Tekst wprowadzający w grę

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.
Awatar użytkownika
Xariel
Posty: 929
Rejestracja: 23 mar 2013, 16:28
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 11721007
Karta Postaci: viewtopic.php?p=42135&highlight=#42135

Tekst wprowadzający w grę

17 lis 2018, 21:27

Wrzucam tutaj tekst, który powstał co prawda już dłuższy czas temu, ale nigdy nie ujrzał światła dziennego. Ze względu na dość rozległe zmiany, jakie przechodzi za kulisami Lewiatan prawdopodobnie tekst ten stanie się za jakiś czas nieaktualny. Niemniej jednak nadal chciałbym poddać go tutaj dyskusji i liczę na waszą reakcję. Szczerą i bezpośrednią recenzję. Co nim sądzicie? Czy czegoś w nim brakuje? Czy czegoś jest za dużo? Czy sposób przedstawienia, kolejność są nieadekwatne, kiepskie, marne?


Witaj, podróżniku!


Zapewne czujesz się zagubiony. Nowoczesny, raczej nie spotykany na pbfach design, mnóstwo działów, w których możesz się nie odnajdywać, sterczący u samej góry Shoutbox, który zajmuje większość ekranu i w zależności od tego na jaką porę dnia czy nocy akurat trafiłeś wydaje się martwy, bądź rzuca dość losowymi informacjami.

Oto właśnie znalazłeś się w Lewiatanii Radzieckiej. A ten temat ma na celu pomóc Ci przetrwać jej srogie zimy. Jeśli więc łaska, a Twoje zainteresowanie jeszcze nie zgasło, to podążaj za moimi słowami, a niedługo postawisz w tym zawiłym świecie swoje pierwsze kroki.
1. Raczkowanie:

Nie znasz tego miejsca, nieprawdaż? Nic dziwnego, świat jest autorski, nie znajdziesz go w znanych settingach RPG, filmach, grach komputerowych i tak dalej. Właściwie nie znajdziesz go gdziekolwiek. Jest to niewątpliwie jednocześnie pewnym plusem, jak i minusem. Z czasem dostrzeżesz jak wiele Lewiatan czerpie z tradycyjnego fantasy, jednak do tego czasu musisz oswoić ten obcy byt i sprawić by Cię nie ugryzł. Nie chwytaj się jeszcze dziko za tworzenie Karty Postaci i opisywanie Twego odzianego w czerń złodziejaszka-mordercy wraz z jego zawiłymi umiejętnościami w kwestii biegania po ścianach, rzucania shurikenami i odbijania wystrzelonych z kuszy bełtów prosto w przeciwnika. Oszczędzi to zachodu i Tobie, i Mistrzowi Gry, który będzie tę kartę sprawdzał. Najpierw kilka słów od tych, którzy będą obserwować Twoje poczynania spośród chmur i opisywać reakcję świata.

Zrozum co to za świat - nim pójdziesz dalej zapoznaj się z kilkoma rzeczami, które pozwolą Ci zrozumieć fundamenty tego, na czym Lewiatan stoi. Otrzymasz oto temat, w którym twórca i Wszechbaranek Lewiatana wyjaśnia kilka najprostszych spraw z nim związanych. Jesteś leniuszkiem i nie masz ochoty czytać go w całości? Trudno, jakoś damy radę. W gruncie rzeczy możesz pominąć Część IV, przeznaczoną głównie dla graczy powracających, oraz Część III, która obejmuje zagadnienia, przez które przeprowadzi Cię ten tekst.

Mimo wszystko zachęcamy Cię gorąco, byś przeczytał tak dużo, jak zdołasz. Pozwoli to utrwalić i usystematyzować Twoją wiedzę. W kwestii wszelkich linków zaprezentowanych we wszelkich podawanych tutaj do Twojej dyspozycji tematach - możesz je zignorować. Jeśli któreś z nich będą istotne, niewątpliwie znajdziesz je też tutaj. Celowo podczas pisania tego tekstu konieczne do przeczytania tematy zostały zredukowane do absolutnego minimum, które jednocześnie pozwala na osiągnięcie dość dobrej wiedzy o świecie gry. Gdy będziesz gotów zajdź proszę tutaj.

Czy pewne rzeczy stały się nieco jaśniejsze? Miejmy nadzieję. Dobrze, przyjacielu. Powinieneś w tym momencie już rozumieć w jakim miejscu internetów się znalazłeś. Pora abyś powstał i dzielnie ruszył naprzód.
2. Krok 1 - podwaliny Karty Postaci

Niespodzianka! Nie, jeszcze nie zachęcam Cię do rozpoczęcia pisania KP. Rozumiem, iż zapewne nie jest to coś, do czego przyzwyczaiły Cię pbfy - jeśli masz z nimi jakieś doświadczenie. Ale jest jeszcze kilka rzeczy, o które chciałbym Cię prosić nim rozpoczniesz dumne stukanie w klawisze, które obwieści narodziny nowego istnienia na łanach Lewiatana. Abyś zbudował silne i dobre podwaliny pod Kartę Postaci.

Jeśli chcesz jeszcze nieco zasięgnąć ogólnego obrazu możesz przeczytać nieobowiązkowo temat Cechy Gry, który szerzej opisze wspominane w poprzednio nadmienionym temacie aspekty. Jest króciutki i nie wymaga wiele skupienia podczas czytania.

Niezależnie od tego czy to zrobiłeś czy nie, pozwól że kontynuujemy naszą podróż. Chciałbyś dołączyć do gry, a więc musisz stworzyć postać. Aby ta postać została zaakceptowana musi mieć ręce i nogi. W przenośni, oczywiście, albowiem dosłownie nie jest to konieczne. Skoro lubisz i chcesz tutaj pisać, jest duża szansa, że nie sprawia Ci też wiele trudności czytanie. Przedstawione za chwilę teksty obejmują około 25 stron A4. Stanowią więc swego rodzaju krótką książeczkę, dzięki której poznasz świat na tyle, aby umieścić w nim ogólnikowo pasującą do niego postać. Nie bój się, nie wszystkie są obowiązkowe.

Na sam początek zachęcam Cię do sięgnięcia do tekstu opisującego Autonomię Wolenvain. Pozwoli Ci on zapoznać się z ogólną historią tego miejsca, jej pochodzeniem i zrozumieć istniejące w niej zależności. Aby jeszcze lepiej uchwycić sens społeczeństwa Autonomii polecam Ci również nieobowiązkowo dodać do tego tekst dotyczący jej wierzeń.

Skończone? Wspaniale! Rozumiesz więc już czym tak ogólnie jest Autonomia Wolenvain. Dla uzupełnienia tej wiedzy, jeśli całość Cię zaciekawiła możesz nieobowiązkowo przeczytać jeszcze bardzo krótki tekst dotyczący całego znanego świata. Mapka jest super, polecam serdecznie.

Kolejny tekst, który dobrze Ci posłuży już niedługo trudno nazwać obowiązkowym ze względu na jego sporą długość. Zachęcam Cię jednak, abyś przeczytał chociaż tę część, która dotyczy kreującego się w Twojej głowie obrazu postaci, bo ten zapewne już istnieje. Pod określeniem “Margines” jest miejsce dla wszelkich rzezimieszków, złodziei, rabusiów, ale także poszukiwaczy przygód, najemników, kuglarzy, czy wszelkich innych postaci niepasujących do ram pozostałych grup i nie mających stałego, utartego miejsca w społeczeństwie. Jest to grupa, która większość wkraczających na łono Lewiatana graczy najbardziej interesuje. Jednak też grupa, której życie jest najbardziej chaotyczne i nieustabilizowane, co jest odzwierciedlone w pewnych aspektach Karty Postaci, o których przekonasz się później. Ale dość już nudzenia, odsyłam Cię do tego tematu.

Przedarłeś się przez tego molocha? Jeśli tak, to świetnie! Jeśli nie, cóż, zapewne dużą część wiedzy zdobędziesz jeszcze później, wkraczając w świat Lewiatana. To najzabawniejsza i najlepsza forma nauki!
3. Krok 2, nieobowiązkowy - poszerzenie wiedzy.

Wśród działów na stronie głównej Twoją uwagę może zwrócić jeden z nich, noszący nazwę “Wiedza”. To tam, w trzech kategoriach znajdują się teksty opisujące różne aspekty i cechy świata Lewiatana. Jeśli jesteś zainteresowany, a jednocześnie Twoja chęć zagłębiania się w nie nie wygasła - możesz po nie w dowolnej chwili swej bytności na forum sięgnąć i poczytać. Część z nich jest już Ci znana dzięki temu wprowadzeniu, część jeszcze zostanie zaprezentowana później. Możesz też po prostu wykonać długi sus do następnego kroku. Wszystko co będzie Ci potrzebne będzie nadal linkowane.
4. Krok 3 - teoria i praktyka

Czekają Cię ostatnie dwa tematy. Krótkie i proste, które wyjaśnią pewne kwestie, które później bezpośrednio będziesz uzupełniał w Karcie Postaci, mianowicie są to Umiejętności fabularne, oraz Używanie umiejętności.

Panie i Panowie, pora na fanfary! Oto czas, abyś, wytrwały człowieku, podjął się napisania Karty Postaci. W tym momencie powinieneś być na to gotowy. Rozumieć z grubsza wartości i hierarchię jaka kieruje ludźmi w Autonomii Wolenvain, a także zależności społeczne i strukturę kraju. A przede wszystkim ogólne założenia gry. To wszystko powinno pozwolić Ci stworzyć w głowie obraz postaci, którą chcesz prowadzić w jej przygodach. Ostatnia jedynie jeszcze co do tego uwaga - pamiętaj, że Lewiatan stara się być na swój sposób logiczny, spójny i realistyczny. A więc staraj się też o to samo!

Teraz czeka Cię najbardziej żmudne zadanie. Acz nie zniechęcaj się, kiedy już się za to zabierzesz zdasz sobie sprawę, że wcale nie jest to takie nieprzyjemne i trudne jak się wydaje na pierwszy rzut oka, obiecuję!

Otrzymasz temat opisujący dość obszernie sposób przygotowania i złożenia Karty Postaci. Najpierw jednak kilka rad, które pomogą Ci się po nim poruszać.

Zacznij od znalezienia na dole najczęściej popełnianych błędów i zapoznaj się z nimi. To pozwoli Ci ich uniknąć.

Pamiętaj, że linków u góry możesz używać do przeskakiwania do poszczególnych rozdziałów tematu.

Uważnie i dobrze zapoznaj się z podpunktem “dołączanie do gry”.

Pomiń na początku punkt z wymaganiami. Z wymaganiem do każdego podpunktu Karty Postaci zapoznawaj się dopiero przed zabraniem się za pisanie go, nie wcześniej i nie później.

Po napisaniu Karty Postaci przeczytaj ją jeszcze samemu, ażeby wyeliminować rzucające się w oczy błędy.

To wszystko. Kiedy przedrzesz się przez numer 5 i z dumą opublikujesz swoje dzieło będziesz gotów, aby dołączyć do grona graczy. Pozostanie Ci jedynie poczekać na sprawdzenie karty, oraz - jak mam nadzieję - jej rychłą akceptację. Nie jestesmy tak czepliwi jak można się spodziewać, nie ma się czego bać. Powodzenia! Pozdrawiam Cię cieplutko i do zobaczenia na fabule.

Awatar użytkownika
Wolena Iverdon
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2018, 21:24
Lokalizacja postaci: Komnaty rektora
Discord: -
GG: -

Re: Tekst wprowadzający w grę

17 lis 2018, 21:43

No, to jako nowy członek załogi tego statku, do którego tekst jest z pewnością skierowany, napiszę swoją skromną opinię. Biorąc pod uwagę wielkość działu wiedzy i mnogości wątków, to powiedziałbym, że zaprezentowany tutaj tekst jest długi. Myślę, że bez trudu można by go nieco skrócić, bo choć napisany w sposób przemyślany i bogaty pod względem stylistycznym, to do tekstu wprowadzającego nową osobę w świat gry nie uważam to za potrzebne. Nie mniej jednak z pewnością linki tu podrzucone z przydadzą się mi na sam początek poznawania forum.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3821
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

Re: Tekst wprowadzający w grę

18 lis 2018, 22:41

Wiesz co, no, ja to bym jednak zluzował styl tego poradnika, nie? Wygląda, jakby był napisany z wysokiego konia – pochodzącego prosto od khan’salskich stajennych. A mi się zdaje, że powinno chodzić o przekazanie nowemu graczowi najważniejszych informacji bardziej po ludzku, jak kumowi, bez przesadnie patetycznych zwrotów z rodzaju „nieprawdaż”.

Drugą kwestią jest lekkie naigrywanie się z tego, po co ludzie raczej przychodzą na takie fora – żeby stworzyć postać o krawędziach tak ostrych, jak życie homoseksualisty w Kenii. Ja wiem, że to ma za zadanie ostudzić zapał tych, którzy chcą tutaj stworzyć postać, która jest w stanie roznieść każdego jedną ręką, ale chyba da się to zrobić jakoś lepiej.

Dużo jest tutaj językowych popisów, a nieco mniej faktycznej treści – tekst da się znacząco skrócić. I nie chodzi o to, by był przesadnie „suchy”, ale naprawdę tego typu poradnik nie jest miejscem, w którym można się popisać erudycją. Wiele zawartych w nim zdań nie ma w ogóle żadnej funkcji poza ozdobną. Szczególnie widoczne jest to na początku tekstu.

Osobiście chciałbym widzieć tutaj nieco więcej informacji na temat tego, że jest Wolnizna, a ciężar gry jest przerzucony na Mistrzów Gry, więc zasadniczo nie ma się czego obawiać. Nowi gracze przede wszystkim czują przytłoczenie i trzeba jakoś zdjąć je z ich barków, a przynajmniej spróbować.

Tekst jest całkiem dobry – lepszego aktualnie nie mamy – ale wygląda, jakby był napisany przed ustanowieniem nowożytnych cech gry albo permanentnej Wolnizny, a to w mojej opinii kluczowe kwestie, o których powinni wiedzieć wszyscy użytkownicy.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zarejestruj się · ZALOGUJ


Jest 16 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 16 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika
Liczba postów: 52308
Liczba tematów: 2980
Liczba użytkowników: 1050
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Landis
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Discord – czat głosowy

Uwaga – lista osób rozmawiających głosowo nie aktualizuje się na bieżąco. Konieczne jest odświeżenie strony.