wiadomo niewiele, choć mówi się, że był on członkiem i przewodnikiem pierwszej grupy magów, która kilka stuleci temu osiedliła się w jaskini mieszczącej obecnie Morinhtar. Miasto powstało jako infrastruktura pomocnicza dla badań czarowników nad anomaliami występującymi w owej jaskini, a Protektor stanął – nieformalnie – na jego czele. Niewielu widziało go jednak poza Akademią, a jeszcze mniej osób może powiedzieć, że go zna.

Druga sprawa – jeżeli ów magnetyzm wykształci się na skutek wyładowań elektrycznych, to tak. Z naturalnymi wyładowaniami jest tak, jak w domenie Ognia. Wystrzeliwane przez magów błyskawice składają się z substancji magicznej podległej ich woli. Można ją niejako „doczepić” do jej odpowiednika w świecie pozamagicznym i tym samym objąć nad nim kontrolę, choć w przypadku domeny Elektryczności uważam to za szczególnie trudne. Zawsze można posłużyć się drobnymi sztuczkami, które ześlą wyładowanie tam, gdzie będziemy chcieli – np. poruszyć, dodać albo ująć kilka ładunków w chmurze burzowej.

Awatar użytkownika
Anemetius
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2150#33472

13 lut. 2015, 14:17

Gdzie w Autonomii znajduje się najlepsza ziemia pod uprawy? Czy Las Cieni jest obfity w zwierzynę łowną? Które góry są bogatsze w minerały, Ikrem czy Wichrowe? Czy Autonomia jest samowystarczalna jeśli chodzi o żywność? Występuje w niej głód?

Awatar użytkownika
Omival
Lokalizacja postaci: Kamienica Patriotów
GG: 43348566
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2832

13 lut. 2015, 14:54

Jak wygląda kult Ourelii w Autonomii? Skąd się wziął? Jakie święta, obrzędy mu towarzyszą? Prosiłbym o jakiś szerszy opis tego bóstwa. I tak z innej beczki. Czy mieszkańcy Autonomii potrafią wytwarzać smołę?
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

14 lut. 2015, 14:43

Anemetiusie – generalnie uznaje się, że ziemia najlepsza pod uprawy znajduje się w namiestnictwie aparilumeskim, choć – wiadomo – każda ziemia, którą wydarto kniejom, jest niezwykle żyzna, więc szukałbym jej też w okolicach Lasu Cieni i w prowincji stołecznej. Autonomia Wolenvain powstała w miejscu, gdzie ongiś było o wiele więcej lasów, więc jej ziemia jest przyjazna uprawom.

Względem drugiego pytania mogę w ciemno strzelać, że tak. W/w las jest całkiem spory i bardzo stary, ludzie na pewno nie zdążyli jeszcze przetrzebić populacji tamtejszej zwierzyny łownej. Jeśli zaś chodzi o zasobność gór Autonomii w minerały, to sądzę, że to Góry Ikrem są bogatsze. Dowodzi tego chociażby obecność starożytnych, krasnoludzkich królestw, które podobno się tam znajdują, a których szukają przybyłe ze Złotego Wąwozu brodacze (osiadłe obecnie w Minaloit). Plotki o tych, które znajdowały się w Wichrowych Szczytach nigdy nie zostały potwierdzone.

Głód (w sensie szerokiego, wywołanego ubóstwem zjawiska) w Autonomii Wolenvain występuje wszędzie tam, gdzie zdarzają się wojny, a te mają miejsce ostatnimi czasy raczej rzadko. Oczywiście lokalne starcia parów to normalka, ale nie są to długie wojny na przetrzymanie, gdzie jedna strona niszczy zasoby drugiej, a wojny o wpływy i teren: tego zaś się nie niszczy. Autonomia, jeśli chodzi o jedzenie, jest samowystarczalna. Tereny, na których nie można byłoby sobie poradzić z tym problemem po prostu nie zostały zasiedlone. Mówię tutaj głównie o niższych partiach Wichrowych Szczytów i Gór Ikrem oraz o terenach szczególnie oddalonych dużych wiosek produkujących żywność i miast ją dystrybuujących.

Omivalu – niewiele zostało opracowane na ten temat, a najbliższą fabularną aktualizację zamierzam oprzeć na kwestii boskiej, więc nie sądzę, aby moja odpowiedź Cię usatysfakcjonowała. Na ten moment wiemy jedynie, że Ourelia jest jednym z bóstw poelfickich (razem np. z Ylminą) i że w Lokent znajduje się jej kościółek (polecam zapoznanie się z tą lokacją i jej NPC-ami). Nie uważam, aby mogłaby być tutaj mowa o jakimś mocno scentralizowanym kościele typu Świątyni Światła, ale na pewno będą obowiązywać pewne ogólne zwyczaje i tradycje. Na ten moment nie mogę jednak powiedzieć nic więcej w tej sprawie.

…A smołę na pewno się w Autonomii wytwarza.

Awatar użytkownika
Iluanel
GG: 47718175
Karta Postaci: viewtopic.php?p=50990#50990

24 lut. 2015, 21:58

Na początek zaznaczam, że pojęcie chowaniec zaczerpnąłem z fantasy i D&D. Sam to słowo rozumiem jako małego, magicznego towarzysza.

1. Czy postać maga mogłaby mieć magicznego chowańca/towarzysza? – Jeśli odpowiedź brzmi NIE, to następne pytania można zignorować.

2. Przez magicznego chowańca rozumiem np. małe zwierze, kota, psa, szczura, norkę, itp., zdolnego do mowy oraz posiadającego inteligencję jak ludzka (coś jak nadzwierze). Ewentualnie inny rodzaj magicznego stworzenia (np mały żywiołak, błędny ognik, konstrukt – potocznie "robocik", itp.).

3. Chowaniec przebywa przy magu cały czas i jest z nim w pewien sposób związany, np z duszą [jeśli umrze Pan to umrze chowaniec, jeśli umrze chowaniec to Pan otrzyma proporcjonalne obrażenia cielesne lub duchowe (duszy)], więc czy jego przebywanie przy magu coś kosztuje? W energii oczywiście.

4. Jeśli chowaniec umrze, to czy można go ożywić/przywołać ponownie? Jeśli tak, to czy zachowa on swoje wspomnienia, osobowość, itp z poprzedniego życia?

5. Czy możliwe jest posiadanie większej ilości chowańców/przywołańców naraz?

6. "Jaka" magia jest potrzebna by chowaniec mógł istnieć? Np mały żywiołak ognia (biorąc pod uwagę, że taki przywołaniec byłby na pewien czas), to oczywiście, magia ognia + jaka? O ile jest jakiś "+".

7. Pytanie podobne do pytania nr 4, jeśli przywołaniec, np wymieniony wcześniej mini żywiołak ognia, wyczerpie swój czas i "rozpłynie się", to czy po ponownym przywołaniu będzie miał wspomnienia, osobowość, itp z poprzedniego przywołania?

Czuje, że rozmowa na ten temat może być znacznie dłuższa, więc zamieszczam tu tylko potrzebne mi, podstawowe pytania. O resztę zapewne będę pytać kanałami prywatnymi jak otrzymam odpowiedzi na te zadane tutaj.

I dwa pytania z innej beczki:

1. Medium magiczne – zapoznałem się z opisem, ale nie jestem do końca pewny czy dobrze go rozumiem. Postać będąca medium ma, potocznie mówiąc, w pewnym stopniu szajbę, to logiczne, ale czy jest silniejsza magicznie? Wpływanie na aury innych, większa ilość pustych cząstek, przekłada się na większą ilość energii, czyli na większe zasoby. Dzięki temu mogą rzucać czary dłużej lub mocniej, oczywiście zachowując granicę rozsądku, a zmęczenie przychodzi później?

2. Choroby psychiczne – istnieją, to fakt, ale czy w świecie Lewiatana są nazwane? Czy dzisiejsza, np.: schizofrenia ma swój odpowiednik w nazwie na Lewku?
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

28 lut. 2015, 18:31

1., 4., 5., 7. To Leviathan. Wszystko można.
2. OK. Jedna z koncepcji, których jest nieskończoność.
3. Wcale nie musi tak być, ale jakby było, to wszystko zależy od tego, na jakiej zasadzie działa połączenie chowańca z jego panem.
6. Jaka będzie pasowała (np. Czasoprzestrzeń, Nekromancja). Możliwości jest zbyt wiele, aby jednoznacznie odpowiedzieć. Ogień w tym przypadku niekoniecznie będzie potrzebny (a właściwie zwykle nie będzie).

Iluanelu – podejrzewam, że powyższe odpowiedzi na niewiele się zdały, więc pozwól, że szerzej odpowiem tekstem ciągłym. W przeciwnym razie musiałbym kilkukrotnie powtarzać już raz przedstawione informacje (a poza tym tak jest mi wygodniej). Jak w każdej rozmowie także i tutaj trzeba najpierw wyklarować pojęcia, aby każdy z nas dobrze rozumiał drugiego. W swoim poście przedstawiłeś, jak wygląda sprawa chowańców z Twojej perspektywy. Żeby nie było – nie zawarłeś w nim zbyt wielu błędnych przekonań, ale są pewne… niedopowiedzenia, z którymi musimy się rozprawić.

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że na Leviathanie nie istnieje jedyna słuszna definicja chowańca. Wedle kanonu chowaniec to po prostu istota, która pomaga użytkownikowi magii w formie swoistego asystenta i tylko tego musimy się trzymać. Sprawa jest więc płynna i chowaniec niekoniecznie musi wykazywać cechy, o których piszesz. Nie musi być on inteligentny, przebywać cały czas przy magu czy być związany z jego duszą. Nie musi być nawet przywołany, a np. oswojony, uzyskując pożądane cechy przez magiczną mutację. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb maga i jego umiejętności. Ta zasada tyczy się właściwie wszystkiego w tej dziedzinie, również ilości posiadanych chowańców. Jeżeli mag potrzebuje kilku i uda mu się je zdobyć, to nie ma po temu żadnych przeciwwskazań. Magia jest na Leviathanie całkowicie wyzwolona i nie tylko tutaj mamy pełną dowolność.

Sposobów na zdobycie chowańca więc jest tyle, ile sobie wymyślisz. Dwa, które najłatwiej wymyślić, a które są przy tym czysto magiczne, to przywołanie oraz stworzenie.

W przypadku tej pierwszej opcji mechanika definiuje sprawę jasno: wystarczy wyłącznie domena Czasoprzestrzeni. Można o tym poczytać w opisie jej opisie, który znajduje się w sekcji „Domeny” tekstu „Magia Wyzwolona 2.0”. Szkopuł tkwi w tym, że właściwie zawsze przywołuje się coś na kształt duchów, które w zależności od tego, jaką mają wiedzę i ile im pozostało mocy, mogą nawet utworzyć swoje ciała same. Wtedy mag nie musi robić nic więcej i jest to dla niego najkorzystniejsze. Najłatwiej jest, gdy ciało ma składać się z substancji magicznej (jak u żywiołaków), ponieważ tę można po prostu wykreować. Jeżeli przywołana istota nie ma tyle siły, to mag może przy tym jakoś pomóc. Dopiero (i tylko) wtedy musi on znać zaklęcia z odpowiedniej domeny, np. Ognia w przypadku żywiołaków ognia czy Energii w przypadku żywiołaków energii. Wtedy też konieczne może okazać się okresowe „ładowanie” żywiołaka czy „podpięcie” go pod duszę maga, tak, aby mógł korzystać z jego zasobów. Owo „podpięcie”

Sprawa znacząco komplikuje się, gdy przywołana istota z jakichś powodów wymaga organicznego ciała. Jak wynika z opisu domeny Czasoprzestrzeni z MW 2.0, budowanie go wymaga materiału i zwykle nie jest to ciało doskonałe. Wiele z procesów, które zachodzą w normalnych warunkach, zastępowane jest magią i potrzebuje magii do podtrzymania swojego działania. Tutaj ponownie wszystko zależy od tego, jak potężny jest byt, który przywołuje mag. Najmocniejsze mogą nawet pobrać jego własną energię i użyć jego ciała do stworzenia własnego, podczas gdy najsłabszym trzeba pomagać jak przywołanym żywiołlakom. Możliwości jest naprawdę wiele.

Pomijając przywołanie, duszę do stworzenia chowańca można po prostu wykreować (na podobnej zasadzie, co moc „Duszotkactwo” u liczy). Niebagatelną rolę odgrywa tutaj znajomość domeny Nekromancji i doświadczenie maga, dzięki któremu może on spreparować dokładnie taką duszę, jaką sobie życzy. Sądzę, że jest to sztuka o wiele trudniejsza od przywoływania, które samo w sobie również łatwym nie jest. Reszta zasad (tych o tworzeniu ciała) pozostaje taka sama, jak przy przywoływaniu.

Opcji jest bez liku i na fabule istnieje całe zatrzęsienie modeli. Spowodowane jest to tym, że magia działa mistycznie (o czym np. tutaj) i tego typu rzeczy są często poza kontrolą maga. Może się więc okazać, że mag będzie starał się przywołać żywiołaka, a go utworzy (lub na odwrót). „Podpięcie” chowańca pod duszę czy przekazanie mu części swojej duszy też może się po prostu… wydarzyć, niezależnie od woli maga. Konsekwencje będą różne i każdą tego typu sprawę rozpatrujemy indywidualnie.

Abstrahując od dwóch, przedstawionych wyżej opcji, sądzę, że do Twojego konceptu najlepiej pasuje trzecia, o której już tutaj pisałem. Mag mógłby po prostu złapać jakieś zwierzę, zmutować je magicznie (tak, aby było inteligentne i posłuszne), czyniąc z niego swojego chowańca. Oczywiście nie muszę chyba dodawać, że wymagałoby to całych lat eksperymentów. Są jednak pewne profity: nie ma problemu z tworzeniem ciała i późniejszym jego podtrzymywaniem (no chyba że mag coś mocno namiesza i doda zwierzakowi jakieś działające wyłącznie na magii mechanizmy). Nadal nie jest to nic łatwego, ale pokazuje, że nawet takie coś jest możliwe i wystarczy tylko ruszyć głową.

Wszystkiego o wspomnieniach, śmierci, naczyniach, wskrzeszeniach i powtórnym przywoływaniu dowiesz się z opisu dusz oraz z opisu domeny Czasoprzestrzeni z MW 2.0, co powinno dać Ci pełne odpowiedzi na pytania 4. i 7. Nie będzą ona jednak bezpośrednia, więc w razie, gdybyś nie mógł czegoś wywnioskować i miał dalsze pytania na ten temat, to się nie krępuj i je po prostu zadaj. Wolałbym jednak, aby były nieco bardziej konkretne i dawały do zrozumienia, że przed ich zadaniem zapoznałeś się z dostępnymi na forum materiałami.

Co do mediów – postać o tak ogromnym potencjale magicznym, że samymi myślami zmienia rzeczywistość, dla osób w jej otoczeniu na zawsze pozostanie przynajmniej lekko zwariowana. Jej szaleństwo ściśle powiązane jest ze sposobem, w jaki funkcjonuje, a który różni się zwykle od tego, w jaki funkcjonują niemagiczni – bądź mniej magiczni – osobnicy. Ogólnie uważa się, że media magiczne przez swój niesamowity potencjał potrafią rzucać szczególnie potężne i widowiskowe zaklęcia, ale prawda jest taka, że zwykle nie da się ich szkolić, przez co większość swojej mocy media po prostu marnują lub wykorzystują kompletnie bez sensu. Podejrzewam, że gdyby było inaczej, przykładowe Imperium Agstusu nie wcielałoby mediów siłą do swojej armii. Ich kontrolowanie byłoby po prostu zbyt trudne. W obecnym stanie rzeczy doświadczony, wyćwiczony i kontrolujący się mag jest w stanie spętać chore na głowę medium oraz jakoś nad nim zapanować. Oczywiście stopni bycia medium jest właściwie nieskończenie wiele. Nie wszystkie muszą być tak potężne, żeby dostać od tego świra. Medium jest teoretycznie każda istota obdarzona ponadprzeciętnym potencjałem magicznym.

Choroby psychiczne istnieją tak jak wszystkie inne, które występowały w średniowieczu. Możliwe nawet, że pojawiły jakieś dodatkowe, wywołane substancjami i drobnoustrojami, których w naszym świecie nie ma. Nazywa się je tak, jak akurat pasuje, byle zachować klimat i nie używać nowożytnych sformułowań. Przytoczona przez Ciebie schizofrenia może być nazywana „depresją” albo „opętaniem”. Chorób umysłowych na fabule raczej nie rozdziela się i nie klasyfikuje na tyle szczegółowo, aby do każdej z nich przypasowana była jedna nazwa.

Awatar użytkownika
Iskar
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3450#52559

10 mar. 2015, 20:26

Czy wyczuwanie aur, zdolność ich widzenia, odczytywania, itp. to umiejętność czy moc? Jeżeli moc, to na jakiej domenie się opiera?
Awatar użytkownika
Lafran
Lokalizacja postaci: Długi Trakt
GG: 4052074
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2220

10 mar. 2015, 21:21

Z tego co pamiętam, to jest to umiejętność. Jednak moja wiedza jest sprzed zmiany zasad więc…
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

11 mar. 2015, 03:06

Iskarze – jest to umiejętność, dodatkowo na tyle ważna, że opisano ją w temacie od umiejętności. Problematykę wykrywania aur szerzej poruszono – jak wszystko dot. magii – w temacie „Magia Wyzwolona 2.0” (dokładniej w sekcji „Energia magiczna i jej wykorzystanie”).
Awatar użytkownika
Iskar
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3450#52559

11 mar. 2015, 15:59

Czy w świecie Lewiatana, znajduje się (lub znajdował) teren o klimacie tropikalnym, równikowym, na którym występuje dżungla? Taki odpowiednik dawnych dżungli w Ameryce Południowej.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”