[ANKIETA] Co utrudnia Ci napisanie nowej KP?

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.

Co powstrzymuje Cię przed napisaniem nowej KP?

Brak czasu
4
44%
Brak cierpliwości
4
44%
Brak umiejętności
1
11%

Liczba głosów: 9
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

[ANKIETA] Co utrudnia Ci napisanie nowej KP?

23 sty 2018, 01:48

Pytanie z ankiety kieruję głównie do kandydatów na graczy Leviathana, bo dużo kont się tutaj rejestruje, ale rzadko kiedy powstają nowe Karty Postaci. Oczywiście może na nie odpowiedzieć każdy (anonimowo), bo chyba większość z nas myśli tutaj o nowych postaciach – szczególnie osoby, które już od dawna nie grają (np. z powodu śmierci starej postaci albo tego, że jej już nie czują). Niektórzy też kochają multikonta, ale z jakichś powodów ich nie tworzą.

Mam nadzieję, że dzięki tej ankiecie uda się wyeliminować przynajmniej część problemów dotyczących tworzenia KP na Leviathanie.

Awatar użytkownika
Sadrigal
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 23150683
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3060

Re: [ANKIETA] Co utrudnia Ci napisanie nowej KP?

23 sty 2018, 12:28

Czemu nie ma opcji "Bo fabuła ewentualnej nowej postaci, jeśli w ogóle by ruszyła, stanęłaby po tygodniu lub dwóch i nie wstała"?
Awatar użytkownika
Drasim
Lokalizacja postaci: Kamienica Patriotów
GG: 7643593
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2815

23 sty 2018, 14:12

Infi, ale Ty jesteś uparty. Ludzie widzą, że na forum jest niemal zerowy ruch. Jasne, Xariel przyszedł i rzucił posta, Vere i Kerreos też może będą rzucali co jakiś czas, ale co z tego? SB też nie jest zachęcająco aktywne, żeby przekonać kogoś, że coś się tutaj w ogóle dzieje. KP nie jest ciężko napisać, może tematy są mało intuicyjnie porozkładane i przydałoby się zebrać je w jedną część z ładnym spisem treści, co już proponowałem jako rozwiązanie problemu z pisaniem karty, ale odkąd pojawił się ten poradnik czy jak się to nazywa, KP pisze się całkiem szybko i bez większych trudności, zwłaszcza że jest wolnizna (może ona też powinna zostać lepiej opisana i wyjaśniona jakoś?). Moim zdaniem głównym problemem tego, że nowi gracze nie przychodzą, jest znikoma aktywność forum.
Awatar użytkownika
Mikalar
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3626

24 sty 2018, 14:04

Panowie u góry mają rację. Nie chodzi o czas, umiejętności lub cokolwiek innego. Są ludzie, którzy piszą tak straszliwe Karty Postaci, a się nie wstydzą i jeszcze uwalą osobę sprawdzającą jej Kartę od góry do dołu, że nie dostrzega oryginalności jej bohatera. Ale po co pisać jakąś Kartę skoro, jak można zauważyć, ruch na forum i w sesjach stoi? Wchodzę tu sobie od czasu do czasu z nadzieją, że może forum ruszy z kopyta, że coś się zmieni, ale nic. Cisza.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

24 sty 2018, 16:04

Mam wrażenie, że nawet, gdybym utworzył temat o papużkach, wjechalibyście ze swoim „w nosie mam papużki, dawaj posty”. Kadra Leviathana to nie tylko ja, ale także 3 pozostałych MG – Kerreos, Vereomil i Xariel. Nowymi postaciami zająłby się najpewniej jeden z nich. Chyba wszyscy deklarują czas, ochotę i możliwości do prowadzenia rozgrywki w nieco szerszym aspekcie niż dotychczas. O faktycznej realizacji tych zapewnień nie chciałbym rozmawiać w tym temacie, który nie po to powstał.

Polecam nieco szersze spojrzenie na sprawę. Swego czasu, w okresie bardzo wysokiej aktywności forum, sprosiłem tutaj ponad dwadzieścia osób. Były zajawione ideą Leviathana, a także świadome jego wad – m.in. spadków tej świętej dla Was aktywności, z czym w zasadzie mieli pomóc. Po podesłaniu linku do gry zawsze pojawiły się wymówi z rodzaju „za dużo tego”, „nie dam rady” i „na razie nie mam czasu, ale pogram za X miesięcy”. Nikt nie utworzył KP i niniejszy temat ma na celu zbadanie, jaka jest przyczyna.

Poza tą akcją wielokrotnie spotykałem się i spotykam z tego rodzaju reakcjami. Wiem, że będzie to dla Was niepojęte, ale są niezależne od tego, czy forum jest aktualnie aktywne, czy nie jest. Rozumiem, że jesteście rozgoryczeni, bo Wasze fabuły stoją, ale to nie jest miejsce do wylewania gorzkich żalów i sprowadzania wszelkich problemów Leviathana do jednej kwestii. To nie „Big Little Lies”. Waszej teorii przeczą nie tylko moje zakulisowe starania, ale także stan faktyczny i deklaracje nowych graczy, które możecie przeczytać na SB. Cyklicznie logują się tutaj konta bez KP, ba!, nawet sam Kerreos nie napisał jeszcze swojej!

Trudno nie być świadomym tego, że na forum mało się dzieje (szczególnie, że przy każdej okazji o tym spamujecie), ale prowadzenie gry to nie tylko klepanie postów fabularnych dla czarnowidzów, więc jeśli nie macie do powiedzenia niczego w sprawie tworzenia nowych KP, to może nie warto mówić nic. Uparte wałkowanie ciągle tego samego tematu niczego nie przyspieszy, a wręcz przeciwnie, poirytuje tylko i jeszcze bardziej zniechęci do gry z takimi malkontentami. Gdyby naprawdę Wam zależało, sami byście się zorganizowali – wakaty na MG są otwarte, nowe KP tworzy się ponoć łatwo (lol, Drasim*), więc nie widzę problemu.

Mikalarowi polecam zaś skontaktowanie się na kanale prywatnym ze swoim MG. Pojawia się na forum w zasadzie codziennie.

*Cóż, gdyby tak było, to Sverndr nie pisałby jej latami.

Awatar użytkownika
Kerreos
GG: 35260981
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3491#53102

24 sty 2018, 16:36

Jak już sam Infi zdążył zauważyć, sam nie posiadam KP pomimo faktu bycia MG. Nie będę się oczywiście zagłębiał w szczegóły - bo to zbędne - ale w moim przypadku przede wszystkim wynika to z tego, że jestem osobą preferującą skoncentrowanie się na pojedynczych sprawach, a trwający od wielu miesięcy najbardziej intensywny i niestabilny okres w moim życiu wcale w tym nie pomaga. Tak naprawdę nie mam nawet specjalnie czasu myśleć nad jej dopracowaniem. Trochę się boję zapeszać, ale w przeciągu paru/kilku tygodni wiele spraw może mi się unormować, mam więc szczerą nadzieję, że to jest problemem numer 1 i że wkrótce temat ten nie będzie dla mnie aktualny. Jak będzie - przekonamy się.

Co do patrzenia na problem z perspektywy ogólnej: zapewne wspomniana przez parę osób kwestia ogólnej atmosfery pod hasłem "nic się nie dzieje", co ma prawo działać na ludzi psychologicznie i wychodzi taki samonapędzający się mechanizm. Trochę się tutaj bawię może w strzelanie, bo bywam tu na razie mimo wszystko cyklicznie, ale takie są moje odczucia.

PS. I nie, z całym szacunkiem, ale absolutnie nie zgadzam się, że napisanie KP nie jest ciężkie - zwłaszcza z punktu widzenia osoby, która ma silną potrzebę ogarnięcia/odkurzenia uniwersum przed daniem czegokolwiek.
Awatar użytkownika
Drasim
Lokalizacja postaci: Kamienica Patriotów
GG: 7643593
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2815

24 sty 2018, 17:01

Skoro jest tak, że gracze są chętni na grę, ale ciężko im robić KP z powodu braku jakiegoś łatwego poradnika czy czegokolwiek to może najpierw trzeba było się tym zająć, a nie klepać tematy na pustym forum "czemu ciężko napisać kartę postaci". Pod koniec sierpnia w roku 2017 pojawił się temat o potrzebie zrobienia nowego podręcznika do gry. Padło kilka propozycji, ktoś się wypowiedział i tak dalej, ale nic się w tym kierunku nie ruszyło. Po czym powstaje temat taki jak ten. Może bym zrobił multi, jedno mam prawie ukończone, ale dalej nie mam żadnej gwarancji, ani też zbytniej nadziei, że będą posty nawet od nowych MG. Devlog również stoi, więc sory Infi, ale nikt nie wie czy się czymś zajmujesz w końcu czy nie. Jak ma to motywować do czegokolwiek? Stworzyłeś temat, w którym chciałbyś napisać przykładowe KP, spoko sprawa i pewnie pomogłaby w tworzeniu kart, a co z podręcznikiem? Porzuciłeś to? Czy minie kilka miesięcy znów, nie będzie ani podręcznika, ani przykładowych KP, a na forum pojawi się kolejny temat "dlaczego nowi nie robią KP, dlaczego to jest trudne, itd.". Tu nawet nie chodzi o posty dla mnie czy cokolwiek. Pewnie zacząłbym wchodzić, gdyby pojawiało się cokolwiek nowego tutaj, jakieś mini aktualizacje albo choćby informacje o tym, że coś się dzieje, cokolwiek.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

24 sty 2018, 23:32

Drasim pisze (↑):
Skoro jest tak, że gracze są chętni na grę, ale ciężko im robić KP z powodu braku jakiegoś łatwego poradnika czy czegokolwiek to może najpierw trzeba było się tym zająć (…).

Zupełnie, jakby napisanie jednego tematu było równie pracochłonne, jak opracowanie takiego poradnika. To, że sobie wrzucę po godzinach parę słów i stworzę temat w dyskusji nie oznacza, że jestem w stanie przysiąść porządnie nad jakimś dużym projektem leviathanowym (albo że mogę z powodzeniem prowadzić kilka sesji). Poza tym – nie wiemy, dlaczego ludziom trudno robi się KP. Ten temat powstał po to, by to ustalić. Nie ma sensu tworzyć czegoś, co i tak nie pomoże w opracowywaniu nowych Kart. Niestety, dyskusja zeszła na inne tory, ale może to i dobrze – wyjaśnimy sobie parę spraw.

Drasim pisze (↑):
Pod koniec sierpnia w roku 2017 pojawił się temat o potrzebie zrobienia nowego podręcznika do gry. Padło kilka propozycji, ktoś się wypowiedział i tak dalej, ale nic się w tym kierunku nie ruszyło. (…) Co z podręcznikiem? Porzuciłeś to?

Temat wygasł, bo jego ostateczny wydźwięk był dla mnie jasny – „nikomu nie jest to potrzebne”. Osobiście chciałem zrobić taki podręcznik i nawet już wtedy zacząłem, ale odzew był niemrawy albo obojętny (a przynajmniej tak to zapamiętałem). Jeśli masz inne przemyślenia na ten temat i chciałbyś, aby jednak się coś w tym kierunku ruszyło, to możesz napisać o tym w odpowiednim miejscu. Im więcej ludzi jasno podkreśli, że chciałoby podręcznika do Leviathana w formie spójnego dokumentu, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie on utworzony.

Szkoda w ogóle, że piszesz o tym dopiero teraz. Szczerze mówiąc jestem zaskoczony, że w ogóle kogoś obchodzi kwestia tego podręcznika. Przykro mi, że wypłynęła dopiero przy okazji – i na potrzeby – wymiany zdań utrzymanej w negatywnym tonie. Tak jakby nikomu nie chciało się samodzielnie poruszyć żadnego tematu, ale gdy tylko przyjdzie do darcia kotów, to od razu znajdzie się i chęć, i wiedza, i motywacja do wyszukania argumentów. Ja codziennie wchodzę na forum i nie widzę żadnego zainteresowania – pisaniem na SB, pobocznymi aktywnościami, fabułą czy dyskusją. I to w sumie niezależnie od tego, czy sesje się toczą czy nie. Ludzie coś tam odpisują, lepiej albo gorzej, ale nic poza tym.

Zapytam podobnie jak Ty – jak to ma motywować do czegokolwiek? Nie mam z Leviathana niczego poza rozrywką i satysfakcją, a wydaje się czasem, że ich źródła wyschły. Rozrywka zmieniła się w smutny obowiązek na skutek ciągłego marudzenia o posty, a satysfakcji z tego nie ma żadnej, bo nawet, jak się próbuje coś ruszyć, to i tak się oberwie po głowie od zgorzkniałych tubylców.

Motywacja to miecz obosieczny. Gracze wpływają na produktywność Kadry, a jej działania na zajawkę graczy. Gdzieś po drodze się to wykoleiło i niestety tylko od strony MG widać jeszcze jakieś marne podrygi – które i tak pojawiają się chyba tylko dlatego, że dźgam ich patykiem. Jak sam coś rzucę, to zostaję zjedzony ze względu na niską aktywność na fabule.

Może moja aktywność wzrosłaby, gdybym miał jakieś wsparcie, choćby duchowe, w aktualizacjach i rozwijaniu Leviathana. Gra w obecnym kształcie jest dla mnie niezwykle trudna do prowadzenia. Niby tworzę klimatyczne posty w sesjach, ale później patrzę na wszystkie zaszłości forum i mi się odechciewa. Do tych zaszłości należy m.in. postawa społeczności, której członkowie albo się nie wypowiadają (niezależnie od poglądów), albo wypowiadają się negatywnie. Inne demotywujące admina Leviathana rzeczy to właśnie skostniały system tworzenia KP, stare opisy lokacji, dziury w dziale „Wiedza”, masa rozpoczętych i nigdy nie ukończonych projektów itp. Zająłbym się tym wszystkim po kolei, ale zawsze, gdy próbuję coś ruszyć, to wstrzymuje mnie konieczność odpisywania w sesjach, na co nie mam ochoty ze względu na to, jak obecnie prezentuje się forum. Koło się zamyka i nikt nawet nie próbuje go przerwać – co najwyżej jeszcze bardziej napędzić pisaniem milion razy o tym, że jest niska aktywność. No shit, Sherlock.

Drasim pisze (↑):
Może bym zrobił multi, jedno mam prawie ukończone, ale dalej nie mam żadnej gwarancji, ani też zbytniej nadziei, że będą posty nawet od nowych MG.

No cóż, jeśli – za przeproszeniem – siedzisz na dupie i nie spróbujesz nawet z tymi MG pogadać, to trudno, rzeczywiście możesz mieć takie obawy. Ale zaręczam, że gdybyś się odezwał i suszył któremuś z nich głowę o poprowadzenie fabuły, to nie byłoby z tym problemem. MG, podobnie jak ja, nie widzą żadnego zainteresowania od strony graczy (co najwyżej jakieś negatywne uwagi), więc też nie chce im się odpisywać. Czasem co najwyżej to zrobią, bo ich trochę powkurzam na kanałach prywatnych. Czemu gracze tego nie robią – nie wiem. Szczególnie ci z dużym stażem, dobrze znający Mistrzów Gry. Trzeba po prostu zmienić optykę – każdy MG to taki sam człowiek jak wszyscy inni użytkownicy forum i jeśli on nie odpisuje, to zwykle nie dlatego, że nie ma czasu czy zdolności, ale dlatego, że mu się po prostu nie chce. Są opcje – nawet systemowe – by takich MG zmotywować, tyle że nikt z nich nie korzysta. Prosta zasada – jeśli chcesz, aby było lepiej, to sam się do tego zabierz. Chyba tylko jedynie Aleksis Bentrum to rozumie.

Drasim pisze (↑):
Pewnie zacząłbym wchodzić, gdyby pojawiało się cokolwiek nowego tutaj, jakieś mini aktualizacje albo choćby informacje o tym, że coś się dzieje, cokolwiek.

Też bym zaczął odpisywać w sesjach fabularnych, gdyby na Leviathanie pojawiał się jakikolwiek content poza moimi postami organizacyjnymi albo otwierającymi dyskusje.

Awatar użytkownika
Dahhard
Lokalizacja postaci: Kanały
GG: 25113951
Karta Postaci: viewtopic.php?t=1010

26 sty 2018, 17:58

Skoro już tu jestem to dodam coś od siebie.
Przede wszystkim zapalam się do czegoś, lecz działa to na zasadzie - chcę grać tu i teraz, na już. Jak mam zabrać się za kartę postaci, umiejscowić ją odpowiednio w świecie gry, aby wszystko miało ręce i nogi to zaczynają się schody.
Wiem, że jest coś takiego jak wolnizna i teraz o wiele łatwiej o kartę postaci, ale po co mam wrzucać coś robionego na kolanie? Mógłbym się tylko ośmieszyć... No i wejść prędzej do gry.

Moim zdaniem jest ciut za wiele tematów do przyswojenia, bo o ile stworzenie prostego chłopa nie powinno stanowić zbyt dużego problemu o tyle utworzenie bardziej skomplikowanej postaci - maga, wojownika, potwora, szlachcica - wymagałoby większego zagłębienia się w specyfikę forum.

Zabieram się od kilku lat za poprawienie karty postaci Dahharda i na tym zawsze się kończy. Najchętniej zamknąłbym go w szafie i nigdy więcej nie wyciągał. Miałem 15 -16 lat jak powstawał. Teraz napisałby - gdyby mi się chciało - kartę postaci zupełnie inaczej. Chciałbym wrócić i pograć, ale nie mam ochoty na tworzenie nowej karty postaci. Z braku laku aktywowałbym ponownie Dahharda, jednak to już nie to.

Sama częstotliwość odpisów również ma znaczenie. Teraz jestem w takiej sytuacji, że napisanie 3-4 postów w ciągu 7 dni nie byłoby dla mnie problemem. Niestety wiem, że trudno byłoby o tak "aktywną" rozgrywkę na Levku.

Nie podoba mi się też wygląd samego forum i to też ma pewnie jakiś niewielki wpływ na brak chęci z mej strony.
Awatar użytkownika
Xariel
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 11721007
Karta Postaci: viewtopic.php?p=42135&highlight=#42135

28 sty 2018, 14:24

Wydaje mi się, że jednak konieczne i potrzebne jest powstanie aktualnego, prostego i w miarę możliwości krótkiego Leviathanowego tutoriala, od którego dany gracz może zacząć czytać informacje i sięgać po to, co jest mu potrzebne w danym momencie. Zapewne zbierałby on bardzo wiele kwestii i wątków, które tak naprawdę były już poruszone w przeróżnych tematach, ale są tam zbyt ukryte dla świeżaka. Zwłaszcza, że nowy wygląd forum, o ile stosunkowo nowoczesny i wygodny nie sprzyja grzebaniu po tematach. Dużo klikania i można się zgubić. To jest jak na mój gust jedyny mankament stricte jeśli chodzi o tworzenie KP. Tak, brak aktywności niewątpliwie też odpycha i zniechęca wiele osób, ale tego raczej jesteśmy wszyscy świadomi. Ze swojej strony mogę jedynie po raz kolejny przeprosić.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”