Czasowe zamknięcie rejestracji…?

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Czasowe zamknięcie rejestracji…?

23 lip 2017, 01:11

Przebywając na urlopie od Leviathana nie zafundowałem sobie – niestety! – urlopu od Facebooka. Tym razem jednak prócz pożarcia czasu zaoferował nową inspirację. Znalazłem tam wzmiankę o grze forumowej, do której odbyła się swoista rekrutacja. I chociaż projekt został zapowiedziany publicznie, ilość miejsc była ograniczona. Było to spowodowane racjonalnym podejściem administracji nowego tworu do własnych możliwości. Jako że założenie gry zakładało duży udział MG, administracja słusznie zauważyła, że jej moce przerobowe mogą nie być wystarczające. Abstrahując nawet od tego, czy zasadna była tak duża wiara w powodzenie projektu, a tym samym w sporą liczbę zainteresowanych, cała sprawa dała mi trochę do myślenia.

Zdecydowanie mam pewne zaległości. Wiele sesji stoi w miejscu i trzeba to naprawić. Kilka jest zapowiedzianych, parę wydobyłbym też z mroków dziejów albo nawet zachęcił do tworzenia postaci specjalnie pod nie. Oczywiście jest to klasyczny objaw niemierzenia sił nad zamiary – jasnym jest, że nie będę w stanie prowadzić 15‐stu sesji w znośnym, regulaminowym, 72/72 tempie. I chociaż mało ludzi tworzy tutaj nowe postacie, każda z nich rodzi pewnego rodzaju problem. (Ba, nawet stare postacie rodzą obecnie problemy!)

Wierzę, że MG Vereomil robi co może – jest w stanie dynamicznie prowadzić tylko jedną sesję i rzeczywiście dochowuje tej obietnicy, nie zalegając za bardzo. MG Xariel to inna bajka – możliwe, że się ruszy, ale nie liczę na to, że nagle będzie w stanie prowadzić więcej sesji, niż ma obecnie. I tak chcę mu przekazać sesję Kewca, którą wcześniej prowadził Sadrigal, więc chłopak będzie miał co robić, gdy ruszy już swoje czarne dupsko. Ja się nie wyrabiam z robotą kompletnie, a – jak wiecie – nie mogę nikomu przekazać swoich sesji. Szczególnie, gdyby miała to być nowa w Kadrze osoba, której nie chciałbym obarczać trudem przejmowania po kimś schedy.

Rozczytanie starych wątków, wgryzienie się w nie, zrozumienie i dalsze poprowadzenie to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakich może podjąć się Mistrz Gry na Leviathanie. I zdecydowanie nie powierzyłbym jej komuś świeżemu. Oczywiście przyjęcie nowego MG w pewnym sensie rozwiązuje problem z nowymi graczami, bo można by było przekazać losy ich postaci w ręce takiego Mistrza‐świeżaka, ale tak po prawdzie… Musiałby to być ktoś naprawdę zręczny w tej robocie. Nowi gracze potrzebują najlepszego traktowania, zastosowania wszelkich pro‐użytkowniczych reguł, powolnego wprowadzenia w świat i jak najszerszego zaprezentowania idei nowego Leviathana. Starzy bywalcy je znają, bo po prostu siedzą tu od bardzo dawna i MG może pozwolić sobie na więcej swobody oraz bardziej eksperymentatorskie podejście do gry. Nie chodzi mi tu oczywiście o to, że posiadacze starych postaci powinni być traktowani gorzej – co to, to nie! Rzecz dotyczy wyłącznie pewności: nowy gracz może w każdej chwili odejść i celem MG jest odwiedzenie go od tego pomysłu. Spójrzmy też prawdzie w oczy – osoby czytające te słowa to wygi, którym zależy przede wszystkim na tym, by gra się toczyła; niezależnie od tego, jak. Jeśli zabraknie dobrego wprowadzenia fabularnego, ochrony MG, pewnego rodzaju konsultacji, to zazwyczaj nic się nie stanie, bo wyjadaczom nie są one potrzebne. Dlatego MG ma z nimi po prostu mniej roboty.

Podsumowując – starzy gracze mogliby grać pod nowymi MG, ale przekazanie im sesji nie wchodzi w grę; nowi gracze powinni grać pod starymi MG. I mamy pewien impas. Osoba nowoprzyjęta na stanowisko Mistrza Gry na Leviathanie musiałaby wykazać się sporym ogarnięciem wszystkiego, na czym ta gra stoi – a nie zdobędzie doświadczenia, jeśli rozgrywka się nie toczy! Ponownie jedynym remedium na całe zło jest ruszeni sesji fabularnych i po prostu rozhulanie fabuły.

Tak, wiem, jak to wygląda – pobożne życzenia. Tym niemniej naprawdę czuję, że możemy zrealizować ten cel. Malkontentów uspokajam – na napisanie np. tego posta (pozdrawiam czytających te słowa!) przeznaczyłem o wiele mniej czasu, niż na napisanie dowolnego MG‐posta. Sprawa rozbija się głównie o przywracanie u siebie wiedzy o ostatnich wydarzeniach, obmyślanie planów, wdrażanie ich, próby takiego ujęcia wszystkiego w słowa, by wszyscy gracze czuli się docenieni… Wbrew pozorom pisanie jako MG wymaga też większego nakładu emocjonalnego. I choć to tutaj piszę prosto z serducha – co zresztą widać chyba po tym, jaka frywolna jest składnia i niekonkretność tego posta – to przychodzi mi to dużo łatwiej. Na fabule, jak to mówią, raz się mylisz. I popiół zostaje po Tobie.

Ale, ale…! Do rzeczy. Piszę to wszystko, ponieważ rozważam zamknięcie rekrutacji do czasu zwiększenia mocy przerobowych Kadry Leviathana. Ruch taki byłby w zasadzie tylko symboliczny, bo, jak wspominałem, niewiele osób pisze ostatnio KP. Dałoby mi to jednak spokój ducha i możliwość skupienia się na sprawach najważniejszych, czyli zadbania o moich obecnych graczy. Moim zdaniem na nowych przyjdzie jeszcze czas. Obawiam się jednak zwiększenia elitaryzacji gry, której profil zmienia się przecież w kierunku przystępności – ludziom zarejestrowanym w przed 2016 na niej nie zależy, a to tacy stanowią trzon Leviathana. Nowi gracze to zawsze ciekawostka, sposób na zbadanie pryncypiów i nowych ustaleń, zweryfikowanie m.in. wzoru KP i przyswajalności opisów. Są więc pewne plusy i minusy – te pierwsze raczej wirtualne, drugie dość konkretne; dlatego zachęcam przede wszystkim do dyskusji, a z decyzją się wstrzymam, prawdopodobnie do czasu ustanowienia jakiejś regularności w rozgrywce. W końcu, wiecie, jak to na L. Nie pali się.

Awatar użytkownika
Mikalar
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3626

Re: Czasowe zamknięcie rejestracji…?

23 lip 2017, 12:56

To trudne pytanie, ale moim zdaniem nie warto blokować rejestracji. Ogólnie PBF wydają mi się straszną niszą, a Leviathan jest niszą tej niszy, a więc każdy użytkownik, który się tu zarejestruje powinien być na wagę złota. Zwłaszcza, że i tak mało nowych osób się rejestruje. Poza tym samo zarejestrowanie się nie gwarantuje tego, że osoba zostanie na dłużej, czy napisze Kartę Postaci i czy potem napisze jakiś post. A tak, nowo zarejestrowany użytkownik zawsze może przynajmniej pogadać na shoutbox, wypytać się o interesujące go rzeczy itp. Zablokowanie rejestracji odetnie go od społeczności i raczej już tu nie zajrzy, znajdzie sobie coś innego.
Biwekir Wawrekar
Kontakt:
Lokalizacja postaci: Komnata Biwekira Wawrekara
Discord: Zdonir
GG: 50433717
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3553#55235

23 lip 2017, 13:58

W przeciwieństwie do Mikalara, nie mam ciśnienia na nowych użytkowników. Dla mnie liczy się przede wszystkim gra i moim zdaniem dzisiaj jest wystarczająca liczba graczy, żeby prowadzić wszelaką fabułę. Nowy gracz to nowa KP i nowa fabuła - nowe nakłady obowiązków na MG. Jak wspominał Infi, nie mamy wielu rąk do pracy, zatem nie ma sensu dopieprzać sobie roboty śwżaczkami.
Jestem za tym, aby rejestracja była zamknięta do czasu ogarnięcia nowych MG, którzy byliby w stanie sprostać wymaganiom w prowadzeniu nowych. Teraz chciałbym, że Infi oraz Vere skupili się na swoich sesjach i nie zaprzątali sobie głowy wizją tego, że trzeba gdzieś nowego dopasować.
Awatar użytkownika
Xariel
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 11721007
Karta Postaci: viewtopic.php?p=42135&highlight=#42135

24 lip 2017, 15:02

Z jednej strony rozumiem Twoją chęć zapewnienia sobie spokoju ducha i przejawy. Ale mam pewną obawę, że całkowite zamknięcie rejestracji przyczyniłoby się do śmierci tego ledwo dyszące trupa, jaki teraz mamy. Lewiatan zwyczajnie może sprawić wtedy wrażenie całkowicie martwego. A to stan, z którego moglibyśmy nie umieć go podnieść nawet przy zwiększonej aktywności.
Ze swojej strony dokładam starań, aby ruszyć swoje czarne dupsko, choć też nie jestem człowiekiem przykładnym w kwestii pracy i motywacji, przyznaję się bez bicia.

Ogółem, nie zamykałbym forum. Wydaje mi się, że ilość pojawiających się graczy nie jest na tyle znacząca (bo praktycznie nie ma ich w ogóle), aby mieć jakieś negatywne skutki dla naszej pracy. Wprost przeciwnie, wydaje mi się, że jakiś tam powiew świeżości od czasu do czasu jest potrzebny, a fakt jakiegoś ruchu będzie motywujący do tego, aby podejmować się pracy. Fakt tego, że aktualnie jako Kadra dogorywamy jest niewątpliwie przykrą sprawą. Ale lepiej chyba dążyć do odwrócenia tego stanu niż ryzykować zrobienie czegoś, co nas w nim potencjalnie zamknie. Bo nie okłamujmy się, jeśli chodzi o aktywność graczy na Lewiatanie, to też jest z nią teraz marnie. Przede wszystkim z winy Mistrzów Gry, nie zaprzeczam. Ale jest marnie. Więc teoretycznie 15 sesji prowadzonych przez administratora może, nawet po wzmożeniu aktywności okazać się na dzień dzisiejszy tak samo obarczające jak dawniej było prowadzenie 5.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”