Wyłączyć SB na rzecz Discorda?

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.

Wyłączyć SB?

Czas głosowania minął 06 lis 2018, 17:15

Tak, i tak wszyscy używają Discorda
1
10%
Nie, SB nadal jest potrzebny
9
90%

Liczba głosów: 10
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Wyłączyć SB na rzecz Discorda?

23 paź 2018, 18:15

Rozważam wyłącznie ShoutBoksa i badam grunt. Wyniki ankiety nie są wiążące. Chciałbym po prostu poznać Wasze zdanie.

Większość natychmiastowej komunikacji dotyczącej Leviathana przeniosła się na nasz serwer Discorda. W moim odczuciu ma to sporo zalet i nieco mniej wad. Discord wyposażony jest w wiele narzędzi, które sprawiają, że jest znacznie wygodniejszy niż forumowy SB. Jest ich na tyle dużo, że trudno wymienić wszystkie, ale nie bez powodu Discord jest obecnie jednym z najpopularniejszych komunikatorów – wielu przedłożyło go nawet nad facebookowego Messengera. Poza tym posiada dedykowaną aplikację na telefon, dzięki czemu można być cały czas na bieżąco. Jakkolwiek Leviathan działa dobrze na smartfonie, z Discordem nie może się równać.

Natomiast jeśli chodzi o SB… nie widzę wielu zalet pozostawiania go „przy życiu”. Wprawdzie pozwala on na komunikację z tymi, którzy nie używają Discorda, ale takich osób nie ma wiele. Inną jego funkcją jest automatyczne informowanie o nowych postach i innej aktywności użytkowników. Nowe posty są jednak widoczne po prawej stronie w dedykowanej kolumnie, gdzie każdy ma do nich łatwy dostęp. Poza tym jako MG informuję o nich także na Discordzie. A, no i oczywiście same wrażenia płynące z korzystania z ShoutBoksa są dużo mniej przyjemne. To niby pierdoła, ale jednak ma duże znaczenie. Gdyby zostawić tylko Discord, mielibyśmy jeden kanał do rozmów i nie trzeba byłoby się rozdrabniać.

Sporym minusem przeniesienia całości komunikacji natychmiastowej na Discorda jest pozostawienie jej w rękach podmiotu zewnętrznego, nad którym zupełnie nie mamy kontroli. Jeśli pewnego dnia coś przestanie działać albo zmieni się polityka firmy odpowiedzialnej za Discord, to obudzimy się z ręką w nocniku. Poza tym ludzie od Discorda nie ukrywają, że w nosie mają prywatność użytkowników i na wszelkie sposoby wykorzystują pozyskane informacje.

Co sądzicie? Zapraszam do dyskusji.

Awatar użytkownika
Viridar
Lokalizacja postaci: Loszek
GG: 10643412
Karta Postaci: viewtopic.php?t=216&highlight=viridar

Re: Wyłączyć SB na rzecz Discorda?

23 paź 2018, 19:47

Aż się musiałem zalogować.

Wyłączyć SB na Levku to jak wyłączyć pasek z wiadomościami na kanałach informacyjnych. Często są na nim nieistotne pierdoły i w sumie główna treść jest poza nim, ale to nie jest już to samo bez niego. Wiem, że co prawda mówię nostalgią i przyzwyczajeniem zamiast snuć jakąś argumentację, ale proszę mi spamboxa nie ruszać.
Awatar użytkownika
Xariel
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 11721007
Karta Postaci: viewtopic.php?p=42135&highlight=#42135

23 paź 2018, 20:03

Główną funkcją SB nie było i nie będzie informowanie o postach, czy zalogowaniach użytkowników. Te funkcje mogłyby właściwie nawet całkowicie zostać wyłączone, a nikt by się tym nie przejął. Odpowiednie informacje są, jak wspomniałeś przekazywane w innych miejscach.

Niemniej, fakt przeniesienia większości rozmów i tak dalej na Discorda jeszcze niekoniecznie świadczy o konieczności wyłączenia go. Uważam, że obecność prostego, dostępnego bezpośrednio w stronie okienka czatowego dla użytkowników, w którym mogą rzucić jakimś komentarzem, napisać kilka słów, które im akurat przyniosła ślina na język podczas czytania posta, czy podobne aktywności w żaden sposób Lewiatanowi nie szkodzi, a nawet dodaje coś bardziej społecznego do jego klimatu. Wydaje mi się, że nawet jeśli faktycznie Discord ma się stać miejscem komunikacji i rozmów na temat Lewiatana, to SB nadal przysłowiowo "for the giggles" powinno na nim zostać. Niektórzy chcąc wrzucić jakiś krótki komentarz co do wydarzenia, czy posta. nie będą w tym celu sięgać po Discorda, otwierać go, czy nawet wchodzić, jeśli nie włączają go automatycznie przy starcie systemu i nie używają tak często jak można podejrzewać.

PS: Dodam, że dla starych użytkowników SB jest pewną ikoną forum. Miejscem dawnych dram, wielu wspomnień i tak dalej. Sam nie mogę powstrzymać uśmiechu, kiedy myślę o wszystkim co się na nim działo. Chociaż z tego historycznego powodu moglibyśmy je zostawić.
Awatar użytkownika
Sadrigal
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 23150683
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3060

23 paź 2018, 21:01

Proszę natychmiast przestać rozważanie podobnego obrazoburczego, bluźnierczego i bezsensownego pomysłu, dziękuję.
Awatar użytkownika
Aleksis Bentrum
Lokalizacja postaci: Dwór Pomiędzy Spektrami
GG: 50433717
Karta Postaci: viewtopic.php?t=961

23 paź 2018, 21:41

Także proszę o zostawienie SB. Uważam, że nie wadzi on w żaden sposób. Nie rozumiem natomiast argumentów, dlaczego mamy wyłączyć SB, Infi. Kwestia wygody jest subiektywna - dla mnie to nie problem zalogować się na forum i napisać coś na SB. Tak naprawdę to jest kwestia chęci. To, że piszę na Discordzie wcale nie jest podyktowane jego funkcjonalnością - chociaż trzeba przyznać, że jest niezła - a tym, że po prostu więcej ludzi się tam wypowiada. Nadal - sb może sobie działać, bo przecież nie tworzy ono żadnego problemu. Jeżeli pojawi się większy ruch na SB, dziejąca się na nim rozmowa mnie zainteresuje, to będę gadał na forumowym czacie. To nawet lepiej, że mamy więcej opcji na prowadzenie rozmowy, bo Discord też umożliwia rozmowę głosową. Niech ludzie sami wybierają, gdzie chcą się udzielać.
Awatar użytkownika
Kot'eleiven
Lokalizacja postaci: Trakt Iquański
GG: 11472512
Karta Postaci: viewtopic.php?t=1476

23 paź 2018, 23:19

Okej, połknąłem haczyk, rozorał mi przełyk i przebił gardło na wylot.

Nie da się ukryć, że z czysto nostalgicznego punktu widzenia taka decyzja to jak przyjąć cios młotem w tył głowy. Ale argumentacja opierająca się na użyteczności jest zupełnie nietrafiona, co zresztą zostało niejako podkreślone w ankiecie, gdzie ton opcji "SB jest nadal potrzebny", przywodzi na myśl( ja to tak odbieram) "SB jest konieczne". Nie jest w takim przypadku problemem przyznać, że nie jest. Bynajmniej nie znaczy to jednak, że należy je usunąć! Tym samym nie oddałem głosu na żadną z opcji, ponieważ uważam że SB powinno zostać, choć nie ze względu na niezastąpioność.

Faktem jest, że moja aktywność na forum jest zerowa i ciężko uznać tu moje zdanie za istotne. "Ale jako niedzielny gracz", dużo bardziej zrozumiałe jest dla mnie zalogowanie się na forum i wklepanie paru linijek na czacie niż logowanie się na Discord. Toć SB jest integralną częścią forum, jeżeli wypowiem się tutaj, to sygnuję to swoim pseudonimem, dorobkiem na forum i stażem. Na Discordzie, żeby nie skłamać, korzystam bodaj z nicku "Discord ssie" i nie jest to dla mnie jakikolwiek środek przekazu. Mogę tam wbić i pograć z Infim w jakieś gierki, ale na pewno nie zastąpi mi on pozycji na forum.

Nie wiem czy są osoby takie jak ja, dla których przeniesienie jakiejkolwiek aktywności na inne medium jest po prostu kłopotliwe, ale wydaje mi się, że jeżeli ktoś pojawia się gdziekolwiek w tej okolicy po dłuższej nieobecności, to jednak domyślnie trafia na SB. Rozumiem, że obecnie nie pełni ono kluczowej roli i raczej nie jest to miejsce dyskusji oraz dysput, ale nie widzę powodu, dla którego nie miałoby się to jeszcze kiedyś zmienić. To, że wyrostek robaczkowy można usunąć, nie znaczy że musimy teraz rzucić wszystko i popędzić do chirurga pod nóż.

Awatar użytkownika
Wierzba
Lokalizacja postaci: Pożarka
GG: 4918905
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3528#53858

24 paź 2018, 00:01

Jak zmienić swój głos? Przez przypadek mi się kliknęło, a wiek już nie ten i nie potrafię.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

24 paź 2018, 00:04

Wierzba pisze (↑):
24 paź 2018, 00:01
Jak zmienić swój głos? Przez przypadek mi się kliknęło, a wiek już nie ten i nie potrafię.

Chyba się nie da, więc po prostu będziesz musiała napisać, jaka jest Twoja opinia.

Ja jeszcze mam do dodania, że SB mi często nie działa – po pewnym czasie nieużywania zaczyna wydawać z siebie odgłos świadczący o desynchronizacji i trzeba odświeżać stronę główną Leviathana albo ją zamykać. Nie wiem nawet, jak to naprawić, bo zdaje się, że wszystko gra i buczy, a nawet konsultowałem problem z ekspertami. To jest dla mnie pewien argument za nieużytecznością SB.

Awatar użytkownika
Kewc
Lokalizacja postaci: Smolary
GG: 48465527
Karta Postaci: viewtopic.php?p=50548#50548

27 paź 2018, 13:06

Jako osoba lawirująca między pbf-ami mogę tylko powiedzieć że ten trend idzie do przodu. Sam przyjąłem go ze smutkiem ale faktycznie Discord jest wygodny. No i można połączyć go z SB osadzając go na stronie. Trochę razi to wygląd ale zawsze coś. Jako że wgl mało używam sb jak i doscorda mi osobiści to bez znaczenia. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

27 paź 2018, 13:10

Kewc pisze (↑):
27 paź 2018, 13:06

Jako osoba lawirująca między pbf-ami mogę tylko powiedzieć że ten trend idzie do przodu. Sam przyjąłem go ze smutkiem ale faktycznie Discord jest wygodny. No i można połączyć go z SB osadzając go na stronie. Trochę razi to wygląd ale zawsze coś. Jako że wgl mało używam sb jak i doscorda mi osobiści to bez znaczenia. Pozdrawiam!

To osadzenie nie jest tak do końca możliwe. Discord nie udostępnia możliwości logowania się na swoje konto przez inne konta – jak to dzieje się np. w przypadku Facebooka – przez co jedyna opcja to posianie botów, które nie działają w optymalny sposób i których „praca” jest niezbyt czytelna. Odrzuciliśmy tę możliwość w toku burzliwych rozmów z pomagającym w kwestiach technicznych Hruksem.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”