Podręcznik do gry – zmiany w dziale „Wiedza”?

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Podręcznik do gry – zmiany w dziale „Wiedza”?

27 sie 2017, 16:16

Rozmawiałem ostatnio z wieloma osobami z zewnątrz na temat Leviathana i często pojawiającą się opinią jest ta związana ze słabym dostępem do informacji. Dotąd wydawało mi się, że organizacja tematów w dziale „Wiedza” jest w miarę przejrzysta, ale i tak planowałem zaktualizować i skrócić niektóre z tekstów. Myślałem też o zebraniu ich wszystkich w jednym temacie, co stworzyłoby swoisty podręcznik do Leviathana.

Wtedy wszystkie informacje byłyby jak na dłoni. Jest z tym jednak pewien problem. Boję się, że duża ilość informacji zawarta w takim temacie może odstraszyć potencjalnych graczy. W tym momencie info jest rozbite na osobne tematy, ale przez to pisanie KP wymaga trzymania kilku kart w przeglądarce i żonglowania pomiędzy nimi. Niezbyt to zachęcające. Z drugiej strony w ten sposób gracz nie jest zarzucony toną informacji na samym początku i może sobie wszystko dawkować tak jak chce.

Obecne rozwiązanie ma swoje wady, tak samo jak to, które opisałem powyżej. Na pewno jednak uda się zrobić to tak, by wilk był syty, a owca cała. Chciałbym wiedzieć, co sądzicie na ten temat.

Macie może jakieś pomysły, jak przedstawić niezbędne informacje tak, by gra była bardziej przystępna? Chodzi o to, by jedynymi czynnikami decydującymi o tym, jak wysoki jest próg wejścia do gry, były te związane z wymaganiami wobec gracza. A nie ze złą prezentacją treści utrudniającą rozgrywkę. Do dyskusji zapraszam wszystkich – obecnych, starych i potencjalnych graczy.

Awatar użytkownika
Sadrigal
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 23150683
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3060

Re: Podręcznik do gry – zmiany w dziale „Wiedza”?

27 sie 2017, 16:25

Zebranie wszystkiego w jednym temacie super pomysł.

Jeśli ktoś się przestraszy ilości tekstu, i tak by tu długo nie przetrwał. Prezentacja w dziale Wiedza jest na tę chwilę faktycznie taka arbitrary troszkę, sztuczna, oparta o nieoptymalne kryteria. Jestem już na tym forum trochę, a dalej czasami nie wiedziałem, w którym poddziale znaleźć który tekst. Więc go encyklopedia i będzie dobrze, informacji lepiej szukać ctrl+f niż skacząc po tematach.
Awatar użytkownika
Mikalar
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3626

27 sie 2017, 16:37

Zgadzam się z Sadrigalem odnośnie tej arbitralności w dziale z wiedzą. Zdarza mi się skakać między tematami bo nie wiem gdzie co jest (Albo nie pamiętam), a korzystam z tego dość często. Zgadzam się też z z tym, że ściana tekstu może zniechęcić. Pytanie: Co za problem posegregować/pozostawić obecny dział wiedzy tak jak jest, a jednocześnie stworzyć rzeczony podręcznik, który zbierze wszystko do kupy?
Awatar użytkownika
Vereomil
Lokalizacja postaci: Targ
Discord: Vere#6712
GG: 46500292
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2524

27 sie 2017, 16:56

Pierwszym, o czym należy wspomnieć jest fakt, że podkategorie w kategorii Wiedza rzeczywiście nie jest w ogóle intuicyjny. Zamiast określać, jakie aspekty świata i mechaniki rozgrywki są poruszane, dzielą tematy pod względem zaawansowania graczy - ich znajomości uniwersum/gry i ich stażu.

Zdecydowanie nie jestem za stworzeniem jednego tematu ze ścianą tekstów, w którym będą zawarte wszystkie informacje, które aktualnie znajdują się w kategorii Wiedza, bo to będzie jeszcze bardziej przerażać niż aktualna liczba tematów (która tak naprawdę wcale nie jest zbyt duża, ale to już sprawa na zupełnie inną rozmowę).

Moją propozycją jest stworzenie podkategorii, które będą odpowiadać treści tematów. Do tego jeszcze w samej kategorii Wiedza powinien znaleźć się spis treści. Wydaję mi się, że to byłoby odpowiednie.

Za to, jeśli chodzi o zebranie wszystko do kupy, bardzo ucieszyłbym się z PDF-a, w którym byłyby zebrane wszystkie tematy. Skakanie między tematami Wiedzy na komórce nie jest dla mnie zbyt przyjemne i wydaje mi się, że w zaproponowanej przeze mnie formie byłoby o wiele przyjemniejsze.

Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

27 sie 2017, 17:11

Mikalar pisze (↑):
27 sie 2017, 16:37
Co za problem posegregować/pozostawić obecny dział wiedzy tak jak jest, a jednocześnie stworzyć rzeczony podręcznik, który zbierze wszystko do kupy?

Problem jest taki, że to dublowanie treści. Poza tym podręcznik rządzi się innymi prawami i jego rozdziały nie mogłyby dokładnie odpowiadać treści z rozrzuconych tematów. Większość z nich poprzedzona jest krótszym lub (zwykle) dłuższym wprowadzeniem. Na pewno trzeba byłoby to zmienić, bo przez to doszukanie się istotnych informacji jest utrudnione.

Tym niemniej, gdyby teksty zawarte w odrębnych tematach miałyby stanowić swoiste wycinki z podręcznika, nie broniłyby się same – a takie teoretycznie stawiamy przed nimi zadanie. Nie miałyby zatem sensu w swoim kontekście.

Vereomil pisze (↑):

Pierwszym, o czym należy wspomnieć jest fakt, że podkategorie w kategorii Wiedza rzeczywiście nie jest w ogóle intuicyjny. Zamiast określać, jakie aspekty świata i mechaniki rozgrywki są poruszane, dzielą tematy pod względem zaawansowania graczy - ich znajomości uniwersum/gry i ich stażu. (…) Moją propozycją jest stworzenie podkategorii, które będą odpowiadać treści tematów.

Zgadzam się. Niby mamy np. tekst o strojach w dziale „Dodatkowe”, ale jednak wymagamy od graczy przynajmniej podstawowego obycia w kwestiach mody – aby nie ubierali swoich postaci zbyt współcześnie. Nie mam jednak pomysłu na to, jakie podkategorie można byłoby dodać. A Ty?

Vereomil pisze (↑):
Zdecydowanie nie jestem za stworzeniem jednego tematu ze ścianą tekstów (…). Za to, jeśli chodzi o zebranie wszystko do kupy, bardzo ucieszyłbym się z PDF-a, w którym byłyby zebrane wszystkie tematy.

Jeśli tworzyłbym jakiś zbiór, to powstałby on w formie interaktywnego posta na forum, który byłby równie wygodny – jeśli nie wygodniejszy – jak plik PDF. Byłby on podobny do tekstu „Magia Wyzwolona 2.0”.

I czegoś tu nie rozumiem. Napisałeś przecież, że jesteś przeciwny zbieraniu wszystkiego do kupy, a jednak chciałbyś taki pliczek. Jak on się różni od podręcznika w formie tematu forumowego?

Vereomil pisze (↑):

Do tego jeszcze w samej kategorii Wiedza powinien znaleźć się spis treści. Wydaję mi się, że to byłoby odpowiednie.

Spis treści znajdował się w dziale „Wiedza” do dzisiaj. Swego czasu napisała go Lota. Właśnie go zarchiwizowałem, ponieważ był już mocno nieaktualny.

Awatar użytkownika
Drasim
Lokalizacja postaci: Kamienica Patriotów
GG: 7643593
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2815

27 sie 2017, 18:20

Infi pisze (↑):
27 sie 2017, 17:11

Jeśli tworzyłbym jakiś zbiór, to powstałby on w formie interaktywnego posta na forum, który byłby równie wygodny – jeśli nie wygodniejszy – jak plik PDF. Byłby on podobny do tekstu „Magia Wyzwolona 2.0”.

Tylko to, reszta wyjść jest meh. Da się zrobić tak, żeby można było z każdego tematu wrócić do spisu treści? W sensie, czytam o duszach w temacie z magią wyzwoloną i jednym kliknięciem podjeżdżam na samą górę.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

27 sie 2017, 18:22

Drasim pisze (↑):
27 sie 2017, 18:20
Tylko to, reszta wyjść jest meh. Da się zrobić tak, żeby można było z każdego tematu wrócić do spisu treści?

Tak, nawet już wymyśliłem, jak można byłoby to zrobić.

Edycja: padł jeszcze jeden pomysł, aby utworzyć podstronę z wiki. Myślałem o tym, by opisywać tam realia fabularne, a na forum mechanikę gry. Tylko w takiej wiki też trzeba byłoby żonglować między kartami. Jej przewaga jest jednak taka, że każdy wie, jak z niej korzystać, można do niej dodać przejrzyste kategorie itp.

Biwekir Wawrekar
Kontakt:
Lokalizacja postaci: Komnata Biwekira Wawrekara
Discord: Zdonir
GG: 50433717
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3553#55235

28 sie 2017, 17:22

Sadrigal pisze (↑):
27 sie 2017, 16:25
Jeśli ktoś się przestraszy ilości tekstu, i tak by tu długo nie przetrwał. Prezentacja w dziale Wiedza jest na tę chwilę faktycznie taka arbitrary troszkę, sztuczna, oparta o nieoptymalne kryteria. Jestem już na tym forum trochę, a dalej czasami nie wiedziałem, w którym poddziale znaleźć który tekst. Więc go encyklopedia i będzie dobrze, informacji lepiej szukać ctrl+f niż skacząc po tematach.

Epicko kontrowersyjna opinia. Jeżeli twórca gry gada z osobami zewnątrz Leviathana i obchodzi go ich opinie, wprowadza wolniznę to raczej próbuje stworzyć przyjazne środowisko? Gry nie są od tego, aby gracz musiał na nich przetrwać. Gra przede wszystkim musi bawić i cieszyć graczy.

Moim zdaniem robienie czegoś w rodzaju podręcznika - czyli umieszczanie zredagowanego info - byłoby samobójem, ponieważ obecny Leviathan celuje w nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają nawigowanie po stronie. Sądzę, że jedna, wielka ściana tekstu - nieważne jak dobrze zorganizowana - może odstraszyć użytkowników. Poza tym przygotowanie podręcznika zapewne zajmie Infiemu sporo czasu i uwagi, a to negatywnie odbija się na samej rozgrywce.

Mam do zaproponowanie inny pomysł, który - mam nadzieję - oddawałby ducha nowego forum. Mianowicie chodzi o stworzenie ładnych wizualnie podstron, gdzie podawane byłyby super ważne i super streszczone informacje. Na dole takiej podstrony znajdowałyby się dwa przyciski: "dalej" oraz " więcej". Przycisk "więcej" byłby odnośnikiem do tematu na forum, gdzie wiedza byłaby w szerszy sposób zaprezentowana.

Same podstrony mogłyby prezentować inny styl - podobny - do Leviathana. Byłoby to coś na zasadzie normalnej strony internetowej połączonej z forum albo coś, co byłoby forum, ale wyglądałoby inaczej. W sensie - żeby czytelnik miał wrażenie, że przed ekranem widzi stronę poświęconą wiedzy i szata graficzna oddawałaby ducha przyswajania wiedzy. Klikając "dalej" nowy gracz przyswajałby kolejne piguły wiedzy. W końcu zrozumiałby, na czym stoi i mógłby - wedle własnej woli - poszerzać obszary wiedzy o Leviathanie, które go najbardziej interesują.

Kto wie ten wie, ale tworzenie wiki dla Leviathana było... Dosyć trudne. Nie wiem czy przywracanie tego pomysłu byłoby właściwie, bo jednak nadal nawigowanie po wiki przypomina nawigowanie po obecnych temat wiedzy na Leviathanie. Uporządkowanie wiki wydaje mi się trudniejszym zdaniem i niekoniecznie dobrym dla kierunku nowoczesności and new age of glory, hehe.

Awatar użytkownika
Drasim
Lokalizacja postaci: Kamienica Patriotów
GG: 7643593
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2815

28 sie 2017, 19:00

Nie jestem za podawaniem jakichś skróconych informacji, gracz bardzo szybko może znaleźć to czego konkretnie szuka, gdy już otworzy interesujący go temat. Problemem jest natomiast trzymanie tego w kilku kartach, które są jeszcze w różnych działach. Najlepiej zebrać do kupy wszystkie rzeczy w dziale "Wiedza" i zrobić takiego interaktywnego posta jak Magia Wyzwolona z klarownym spisem treści i jakimś odnośnikiem, który łatwo pozwoli wracać do spisu treści. Według mnie przygotowanie jeszcze innych rzeczy i siedzenie nad tym jest stratą czasu bo teksty w dziale "Wiedza" są dobre i klarowne. Wystarczy to zebrać w kupę. Poza tym, co po jednym nowym graczu, jak odejdzie trzech starych bo Infi będzie ślęczał nad takimi pierdołami (według mnie robienie jakichś podręczników w obecnej chwili to pierdoła i strata czasu, to moja prywatna opinia) zamiast napisać jednego posta na tydzień.
Awatar użytkownika
Sadrigal
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 23150683
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3060

28 sie 2017, 19:39

Drasim pisze (↑):
28 sie 2017, 19:00
Poza tym, co po jednym nowym graczu, jak odejdzie trzech starych bo Infi będzie ślęczał nad takimi pierdołami (według mnie robienie jakichś podręczników w obecnej chwili to pierdoła i strata czasu, to moja prywatna opinia) zamiast napisać jednego posta na tydzień.
To tak bardzo.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”