Ingerencja w poprawianie Leviathana

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.

Czy gdybyś miał taką możliwość, byłbyś chętny poprawić stare lokacje Leviathana?

Jeszcze jak!
1
100%
Nie mogę powiedzieć.
0
Brak głosów
Nie.
0
Brak głosów

Liczba głosów: 1
Awatar użytkownika
Grynfa
Lokalizacja postaci: Pożarka
Karta Postaci: viewtopic.php?p=50750#50750

Ingerencja w poprawianie Leviathana

28 sty 2018, 14:55

Na fali ostatniego wysypu ankiet chciałbym przedstawić swój pomysł. Wszyscy wiemy, że niektóre lokacje w świecie Leviathana potrzebują jak najszybszego przepisania. Karczmy, domy kupców, chłopskie chatki, nie mówiąc o kopalniach beki typu Gorące Źródła - większość to relikty czasów smoków zaglądających przez okna i rycerzy z plecakami odrzutowymi. Patrząc, w jakim kierunku rozwinął się Leviathan - wygląda to groteskowo i powoduje negatywne pierwsze wrażenie dla nowych zaglądających na Levka. Z jednej strony są oni zasypywani tematami dotyczącymi realiów świata (nie mówię, że tego nie popieram), a z drugiej wchodzą w przykładowego Czarnego Kota i widzą, że lokacje nie są wcale z tym kanonem zgodne.

Proponuję więc, żeby coś z tym zrobić. Ostatnią taką ingerencję graczy w świat można uznać za udaną - powstała dzięki niej piękna mapa Imperium, a główni kontrybutorzy pomysłów zostali wpisani do tematu jako współautorzy. Dlaczego więc nie spróbować tego samego z przestarzałymi tematami?

Jak miałoby to wyglądać? MG tworzy temat lokacjami do poprawy (do każdej tworząc listę niezbędnych poprawek), gracz wybiera sobie lokację, wysyła propozycję poprawek do MG, następują konsultacje, MG akceptuje i wrzuca nowy temat w miejsce starego (jako post autora poprawek lub z dopiskiem o nim). Wszyscy są szczęśliwi, Leviathan rozkwita, a jednorożce rzygają tęczą.

Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Drasim
Lokalizacja postaci: Kamienica Patriotów
GG: 7643593
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2815

Re: Ingerencja w poprawianie Leviathana

28 sty 2018, 18:58

Pomysł dobry. Ja tu bym raczej zarchiwizował większość takich tematów, w których od dwóch lat (przykład) nie pojawił się żaden post i przywracać na bieżąco już poprawione. W ten sposób nie straszyłoby się ilością tematów i różnymi opisami. Większość z tych lokacji i tak nie jest nikomu potrzebna pewnie. Myślę też, że jak się samemu widzi taki temat to jakaś lista od MG nie jest potrzebna, może wystarczyłoby dać znać Infiemu, że się chce poprawić jakiś opis i to zrobić, nie wiem jakby to on widział.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Re: Ingerencja w poprawianie Leviathana

28 sty 2018, 22:49

Starsi stażem użytkownicy, którzy mieli dostęp do Kącika Moderacji latem 2012 roku pamiętają pewnie, że ambitny projekt napisania nowych opisów większości – jeśli nie wszystkich – lokacji był już realizowany. Nazwałem to wówczas „Odnowieniem”. Lokacje były przepisywane masowo m.in. przez Karma, Janinę Jastrząb i Araela. Powstało ich całkiem sporo, a część nawet wrzuciłem wówczas do gry. Niestety, całość upadła – głównie, jak to zwykle na Leviathanie bywa, przeze mnie. Każdy nowy opis danej lokacji wnikliwie sprawdzałem i bardzo często musiałem coś dopisać (lub przepisać całość). Nie było to jakieś przyjemne i powstały zastoje, ostatecznie dobijając cały projekt. Od lat nosiłem się z zamiarem jego reaktywacji, bo z opisami lokacji mam problem właściwie od samego początku mojej bytności na Leviathanie. Na pewno trzeba coś z tym zrobić, bo czasem naprawdę się odechciewa pisać, gdy się czyta te stare potworki.

W leviathanowym TOS zamieściłem lekką podpowiedź – informacje o dziale „Dziedzictwo”, który jeszcze nie istnieje. Wrzucę do niego prawie wszystkie tematy z lokacjami fabularnymi. Będzie on funkcjonował jako archiwum. Liczba lokacji zostanie dostosowana do liczby graczy oraz obecnej aktywności na forum. Kiedyś sprawy miały się inaczej – realia gry nie były określone, ludzie opisywali byle co i grali sami ze sobą, dlatego tak duża liczba tematów była potrzebna. Teraz już nie. Znakomita większość leży obecnie odłogiem i planuję zarchiwizować wszystkie, w których od dawna nie pisano. Nie oznacza to, że nieużywane lokacje po prostu wyparują – zostaną zebrane w jeden temat. Stworzę np. temat „Wolenvain”, gdzie znajdzie się miejsce na opis nie tylko rynku, uliczek i historii miasta, lecz także ważniejszych bram, karczem, kamienic i kościołów. Moim zdaniem nie ma sensu się na razie rozdrabniać. Jeśli zrobi się bałagan, to zawsze będzie można postawić odrębny temat pod aktualnie prowadzoną sesję. Na razie chciałbym, aby struktura tematów odzwierciedlała minimalizm, na który postawiłem przy projekcie wizualnym nowego forum.

Widzisz więc, Grynfo, że nawet abstrahując od tego, czy Twój pomysł z wypisywaniem rzeczy do poprawy w danym opisie lokacji jest sensowny czy nie, taka praca poszłaby po prostu na marne. Zresztą, ja w ogóle nie wiem, co jest w takich opisach do poprawy.

Główny problem z Odnowieniem był taki, że ludzie różnie pojmują dokładność przy opisywaniu lokacji. Niekiedy brakowało kluczowych – dla mnie – informacji i dlatego takie opisywanie lokacji przez kogoś innego w ogóle niczego nie ułatwiało. Tyle tylko, że nie musiałem wszystkiego wymyślać sam – co zawsze jest spoko, bo chyba lepiej przepisywać i dopisywać, niż wymyślać wszystko od nowa. Jeśli to robi jedna osoba, pisane przez nią opisy lokacji mogłyby się zrobić wtórne.

Jestem zatem umiarkowanie pozytywnie nastawiony do udziału społeczności Leviathana w odkurzaniu sekcji fabularnej (dzięki za zainteresowanie, od razu się robi cieplej na sercu). W tym momencie nie wiem jednak, jak będzie ona wyglądała i jakie tematy koniecznie trzeba przepisać, a jakie można spokojnie zarchiwizować i o nich zapomnieć.

Przydałyby się jakieś sugestie. W Wolenvain na pewno ważne są obie karczmy: „Linoskoczek” i „Czarny Kot”, ale opisałbym je w temacie nazwanym po prostu „Wolenvain” jako miejscówki, które można odwiedzić w stolicy. Takie opisy mogę poukrywać za pomocą BBCode’a SPOILER. Będzie to dużą zaletą, gdy zrobi się w jakiejś karczmie tłum i trzeba będzie wydzielić temat – wystarczy, że MG skopiuje opis z tematu „Wolenvain” i wklei go do tematu z karczmą. Na pewno osobny temat powinna dostać Twierdza, bo jest tam dużo graczy i jest ona na tyle ważna oraz odrębna, że po prostu się jej należy. Myślę też o Jaśminowym Parku i obrzeżach miasta, a także kamienicy Patriotów. Sprawiłoby to, że zamiast setek nieużywanych miejscówek w kilku działach miasto byłoby opisane w 4‐5 tematach. Chciałbym, żeby ta liczba dostosowane do liczby sesji, jakie są obecnie prowadzone. Nie zakładam, że ich liczba spadnie, ale gdyby znowu się pojawił problem z nieużywanymi tematami, to zawsze je też można zarchiwizować. Chciałbym jednak wiedzieć, co Wy o tym sądzicie i jakie lokacje powinny się według Was znaleźć od razu w grze. Możecie podejść do tego ludologicznie – jakie tematy są najczęściej odwiedzane przez graczy? Jakie są kluczowe dla stworzenia iluzji żyjącego świata i prowadzenia dobrych sesji? Jakie od razu rzucają się w oczy?

Wróć do „Dyskusje i propozycje”