[ANKIETA] Co utrudnia Ci napisanie nowej KP?

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.

Co powstrzymuje Cię przed napisaniem nowej KP?

Brak czasu
4
44%
Brak cierpliwości
4
44%
Brak umiejętności
1
11%

Liczba głosów: 9
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

[ANKIETA] Co utrudnia Ci napisanie nowej KP?

23 sty 2018, 01:48

Pytanie z ankiety kieruję głównie do kandydatów na graczy Leviathana, bo dużo kont się tutaj rejestruje, ale rzadko kiedy powstają nowe Karty Postaci. Oczywiście może na nie odpowiedzieć każdy (anonimowo), bo chyba większość z nas myśli tutaj o nowych postaciach – szczególnie osoby, które już od dawna nie grają (np. z powodu śmierci starej postaci albo tego, że jej już nie czują). Niektórzy też kochają multikonta, ale z jakichś powodów ich nie tworzą.

Mam nadzieję, że dzięki tej ankiecie uda się wyeliminować przynajmniej część problemów dotyczących tworzenia KP na Leviathanie.

Biwekir Wawrekar
Kontakt:
Lokalizacja postaci: Komnata Biwekira Wawrekara
Discord: Zdonir
GG: 50433717
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3553#55235

Re: [ANKIETA] Co utrudnia Ci napisanie nowej KP?

30 sty 2018, 16:44

Dziwią mnie posty Sadrigala i Drasima poruszające aktywność fabularną. O ile mnie pamięć nie myli, sami byliście Mistrzami Gry. Wydaje mi się, że powinniście wiedzieć "jak to jest" z odpisywaniem na Leviathanie. Wasze posty nasycone narzekaniem nie mają żadnego wkładu budującego forum, bo już setki razy się narzekało na aktywność na Leviathanie. Panowie, przecież macie masę innych gier/ aktywności/ życie, po cholerę narzekać na grę, która cyklicznie się zatrzymuje? Taki jest Leviathan. Zdrowszym zachowaniem jest wspieranie tej gry, bo widzę, że tęsknicie za fabułką, więc co Was powstrzymuje przed wspieraniem? Czas, życie, chęci? Bo na grę chyba czas i chęci macie. Jeżeli nie możecie poświęcić forum czasu, to nie podkreślajcie jego złych cech. Po co?

U mnie sprawa jest prosta - jeżeli się post fabularny, po prostu odpisuje, ciesząc się z gry. Jak się posty nie pojawiają, to - hej - mam setki innych rzeczy do roboty. Fajnie jest to, że nadal pojawiają się rozkminki na forum, coś można dorzucić od siebie.

Jeśli chodzi o KP, moim zdaniem największą trudnością jest poprawne wpasowanie elementów, bez których nie dostanie się akceptacji. Wiecie, poprawne opisanie cech zewnętrznych, takich jak wygląd, ekwipunek. Ta trudność polega na cierpliwości, bo teoretycznie po pokazaniu się postów z uwagami osoby sprawdzającej, poprawki nie powinny stanowić problemu. Dobry post sprawdzający powinien być sam w sobie tutorialem - jaki zaproponował Xariel. Ja to widzę tak. Pojawia się sprawdzający, w neutralnym tonie wskazuje co jest do poprawy i tłumaczy, jak można to poprawić, żeby piszący KP gracz mógł to szybko wdrożyć w KP. W ten sposób - przynajmniej teraz - możemy zwiększyć prawdopodobieństwo, że gracz dokończy swoją KP.

Druga, moim zdaniem średni poziom trudności, to szczegółowość. Na innych PBF-ach jest tak, że wypisujecie, dajmy na to, bluzę, spodnie, buty i jest OK. Nikt nie pyta, jakiego koloru jest bluza. Czy ma kaptur. Czy spodnie to bojówki czy dżinsy. Nie mówię tutaj o legendarnych guzikach - rozmawiałem z Infim, ta super szczegółowość nie jest teraz potrzebna do tego, że KP została zaakceptowana - a o życiowych detalach. Po prostu, na innych grach PBF, przyjęło się, że takich oczywistości jak gacie, spodni, bluzy się nie opisuje, bo po cholerę? Większa uwaga skupia się na zasadach gry, jego lore itd. Sęk w tym, że Leviathan stawia na właśnie tą życiową szczegółowość, bo klimat gry to średniowiecze z motywem magii, która nie jest akceptowalna przez większość społeczeństwa. Tutaj widzę trzy drogi, jak można to rozwiązać. Najprostsza to właśnie post sprawdzających, które prowadzą za rękę nowych. W prawilnych podręcznikach do RPG jest bardzo dużo przykładów, które pokazują nam, jak wygląda poprawne wykonywanie testów w praktyce. To można dawać w postach sprawdzających przykłady prawilnych opisów strojów, podobnych do tych, które chciał opisać przyszły gracz, ale gdzieś po drodze popełnił błąd. Drugie rozwiązanie - moim zdaniem trudne do zrealizowania - to stworzenie gotowych opisów strojów, pancerzy, gaci itd. Ta rozwiązanie wydaje się mało realne, ponieważ - powiedzmy sobie szczerze - to kolejna porcja pracy, a przyznajmy, że obecna wizja Leviathana to jest, kurde, mnóstwo roboty. Trzecie rozwiązanie to napisanie przykładowej KP, gdzie wszystko jest super poprawne. Zamiast gotowych szablonów z rozpisywanymi ekwipunkami, gracz po prostu czyta dobrze napisaną KP i się nią inspiruje.

Jeśli chodzi o rozpisywanie magii, to moim zdaniem jest okej. Tutaj można czarować dosłownie wszystko, magia jest logicznie zaprojektowana i ogarnięcie jej stanowi wyzwanie. Moim zdaniem tylko naprawdę zaangażowani, chętni gracze powinni ją władać, właśnie dążąc do akceptacji KP maga. Zostawmy magię taką, jaka jest.

Jeśli chodzi o moją motywację. Panowie, trochę tutaj mamy tendencje do dużego teoretyzowania. Mogę się mylić, jednak widzę, że cały czas rozkminiamy, co można zrobić i jak. Jaki jest problem, gdzie mamy kija wsadzić itd. O ile kadra musi tak rozkminiać, bo zalecam graczom, aby przestali tak namiętnie myśleć o Leviathanie. Ja przestałem myśleć i rozpamiętywać Leviathana, przez co nie odwołuję się ciągle do tych utartych, negatywnych argumentów, które dzisiaj mogą jedynie irytować. Podejście z odświeżonym umysłem, chęć wspierania - albo powstrzymywania negatywnych uwag - to jest to, czego teraz Leviathan potrzebuje. Kiedy utworzymy zdrową grupą koleżanek i kolegów, które chce pograć, ale nie robi wyrzutów, kiedy nie ma gry, wtedy Leviathan powróci do życia. Pozytywne myślenie - zacznijmy je stosować w miejscu, które jest grą.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”