Oto, co musisz zrobić, aby sesje ruszyły

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.

Moderator: MG

Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Oto, co musisz zrobić, aby sesje ruszyły

23 sie. 2017, 00:03

Wszyscy w Kadrze mamy tyły. Nawet Vereomil, po dobrym i długim sprincie, opadł z sił i obecnie nie daje sobie rady. Mimo że ma tylko jedną sesję. Xariel to też niezły ancymon, a o mnie szkoda w ogóle gadać. To jasne, że jeśli Leviathan ma istnieć i się rozwijać, musimy przyjąć nowych Mistrzów Gry. Musimy im też ułatwić robotę.

Dlaczego trzeba przyjąć nowych Mistrzów Gry?

Muszę przyznać, że nawet, jeśli całkowicie posortuję sprawy prywatne (na co się nie zanosi), nie znajdę czasu na prowadzenie wszystkich swoich sesji w tempie, które zakłada Leviathan. Oczywiście – za Xarielem – mogę uznać, że wielu graczy już się wykruszyło, więc nawet po wznowieniu swoich sesji będę miał ich mniej niż wypisałem w swoim temacie. Mógłbym też dostosować zasady gry do realnych możliwości swoich i pozostałych członków Kadry. Nie chodzi jednak o to, by obniżać poprzeczkę, która nie jest zresztą zbyt wysoko zawieszona. 72 godziny na odpisanie to naprawdę dużo czasu.

Obowiązki nowego Mistrza Gry

Wielokrotnie proponowanym rozwiązaniem jest przyjęcie nowego Mistrza Gry. Chętnie bym to zrobił. Zakładając, że pojawiliby się jacyś chętni, mamy dla nich dwie drogi:

1. Prowadzenie sesji dla nowych graczy.
  2. Przejęcie sesji innych Mistrzów Gry.

Pierwsza opcja zakłada długi czas oczekiwania. Nowych Kart Postaci nie pojawia się na Leviathanie zbyt dużo i nowy nabytek do Kadry po prostu zmarnowałby swój potencjał w oczekiwaniu na nowych graczy czy multikonta.

Opcja numer dwa wymaga natomiast od nowego MG dokonania czegoś niezmiernie trudnego. Przejęcie „rozgrzebanego” po kimś wątku nie jest łatwe. M.in. to dlatego sesje, które prowadził Sadrigal, stoją od momentu opuszczenia przez niego grona MG.

Problemy z przejmowaniem sesji

Przejmując sesję, trzeba zebrać informacje. Robi się to przez przeczytanie wszystkich postów opisujących przeszłe wydarzenia związane z postacią. Wskazane jest dokładne ich przeanalizowanie i zwrócenie uwagi na każdy szczegół. Mimo tego mogą pojawić się problemy. Na przykład z pasywnym prowadzeniem gry przez MG. Jeśli ten ostatni nie czuje się pewnie w wątku, który przejął, to trudno jest mu podejmować ważne decyzje. W przeszłości zdarzało się to nie raz. MG może też przesadzić w drugą stronę, niejako olewając wszystkie przeszłe wydarzenia i ciągnąc fabułę w zupełnie innym kierunku, rozwiązując sytuacje problemowe kompletnie od czapy (vide Darrian w „Trzech Pragnieniach” przenoszący nagle graczy i NPC na Pustynię Śmierci).

Poza tym starzy Mistrzowie Gry mogą mieć pewien problem z oddaniem swoich sesji. Zwykle mamy na nie plan i oceniamy swoje możliwości lepiej, niż wyglądają one w rzeczywistości. Sądzimy, że podołamy, mimo wielkich zaległości. I wolelibyśmy nie uznawać swojej porażki poprzez oddanie komuś swoich sesji. Nie widzę jednak innej drogi.

Chcesz, by sesje ruszyły? Uzupełnij historię postaci!

Wydaje mi się, że znalazłem dobre rozwiązanie powyższego problemu. Uzupełnienie historii postaci pozwoliłoby przejmującemu sesję Mistrzowi Gry na natychmiastowe poprowadzenie rozgrywki. Gdyby biografia postaci była aktualna, MG od razu miałby się o co oprzeć, a szczegółowy mógłby poznać już w trakcie wykonywania swych nowych obowiązków.

Wiem, powiesz pewnie, że nawet, jeśli wrzucisz uzupełnienie historii postaci, to ja go nie sprawdzę. Ale nie muszę tego robić, aby nowy MG mógł się zapoznać z proponowaną aktualizacją KP. Rodzi to pewne ryzyko, ale musimy je podjąć, aby coś się ruszyło. Ryzyko to może wynikać np. z chęci oszukania MG, ale nie sądzę, aby ktokolwiek był na tyle durny, by to zrobić (bo wszystko łatwo jest zweryfikować). Bardziej obawiałbym się ewentualnych błędów. Te na pewno będą się pojawiać, ale śmiem twierdzić, że jeśli samodzielnie przeczytasz własne posty fabularne, to popełnisz ich mniej, niż nowy MG, który będzie się musiał z nimi zapoznać przy przejmowaniu Twojej sesji.

Publikując uzupełnienie historii w naturalny sposób dajesz znać, na czym Ci szczególnie zależy, jakie wydarzenia były według Ciebie najważniejsze i na jakich powinno się oprzeć rozgrywkę. Nawet, jeśli nowi MG się nie znajdą, to uzupełnienie historii postaci pozwoliłoby szybciej wznawiać stare sesje. Większość Mistrzów Gry na Leviathanie ma duże tyły i przed wznowieniem wątków musi przypomnieć sobie sesje, a i tak pojawiają się błędy. Szybciej byłoby po prostu zerknąć do KP.

Jak uzupełnić historię postaci?

To proste. Nie musisz przepisywać KP do aktualnego wzoru. Po prostu przewertuj swoje stare posty albo posłuż się pamięcią – jeśli masz dobrą. Spisz najważniejsze wydarzenia. A potem wrzuć post w BBCode HIDE do tematu ze swoją Kartą Postaci, dopisując, że trzeba je dopisać do historii Twojej postaci (punkt 12. KP). Bez chuchania i dmuchania. To nie powieść, a streszczenie. Wiem, że to i tak upierdliwe, ale musimy sobie jakoś pomagać, jeśli Leviathan ma działać prężnie. Ktoś musi wykonać tę robotę. A Ty wiesz o swojej postaci i jej losach więcej niż jakikolwiek Mistrz Gry i chyba nie będzie dużych trudności z ich spisaniem. I tak czekasz pewnie na post od MG, więc względem Leviathana nie masz nic do roboty. A ja naiwnie łudzę się, że Ci na nim zależy i możesz zrobić dla niego choćby tyle.

Mimo wszystko nie przewiduję dużej odezwy. Pozwoli to zresztą zweryfikować, czy nadal są osoby, dla których można prowadzić tę grę.

Wielokrotnie zalecałem aktualizowanie KP, by odzwierciedlała ona stan aktualny, ale mało kto to robił. I niestety w rzeczywisty sposób zadziałało to na niekorzyść rozgrywki. Osobiście zamierzam zachęcić uczestników sesji, z których wznowieniem mam problem, do zaktualizowania swoich KP. Ale głównym celem jest i tak przyjęcie nowych Mistrzów Gry, nad czym na pewno popracuję w przyszłości. A oni potrzebują każdej zaktualizowanej Karty Postaci, jaką możemy im dać.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”