Pytania

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.
Awatar użytkownika
Kaczor
GG: 10633230
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2462

Pytania

23 sty 2013, 17:03

Nie jest tajemnicą, ze forum obecnie to wersja beta. Brakuje w nim wielu tematów, w których wyjaśnione zostałyby całe realia i wszystkie wątpliwości dotyczące mechaniki oraz zasad rządzących światem. Z tego co mi wiadomo, trwają prace nad piękną inicjatywą zwaną Biblioteką, działem klarującym tego rodzaju rzeczy. Jednak nie zostanie on prędko wprowadzony, dlatego właśnie dodaję ten temat. Swoją drogą, jeśli schrzaniłem dział, w którym go wkleiłem, to niech ktoś mędrszy ode mnie przeniesie go tam, gdzie jego miejsce.

Jak to wszystko ma działać?
Przede wszystkim istotne jest, żeby użytkownicy najpierw pomyśleli, zanim zadadzą jakieś pytanie, Dwa razy. Niektóre rzeczy są oczywistymi oczywistościami. Jeśli ktoś przyjdzie tu potrollować, to o ile nie mam takiej władzy, powinien dostać instant warna. Kwestie związane z kadrą oraz niezadowoleniem userów i ich frustracjami powinny być rozstrzygane gdzie indziej. Tutaj pojawiać się mają, w moim założeniu, pytania dotyczące mechaniki, realiów, settingu i wątpliwości podobnej natury userów.

Zanim zadasz pytanie.
Najpierw pomyśl. Tak, trzeci raz. Na wszelki wypadek. Ale przede wszystkim sprawdź, czy pytanie które chcesz zadać, nie zostało już zamieszczone wcześniej. Oczywiście wypadki zawsze się zdarzają, gdy przykładowo temat ciągnie się na dziesiątki, setki postów, lecz w interesie każdego jest, by takie sytuacje nie powtarzały się za często. Jednocześnie – w końcu ciężko jest zawsze doczytać wszystko – miło byłoby, gdyby udzielający odpowiedzi wykazywali zrozumienie. Postaraj się też, zadając już pytanie, sformułować je w sposób jasny i klarowny.

Zanim wkleisz pytanie drugi raz.
Czasami może zdarzyć się, że ktoś nie zauważy pytania. Bywa. Nie jest to żadnym powodem do spamowania czy zalewania SB powodzią gniewnych shoutów. Przyjmijmy, że po tygodniu bez odpowiedzi, możesz wkleić swoje pytanie raz jeszcze, jednak lepiej skontaktować się na PW z administracją i delikatnie się przypomnieć.

Zanim odpowiesz.
Zastanów się, czy naprawdę jesteś pewien swojej odpowiedzi. Nie ma sensu wklejać "wydaje mi się, że jest tak". Lepiej zaczekać, aż ktoś kto naprawdę zna się na rzeczy (jak Infi lub twórca danej KR czy tematu) się wypowie. Co więcej, zwróć uwagę, czy pytanie nie jest skierowane do konkretnej osoby. Wtedy zawsze – chyba, że ktoś naprawdę nie może udzielić odpowiedzi – daj osobie szansę, na wypowiedzenie się we własnym imieniu.

Lista zadanych już pytań i linki do odpowiedzi:
Lp. Zadający pytanie Treść pytania lub pytań Link do odpowiedzi
1. Nienazwana Czy w planach administracji znajduje się wprowadzenie ziem Północy jako grywalnej lokacji? TUTAJ
2. Kenhkar Gdzie trzeba załatwiać zgodę na budowę własnego zamku czy też osady? Jaki byłby koszt takiego przedsięwzięcia? TUTAJ
3. Derranein Czy zarząd Leviathana planuje w najbliższym czasie kolejny event "masowy" który będzie miał wpływ na lokację albo na cały kontynent? TUTAJ
4. Derranein Czy jeśli napisałem KP i wkleiłem ją, ale ona nie została jeszcze zaakceptowana, to mogę ją jeszcze całkowicie zmienić/przerobić? TUTAJ
5. Lena Czy możliwe jest zrobienie postaci posługującej się bronią palną w rodzaju muszkietu albo pistoletu? Oczywiście postać ta byłaby pewnie podróżnikiem, który spędził trochę czasu na jakimś innym kontynencie. TUTAJ
6. Kalen Gdybym chciał założyć Stowarzyszenie, a konkretnie sektę, to musiałbym zaliczyć ją do kategorii "Zakon" czy "Bractwo"? TUTAJ
7. Lafran Jak wygląda status prawny lokacji "Ruiny posiadłości", która była kiedyś siedzibą cechu alchemicznego? Czy przypadkiem nie należy do ostatniego aktywnego członka cechu, czyli do Herubina? TUTAJ
8. Azur Czy na Leviathanie żyły dinozaury? TUTAJ
9. Almor Czy poza znienawidzoną, zamkniętą, ksenofobiczną, aspołeczną, fobiczną, ograniczoną dziurą, jaką jest Morinhtar, nie ma żadnego innego miejsca nauk szeroko pojętej magii? TUTAJ
10. Aust Czy aby posługiwać się magią "meteorologiczną" (a więc manipulować pogodą) trzeba uzasadnić to na wyzwoleniu magicznym czy wystarczą formy? Czy wywoływanie deszczów, wichrów i piorunów należy traktować jako osobne zaklęcia? TUTAJ
11. Da'ran Czy gdybym chciał stworzyć np. postać wielkiego pająka, będę potrzebował KR? TUTAJ
12. Falkon Czy w wyposażeniu postaci mogę wspomnieć o metalowej szkatułce-tabakierce wypełnionej tabaką? TUTAJ
13. Leonard Czy w świecie Leviathana występuje słońce takie jak w naszym świecie? Forum posiada więcej niż jednego naturalnego satelitę? Co można zobaczyć na niebie w bezchmurną noc? Planeta, gdzie nasze posty odzwierciedlają zachowania istot żywych znajduje się na orbicie innej? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? TUTAJ
14. Leonard Czy w świecie Leviathana występuje słońce takie jak w naszym świecie? Forum posiada więcej niż jednego naturalnego satelitę? Co można zobaczyć na niebie w bezchmurną noc? Planeta, gdzie nasze posty odzwierciedlają zachowania istot żywych znajduje się na orbicie innej? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? TUTAJ
15. Risil (Vart) Jakie gatunki jeleni występują na Lewiatanie? TUTAJ
16. Lafran Czy po za różnymi odmianami gry w kości czy szachami na terenie Autonomii są spotykane jakieś inne gry hazardowe? Np. jakieś specyficzne dla uniwersum fantasy? TUTAJ
17. Isnael Czy, skoro w Autonomii Wolenvain panuje klimat umiarkowany z tendencją do śródziemnomorskiego, można tutaj spotkać rośliny podobne do, lub identyczne z tymi, które spotykano w średniowiecznej Europie na terenach Polski, Węgier oraz państw bliżej Morza Śródziemnego? Można zachować ich nazwy, czy trzeba wymyślać nowe, typowe tylko dla naszego uniwersum (np. len, chrzan, mydlnica lekarska, bieluń kędzierzawa itd.)? TUTAJ
18. Hevan Czy w przypadku edytowania KP pod nowy wzór można po prostu zrobić nową KP, aby MG ją później podmienił? TUTAJ
19. Pafik Czy eksperymenty magiczne powodujące mutacje człowieka powodują powstanie nowej rasy? Jak wyglądał świat gry 400 lat temu? Czy można użyć nazw miast i religii, które nie przetrwały próby czasu i w 412EF już nie istnieją? Czy w tamtych czasach moja postać miałaby możliwość wykupienia paru kuźni? Bardowie w swoich opowieściach przytaczają słowa bohaterów, czy powinni skupić się jedynie na opisie ich czynów? TUTAJ
20. Hevan Moje posty opisujące próby leczenia wykonywane przez moją postać są czystą improwizacją. Nie wiem czy to, co robię, zgodne jest z przyjętymi założeniami, ponieważ świat Leviathana różni się od naszego. TUTAJ
21. Ragnak Które z miast jest najstarsze? Aldhal, Lasves czy Nalin? Czy mogę napisać w KP coś o organizacji, która istniała, ale już jej nie ma? TUTAJ
22. Veszokli Czy ork może mieć zarost? TUTAJ
23. Vereomil Chłopi są wolni, czy mają swoich panów? Jeśli mają panów, to czy istnieją także inne przepisy, takie jak pańszczyzna czy niemożność przeniesienia się do innej wsi? Jak jest z odkryciami sposobów upraw czy narzędzi? TUTAJ
24. Hadum Czy dusza jest złączona z umysłem? Jeżeli tak, to co dzieje się po rozdzieleniu duszy i umysłu jednego bytu? Czy dusza może istnieć bez umysłu, a umysł bez duszy? Czy da się oddzielić umysł od duszy? Czy da się oddzielić wspomnienia od umysłu? TUTAJ
25. Olaf Kiedy w temacie "Magia wyzwolona" ukaże się wpis o zaklinaniu? TUTAJ
26. Vereomil Jakich sposobów upraw oraz narzędzi rolniczych używa się w Autonomii Wolenvain? Jakie uprawia się tutaj rośliny (czy dostępna jest na przykład oliwka)? Czy wobec tego, że, jak mi przekazano, "chłop bez pana nie byłby chłopem" wolni chłopi w Autonomii nie istnieją i każdy ma tutaj swojego władykę? Jak wygląda architektura wiejska w Autonomii? Z jakich pomieszczeń składa się chata chłopska? TUTAJ
27. Eltenebreise Czy dusza, jeżeli opęta jakąś żywą osobę, może jakby wypędzić jej duszę? TUTAJ
28. Pheeros Czy można ubiegać się o granie rasą pradawnych? TUTAJ
29. Anemetius Czy ktoś jest w stanie przedstawić chronologię Leviathana? Jaka era poprzedzała Erę Feniksa? Ile trwała? Mile widziane jakieś informacje co się działo wówczas na Półwyspie Kaendry. TUTAJ
30. Apsik ]Są jakieś święta w tym multiwersum? Są w związku z tym tworzone jakieś eventy czy chociażby nowinki, które mogą kogoś natchnąć do jakichś działań? Postacie obchodzą tutaj cokolwiek? TUTAJ
31. Anemetius Ile planet liczy układ słoneczny Leviathana? Czy słońce lub księżyc (lub też księżyce) mają własne unikalny nazwy? Jeśli tak, to jakie? TUTAJ
32. Anemetius Czy w istocie nie występuje tutaj dotycząca bogów, znana z systemu D&D zasada "im więcej wyznawców, tym więcej mocy"? Jeżeli jednak występuje, czy istnieje możliwość magicznego "wysysania" energii z wyznawców? Czy istnieje jakaś hierarchia wśród istot boskich? Czy dzieli się je jakoś? TUTAJ
33. Anante Czy w obecnym systemie magii wyzwolonej czarownik posługujący się domeną Ognia będzie mógł kontrolować temperaturę? Czy system przewiduje istnienie jakichś substancji magazynujących moc magiczną? Czy po reformie każdy mag posiadający minimalną wiedzę z zakresu Czasoprzestrzeni będzie mógł przywoływać istoty z innych Spektr? Jak zmiany w Mroku i Umyśle wpłyną na możliwość tworzenia iluzji? Ten ostatni był do tej pory, jak sądzę, odpowiedzialny za twory tego typu. TUTAJ
34. Palavas Czy grę rozpocząć można w dowolny sposób, w wybranym przez siebie (i opisanym w KP, oczywiście) miejscu? Czy informacje na temat świata gry (tj. miast, regionów geograficznych) są opublikowane gdzieś na forum i umknęły mojej uwadze, czy postać poznaje świat "na własną rękę": z zasłyszanych opowieści itp.? TUTAJ
35. Jacek Jak wyglądają cechy w Wolenvain? Istnieje gdzieś ich oficjalna rozpiska? Zakładając, że cechy istnieją – jakie mają prawa? Czy przykładowy cech kupców mógł wynajmować uzbrojone grupy najemników? Czy każdy cech posiada kawałek muru miejskiego, o który musi dbać i którego musi bronić na wypadek wojny? Na jak wielką reputację i względy króla mógł liczyć członek cechu? Czy była możliwość otrzymania sporego kawałka ziemi wewnątrz murów miasta? Czy podczas oblężenia Wolenvain w 410EF budynki miejskie mogły zostać w jakikolwiek sposób uszkodzone? Jak wyglądała wtedy kwestia używanych przez obie strony konfliktu machin oblężniczych? TUTAJ
36. Eruannon Jak wygląda struktura władzy elfów z półwyspu Kaendry? Największa władza należy do króla/królowej, rady, lub innej struktury? Czy występuje szlachta? Tytuły są dziedziczne? Jaka jest postawa szlachty elfów do mniej szlachetnych pobratymców? Jak wygląda kontakt półwyspu Kaendry z Autonomią? Występują jakieś stosunki dyplomatyczne, chociaż nikła wymiana handlowa? Podejrzewam, że półwysep Kaendry jak już to specjalizowałby się w towarach luksusowych i magicznych, jednak co byłoby jego specjalnością? TUTAJ
37. Omival Jak czyste są wody Morza Smoczego i innych otaczających kontynent akwenów? Jakiej fauny i flory można spodziewać się pod powierzchnią wody? Jak wygląda używanie magii pod wodą? TUTAJ
38. Tingrim Ile kosztuje utrzymanie chaty z ogródkiem w okolicach Wolenvain? TUTAJ
39. Iria Czy w Wolenvain są jakieś gwary, dialekty? Mogę prowadzić postać, która mówi w nieco specyficzny, odmienny sposób? W dialogach postać będzie mówiła po polsku, ale z cudzoziemskim akcentem, np. w ten sposób. TUTAJ
40. Arenplen Czy ludzie mieszkający na przykład w Wolenvain, albo innych miastach i wsiach obchodzą jakieś ważne święta i w jakiej porze roku? Czy poza żywiołakami elementarnymi z żywiołów jak ziemia, ogień itp występują jakieś inne? Żywiołak ze światła, z cienia czy inny. TUTAJ
41. Gerhon Co wiadomo o Khan'Sal? Jacy są jego mieszkańcy, jakie ich zwyczaje, czy wierzą w Piętnastkę? TUTAJ
42. Dryss Jaką domenę trzeba opanować, aby magicznie móc zmieniać swój wygląd? Chodzi mi tu o np. zamianę w zwierzę. TUTAJ
43. Ciemny Jaka muzyka panuje na Lewiatanie? Średniowieczna? A czy gdyby nagle banda młodzików uświadomiła sobie, że fajnie jest rymować do rytmu bębnów, to czy by mógł powstać lewiatański rap? TUTAJ
44. Dryss Jakie języki występują na Leviathanie? Powszechny, elficki, zapewne krasnoludzki? Jakie inne rasy posiadają swoje języki? W jakim stopniu postać nieznająca tych języków zrozumie co się do nich mówi? TUTAJ i TUTAJ
44. Elaila Z jakim natężeniem zmienia się czas na Leviathanie? Ile to jest jeden dzień, a ile miesiąc czy rok? Ile czasu musi upłynąć – przekładając na nasze realia – by w Leviathanie zapanował np. Renesans? Jak wygląda kwestia cnoty w universum PBF? Czy w Leviathanie – tak jak w średniowieczu – kobieta, która wychowuje samotnie dziecko jest źle postrzegana? Albo taka, która rozpoczęła współżycie przed ślubem? Co do tej pory wynaleziono w Leviathanie? Chodzi mi bardziej o przedmioty, wynalazki. Czy każdy może nosić okulary? Mamy Erę Feniksa. Ile już trwa, ile będzie trwać i jaka po niej nastąpi? TUTAJ
45. Brenus Chodzi o sytuację, w której zwykły mięśniak z młotkiem chce ubić maga. Czy walka będzie działać w sposób opisany np. w Trylogii Czarnego Maga Canavan, w której to mag nałoży tarczę i praktycznie zignoruje, czy może kazdy cios przyjęty na osłonę będzie REALNIE męczył czarodzieja? Tj., czy walcząc twarzą w twarz, wojownik czy żołnierz, ma realną szansę pokonać czarodzieja nie posługując się żadnymi artefaktami czy amuletami? TUTAJ
46. Harkvinnar Zastanawia mnie, jak tutaj wygląda tutaj sprawa noszenia mieczy – szczególnie przez tych, którzy nie należą do stanu rycerskiego. Czy jest to jakoś regulowane? TUTAJ
47. A'eklamarijon (Ekler) Jak wygląda aktualna sytuacja polityczna w Autonomii? Jakie rody dominują, kto ma największe szanse na zostanie następnym królem? TUTAJ
48. A'eklamarijon (Ekler) A sytuacja polityczna w samej stolicy? Jak wyglądają stosunki pomiędzy rodami? Czy wszyscy popierają koronację przywódcy Konsorcjum? TUTAJ
49. Vilanna Monero (Mirelis) Czy urząd namiestnika jest mianowany czy dziedziczony i czy powołuje ich król, a kto w sytuacji gdy nie ma króla? Rada? Czy Rada funkcjonuje do dziś? Czy Wolenvain jest państwem całkowicie świeckim i wolnowyznanionym, czy jakaś religia dominuje, a kapłani mają prestiż i narzędzia kontroli nad ludem? Jak wygląda zarządzanie wojskiem. Byłabym wdzięczna za wymienienie stopni wojskowych jakie są. Jak nazywa się głównodowodzącego, czy są chorągwie namiestnikowskie itp. Czy inne rasy mają w Wolenvain swoich dyplomatów reprezentujących na dworze ich interesy na kształt ambasadorów. Jeśli tak, to chętnie też bym na takim położyła rączki. Co się dzieje z Namiestnikiem kiedy traci urząd (przy okazji czy jest on dożywotni?) Czy jest eksmitowany z pałacu i dostaje odprawę w postaci jakiegoś dworku na prowincji? Czy są wymyślone jakieś święte lub legendarne miejsca na terenie Autonomii, a jeśli nie, czy można jakieś stworzyć? TUTAJ i TUTAJ
50. Tonuryn Czy istnieją w świecie Leviathana jacyś powszechnie znani poeci? Jeśli tak, które ich dzieła są najbardziej znane i cenione? Czym się wyróżniają? TUTAJ
51. Nifrea Jak mniej więcej przedstawia się obecna wiedza na temat astronomii i matematyki. Mamy tutaj jakieś wybitne osobistości zajmujące się tymi dziedzinami nauki? Czy pisali oni jakieś księgi lub mieli powszechnie znane zapiski? Jak wygląda sytuacja a propos tej wiedzy w różnych warstwach społecznych? TUTAJ
52. Vilanna Monero Kto sprawuje pieczę nad Pałacem Sprawiedliwości. Chodzi mi o dowódcę tamtejszej straży, tudzież wiezienia. Jak się go fachowo nazywało w tamtych realiach, czy można używać słowa "nadzorca"? TUTAJ
53. Anemetius Jakie wydarzenie wyznacza rok 0 Ery Feniksa? TUTAJ
54. Andra Czy są jakieś uniwersytety, na które postać może uczęszczać czy młodzi adepci uczą się od rodziców/mistrzów? TUTAJ i TUTAJ
55. Andra Czy mogę założyć, że zioła dostępne w średniowiecznej Europie mogą pojawić się w świecie Leviathana? TUTAJ
56. Anemetius Jak to jest z tymi elfami, bo ja czytałem jakąś herezję na SB (aż się zbulwersowałem i tu piszę), że elf, który ma 18 lat to tak naprawdę rozwinął się jak 3 latek. WTF. To mój Anem kończył akademię magiczną w wieku 20, to co, był dzieciakiem ze smoczkiem w gębie? TUTAJ
57. Drytrak [Pytania o rolę kobiet w Świątyni Światła] TUTAJ
58. Tonuryn Co pojawia się przed oczami typowego mieszkańca Autonomii, kiedy usłyszy określenie "czarownica/wiedźma"? Podstarzała, odziana w czerń kobieta ze spiczastym kapeluszem na głowie? Jak są one postrzegane w świecie gry? TUTAJ
Awatar użytkownika
Elten
Lokalizacja postaci: "Pod Wroną i Karoszem"
GG: 6761131
Karta Postaci: viewtopic.php?t=228

25 lip 2013, 09:08

Czy dusza, jeżeli opęta jakąś żywą osobę, może jakby wypędzić jej duszę?
Awatar użytkownika
Somirion
Lokalizacja postaci: Kamienica Patriotów
Karta Postaci: viewtopic.php?t=822

25 lip 2013, 22:02

Z tego co mi wiadomo dusza jest tworem wysoko niestabilnym, który w tym świecie ulega dezintegracji. Może jednak wytworzyc wokół siebie osłonę magiczną, takowe "ciało", które powstrzyma jej rozpad. Dusza sama nie jest w stanie opętać czegokolwiek.
Olaf

07 sie 2013, 22:59

Co się stało z Archiwum? Kiedyś było, dało się tam poczytać o stowarzyszeniach z przeszłości, które upadły, a może także i o czymś innym? Gdzie się podziało?
Awatar użytkownika
Pheeros
GG: 8914692

25 sie 2013, 12:14

Witam, moje pytanie brzmi czy można ubiegać się o granie rasą Pradawnych, bowiem do moich oczu doszło, że niby ta rasa jest niegrywalna a szczerze powiedziawszy z opisu wynika, że rasa ta idealnie by pasowała do koncepcji czarodzieja, którego zamierzam stworzyć.
Awatar użytkownika
Xariel
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 11721007
Karta Postaci: viewtopic.php?p=42135&highlight=#42135

25 sie 2013, 12:42

Karta Rasy pradawnych została swojego czasu zaakceptowana, później także była poprawiana w celu dopasowania do obecnej mechaniki czy fabuły. Nie jest ona najlepszym przykładem na KR, rzekłbym nawet że jest przykładem kiepskim, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań aby stworzyć członka tejże właśnie rasy. Ewentualne poprawki zostaną po prostu wprowadzone w procesie akceptacyjnym twojej KP.
Awatar użytkownika
Anemetius
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2150#33472

09 lis 2013, 17:10

Czy ktoś jest w stanie przedstawić chronologię Leviathana? Jaka era poprzedzała erę feniksa? Ile trwała? Potrzebuję do drzewka genologicznego mego rodu. Mile widziane jakieś informacje co się działo wówczas na Półwyspie Kaendry.
Awatar użytkownika
Apsik
Karta Postaci: viewtopic.php?p=45689#45689

18 lis 2013, 16:24

Witam.
Być może mi się za to dostanie, bo nie czytałem tych czterech stron tekstu, ani nawet tej ostatniej, po prostu zerknąłem na pory roku i się zastanowiłem.
Są jakieś święta w tym multiwersum? Są w związku z tym tworzone jakieś eventy czy chociażby nowinki, które mogą kogoś natchnąć do jakichś działań? Nie wiem, może jestem zbyt nowy, czegoś nie przeczytałem. Postaci obchodzą tutaj cokolwiek? Bogów trochę macie…
Awatar użytkownika
Anemetius

06 gru 2013, 16:14

Kolejne pytanie – tym razem odnośnie kosmologii. Ile planet liczy układ słoneczny leviathana? Czy słońce lub księżyc (lub też księżyce) mają własne unikalny nazwy? Jeśli tak, to jakie?
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

07 gru 2013, 14:15

No, „chwilkę” mnie tutaj nie było. Postaram się dołożyć wszelkich starań, aby odpowiedzi zaczęły pojawiać się w tym temacie jak dawniej, aby faktycznie była to „szybki sposób na rozwianie wątpliwości”, jak to ujął pan Kaczor zakładając ten wątek.

Vereomilu – odpowiem nieco przewrotnie, bo od końca. Ostatnia część Twojego posta odnosi się bezpośrednio do pewnych kwestii poruszonych przeze mnie w odpowiedzi na pierwsze z Twoich pytań w tym wątku. Chciałbym zakończyć ten temat, zanim przejdę do kolejnego.

Pisząc o tym, że chłop przestający mieć pana przestaje być chłopem posłużyłem się dużym skrótem myślowym. Sama kwestia wolnych chłopów nie była głównym przedmiotem poprzedniego posta i chciałem uniknąć niepotrzebnego rozpisywania się na ten temat. Teraz jednak wygląda na to, że zostałem do tego zmuszony – i dobrze, bo wiedza, którą postaram się tutaj przekazać, nie powinna pozostawać w ukryciu. Chociaż teoretycznie temat ten dotyczyć powinien wyłącznie Leviathana, poruszyłeś ważne kwestie dotyczące historii naszego świata, na której go wzorujemy. Dlatego też w swej odpowiedzi na samym początku pozwolę sobie przytoczyć krótki rys historyczny, który pozwoli wszystkim rozeznać się w tym, o czym mówimy – aby nie była to rozmowa dla reszty użytkowników bezwartościowa. Nie jest jednak moim celem pisanie elaboratów na ten temat, ale raczej uzasadnienie, dlaczego w Autonomii Wolenvain przyjęto taki, a nie inny model. Wybacz więc niektóre uproszczenia, jakie tutaj znajdziesz.

Piszesz o tym, że istnieli chłopi posiadający ziemię na własność. Z racji jednak, że w średniowieczu całkowite uwłaszczanie chłopów właściwie nie miało miejsca, wywnioskowałem, że musiało Ci chodzić o coś innego. Wyrażasz się o tych chłopach tak, jakby całkiem uwolnili się od poddaństwa i w strukturze państwowej zajmowali rolę praktycznie równą szlachcie, co naprowadziło mnie na kolejny trop, potwierdzony zresztą przez krótką rozmowę prywatną, jaką wczoraj odbyliśmy.

Nie sposób nie przyznać Ci w tej konkretnej materii racji, istniały bowiem na przestrzeni interesujących nas wieków grupy ludności wiejskiej faktycznie posiadającej pewne grunty (nawet tak duże, jak to przedstawiłeś, co potwierdzają niektóre z dostępnych mi źródeł). Mowa tutaj np. o kaszubskich i pomorskich gburach czy innych typach tzw. wolnych chłopów, takich jak przykładowi smerdowie czy inne swobodniki. Wioski zasiedlane przez tych bogaczy faktycznie nie były uzależnione gospodarczo od lokalnego, pomniejszego władyki, działając na innych zasadach, niż pozostałe. Mimo tego, że nie znały one pańszczyzny czy dziesięciny zobowiązane były do wspomagania samej Korony np. wojskiem czy wytwarzaniem konkretnych, pozarolniczych dóbr, przypominając w tym względzie wykupione przez patrycjuszy miasta. Przypadki takie były niesamowicie w przekroju całego europejskiego średniowiecza niezmiernie rzadkie i nie oznaczały wcale, że tacy wolni chłopi nie mieli nikogo nad sobą. Nad ich głowami zawsze czuwał ktoś wyższy, choćby i sam król, czy książę, na rzecz którego musieli pracować czy na którego rozkazy musieli się stawić. De facto jednak, biorąc pod uwagę laicką klasyfikację (a taką stosuje większość graczy Leviathana, w tym ja), trudno jest nazwać wolnych “chłopami” w czystym, średniowiecznym znaczeniu tego słowa.

Z jednej strony mamy więc zawsze obecnego nad wieśniakami władykę, od którego chłop średniowieczny nie mógł się nigdy całkowicie uwolnić, a z drugiej obraz typowego, poddańczego rolnika w świadomości użytkowników. Oba te powody, chociaż z dwóch zgoła różnych stron tłumaczą niejako powód zastosowania przeze mnie podanego wyżej skrótu myślowego. Chłop nie mógł nie mieć pana, a gdyby podlegał tylko suzerenowi, co można w pewnych przypadkach uznać za faktyczną wolność, nie byłby klasyfikowany przez większość graczy jako chłop.

Przechodząc do meritum: w Autonomii Wolenvain przedstawiony wyżej model właściwie nie istnieje. Fantasy jako-takie opierane było od zawsze na średniowieczu stricte zachodnim, a więc głównie angielskim, ale też po części francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim. Częste, szczególnie w dobie Skyrimów czy innych Gier o Tron są też wpływy skandynawskie. Jest to o tyle jasne, że z Wysp pochodzi właśnie cały gatunek, którego podwaliny ustanowił sam imć Tolkien, opierając się na szeroko pojętej mitologii zachodnio– i północnoeuropejskiej. Im dalej na wschód, tym sytuacja w średniowieczu była mniej poukładana, niestabilna i na tyle specyficzna, że nie można mówić o tworzeniu kanonicznego świata fantasy (a takim w zamierzeniu ma być Lewiatan) w oparciu o realia np. typowo polskie czy rosyjskie. Wspomniane schematy umocniły w kulturze masowej rozliczne filmy i ekranizacje książek, w których próżno szukać hajdawerów czy husarskich skrzydeł. Dlatego też odrzuciliśmy niemal całkowicie ideę wolnych chłopów na rzecz ich postępującego w żółwim tempie uwłaszczania. Są już znane przypadki, w których świadczenia na rzecz pana feudalnego są zmniejszane, niektóre z nich nawet całkiem się znosi, jednak nie sposób jeszcze mówić o całkowitej wolności chłopskiej, która jest domeną epok pośredniowiecznych.

Aby wyklarować kilka ostatnich kwestii napiszę jeszcze, że sami chłopi nie uważają tutaj władyki za faktycznego posiadacza ich ziemi, ale raczej swoistego poborcę podatkowego, któremu trzeba określoną sumę w naturze bądź pieniądzach co jakiś czas zapłacić. Zdarza się, że chłopi (a szczególnie sołtysi chłopscy) posiadają prawo do użytkowania całkiem sporych ziem, a im bliżej namiestnictwa aparilumeskiego i Półwyspu Kaendry, tym w tej materii jest dla nich lepiej. Nieważne jednak, ile ziemi mogą uprawiać chłopi, nigdy nie oddają swemu panu wszystkiego – zawsze zostaje im coś na sprzedaż, przez co napędzają rynek i przyczyniają się do zwiększania ogólnego dobrobytu społeczeństwa. To chłopi są na wiejskich i miejskich targach podstawowymi dostawcami wyrobów drobiowych, produktów domowej hodowli, świeżych i suszonych owoców, sera i mleka, owoców leśnych oraz drobnych wytworów rzemieślniczych (takich jak choćby wyplatane przez chłopki kosze, małe narzędzia i tkaniny). Jak pisałem w odpowiedzi na pierwszy z Twoich postów w tym wątku – rolnikom w Autonomii wcale nie jest tak źle, jak zwykło się myśleć.

Wróćmy jednak do początku. Pytań, prócz tego, na które odpowiedziałem wyżej, zadałeś jeszcze kilka, a każde z nich wymaga odpowiedzi. Przyznam szczerze, że większość z nich dotyczy spraw, które wolałbym pominąć, a które zakładają nadmierne w mojej opinii rozbudowywanie Leviathana w złym kierunku i utrudnianie ludziom gry. Dokładne określenie np. list dostępnych wynalazków oraz roślin uprawnych, specyficznych typów architektury czy konkretnych sposobów uprawiania roli sprawia, że znacznie ogranicza się swoboda w tym zakresie. Tak jak w pewnych dziedzinach życia postacie graczy muszą stosować się ściśle pewnych zasad, tak w większości poruszonych przez Ciebie wspomniana wyżej swoboda musi zostać zachowana. Dlaczego? O tym dalej.

Na pierwszy ogień idzie pytanie o trójpolówkę. Cóż, trudno jest określić, jak mógłby system upraw w Autonomii wyglądać. Z pewnością takie krasnoludy wzgórzowe uprawiają swe ziemie inaczej, niż ludzie, a ci przejęli sporo od elfów (szczególnie w prowincji aparilumeskiej), które, mimo, że jako-tako roli nie uprawiały, nauczyły ludzkość wiele o roślinach i sposobach ich pielęgnowania. Najbezpieczniej byłoby uznać, że płodozmian niczym nie różni się od tego, który obecny był w średniowiecznej Europie, jednak otwarty jestem na wszelkie propozycje graczy w tej materii. Wielorasowość Autonomii nie pozwala na dokładne określenie takich spraw bez ogromnego nakładu sił, ale jasnym jest, że wydajność rolników nie jest wyższa od tej, którą znamy z historii, więc diametralne różnice w tym względzie nie są możliwe. Nikt wszak nie narzeka na to, że w kraju brakuje zboża, ale nie ma go też tyle, aby Autonomia nazwana została spichlerzem Lewiatana. Ilość ziemi, jaką użytkują chłopi może wydawać się z naszej perspektywy wielka, ale pamiętając o tym, że jedno ziarno rodzi średnio do czterech nowych, łatwo można sobie uzmysłowić, że jeden łan to tak naprawdę niezbyt wiele.

Druga kwestia to rośliny uprawne. Na pewno hodowane są wszelkie gatunki zboża, a na polach widoczne są m.in. krzewy winne, bób, groch, chmiel, kapusta, marchew, cebula i rzepa. Z racji jednak, że do Autonomii nie miały skąd przywędrować takie rzeczy jak ziemniaki, pomidory, fasola, włoszczyzna czy papryka, zdecydowaliśmy się na ich odgórne udostępnienie. Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie nie wypierają one typowo średniowiecznych roślin uprawnych i są traktowane raczej jako pośredni element diety, a ludność odnosi się do nich dość nieufnie. Ponownie – im dalej na wschód, tym różnorodność wzrasta, bowiem namiestnictwo aparilumeskie słynie ze swych bogatych pól. Reasumując: mamy tutaj wszystko to, co w średniowieczu oraz to, co przywędrowało do Europy krótko po nim. Próżno tutaj wymieniać wszystkie, szczególnie, że łatwo można sobie takie zestawienia znaleźć w Internecie.

Co zaś tyczy się winogron – wino jest w Autonomii Wolenvain podstawowym, obok chleba, produktem. Pije się je często, pije się je w każdej warstwie społecznej i wytwarza w ogromnych, jak na czasy „średniowieczne”, ilościach. Często bywa tak, że co bogatsi mieszczanie czy szlachcice wiele są w stanie oddać za butelkę prawdziwie dobrego wina, którego w tych czasach ze świecą można szukać. W niektórych rejonach, co prawda, wypiera je piwo czy jabłecznik, jednak jest to zjawisko na tyle rzadkie, że nie warto o tym w tym momencie pisać. Winne grona rosną w całym klimacie Autonomii, ale najlepsze pochodzą jednak z Księstwa Lokent i Khan'Sal. Varti, przed spaleniem go na popiół przez wojska Imperium Agstusu, też mogło poszczycić się niesamowitymi winnicami. Gorzej z oliwkami, które są w 413EF raczej towarem importowanym – podobnie zresztą jak inne, znane w wiekach średnich na południu Europy rośliny. Jest z nimi o tyle słabo, że zniszczenie wspomnianego wyżej Varti i zasada „my sobie, wy sobie” stosowana w stosunkach handlowo-politycznych z Księstwem Lokent (w którym oliwkę się w małym zakresie uprawia) uniemożliwiła jej sprowadzanie, przez co praktycznie zniknęła ze stołów Autonomii. Odpowiadając bardziej ogólnie: hodowanie ciepłolubnych roślin możliwe jest w Księstwie Lokent i w okolicach Varti, jednak najlepsze pochodzą z Khan'Sal, które ma dostęp do niesamowicie bogatych gleb Nizin Szmaragdu.

Z architekturą wiejską jest podobnie jak z płodozmianem. Niezwykle trudnym jest określenie, co stałoby się z chłopskim domostwem, gdyby dorzucić do niego wpływy wielu ras obecnych w świecie Lewiatana. Ponownie, najbezpieczniej i bez głębszego zastanawiania się można opisać to dokładnie tak, jak mieliśmy to w naszym świecie. Muszę Cię jednak zmartwić – przytoczony przez Ciebie model nie dotyczy już typowego średniowiecza, przynajmniej nie wedle moich informacji. Każą mi one sądzić, że chłopskie domostwa były raczej jedno– lub, rzadziej, dwuoizbowe, drewniane, ze słomianym dachem i bez komina. Dopiero bogatszych kmieci stać było na wieloizbowe, nawet piętrowe chaty.

Byłbym (znowu) zapomniał o kwestii dostępnych „maszyn” rolniczych. Z pewnością popularny jest ciągnięty przez parę wołów (czy u bogatszych – koni) pług, w niektórych, zamożniejszych gospodarstwach używa się już kos (choć zdecydowanie przeważa sierp), a młóckę przeprowadza się cepami bądź, przy twardszym podłożu (np. przy Górach Ikrem czy Wichrowych Szczytach), za pomocą tratowania zbóż przez zwierzęta. Generalnie – nic z perspektywy średniowiecznego chłopa niespotykanego w tym nie ma.

Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić wszystkie kwestie i wynagrodzić Ci tym samym trudy oczekiwania na mą odpowiedź. W razie czego jednak – dopytuj, od tego jest ten temat. Wiem, że ledwie liznąłem temat, a o kilka ważnych spraw ledwie się otarłem, więc zrozumiem, jeżeli jeszcze coś trzeba będzie opisać.

Eltenebreise – aby wyklarować: sama dusza (jak pisał Somirion) nie jest w stanie zrobić praktycznie niczego. Jest ona czymś nieświadomym, poruszającym się chaotycznie i zwykle rozpraszającym się zaraz po śmierci jednostki, o czym napisałem szerzej w tym poście sprawdzającym do KR migotliwych. Zakładając jednak, że jakiś nekromanta pomógłby samej duszy opętać inne ciało, bądź ona sama zawarta była w otoczce duchowej lub magicznej, niewątpliwie jest możliwym wyparcie macierzystej duszy istoty opętanej z jej ciała. Zwykle nie jest to jednak proces nagły, bo dusza pierwotna i ta „wszczepiona” do ciała będą niejako o nie walczyły, a przyjmując, że zwycięży ta druga, przystąpi ona do mozolnego procesu zmieniania ciała zgodnie ze schematem w niej zapisanym. Ciało i dusza dążyć będą do harmonii, co czasem może wywołać śmierć tego pierwszego czy osłabienie tej drugiej, więc w ogólności nie zaleca się „montowania” dusz w ciałach zupełnie nieprzypominających ciał pierwotnych. Najlepiej wychodzi to na krewnych, a sytuacja idealna to nieukształtowane jeszcze dziecko, bliźniak byłego posiadacza duszy opętującej. Warto też pamiętać, że walczące o dominację w ciele dusze mogą się wzajemnie zwalczać, ale też wejść w swoistą symbiozę, co w ostateczności może nawet poskutkować utworzeniem się jednej, posiadającej cechy obu, esencji (tzw. „fuzja dusz”). Zwykle jednak to nie następuje, a dusza silniejsza po prostu całkowicie wypiera słabszą, co częste jest przy opętaniu przez duchowe istoty demoniczne.

Olafie/Minteno/Loremo/Xien/Leno* – archiwum, jak słusznie zauważyłaś, zostało ukryte z oczu zwyczajnych użytkowników. Zawarte w nim posty były nieuporządkowane, a umieszczano tam nie tylko wiadomości archiwalne, ale także spam, dawne tematy organizacyjne, przedawnione informacje i tak dalej. Tego jest naprawdę sporo, szczególnie, jeżeli wie się, jak Leviathan wyglądał tutaj w pierwszym i drugim kwartale roku 2011. Zwyczajnie nie było komu jeszcze tego posprzątać, a z racji natłoku ważniejszych zajęć, które ma teraz Kadra na głowie nie jest to choćby planowane. Wszystkie ważne na tę chwilę informacje zawarte są w dostępnych dla wszystkich postach, a w przyszłości niektóre z tematów zostaną z archiwum wydobyte w przeredagowanej na potrzeby nowej Biblioteki formie.

Anemetiusie – przedstawienie chronologii Spektrum Lewiatana jest o tyle trudne, że ludzie (a to wedle ich rachuby liczymy czas) przybyli na teren Autonomii Wolenvain około roku zerowego Ery Feniksa, właściwie ją zapoczątkowując. Pisałem zresztą o tym w tym poście. Najpopularniejszym jest pogląd, wedle którego przed obecną erą miała miejsce Era Tytana trwająca lekko ponad 2000 lat (konkretna data jest jeszcze nieustalona), jednak przykładowe minotaury z Nizin Szmaragdu sądzą, że była to Era Natury. Jeszcze inni twierdzą, że Era Smoka (niektórzy mówią, że trwa ona cały czas, a Era Feniksa nigdy nie istniała). Historia jest spisywana przez ludzi od momentu, w którym elfy (mówiąc ogólnie) nauczyły ich pisma, a więc na pewno po 0EF, a dotarcie do zapisków sprzed tej daty jest niesamowicie utrudnione. Zasymilowani przedstawiciele ras długowiecznych mają w tym względzie niewiele do powiedzenia, a Złoty Wąwóz czy Półwysep Kaendry (o których postaram się napisać więcej niebawem, w dyskusji o elfach) nie dzielą się takimi informacjami. Starożytne miasta przy Pustyni Śmierci liczą czas nieco inaczej, ale z racji na niewielką wartość tego faktu dla przeciętnego gracza nie zostało to jeszcze opracowane.

Względem mapy nieba – był kiedyś projekt, w którym jeden z graczy zaoferował się do jej narysowania, jednak, jak możemy stwierdzić – nie dokonał tego. Chociaż nazywanie leviathanowego słońca słońcem właśnie, a księżyca księżycem zakrawa o głupotę, bowiem są to nazwy własne odnoszące się do naszego świata, traktujemy je tutaj jako translacje. W Wolnej Mowie “słońce” czy “księżyc” na pewno nie brzmią tak, jak po polsku, ale niepotrzebnym jest w obecnym stadium rozwojowym Leviathana wymyślanie tych nazw (tak jak w ogóle dokładne opracowywanie tego języka). Co zaś tyczy się konseltacji, gwiazd i tak dalej – sprawa jest ciągle otwarta, ale póki co nikt się nią nie zainteresował, więc brak w tym względzie opracowań. Wszystko póki co pozostawało w enigmatycznej narracji, która wszystkim do teraz wystarczała. Jeżeli ktoś ogarnięty w zakresie astrologii zgłosiłby się do wykonania mapy nocnego nieba nad Autonomią Wolenvain, przyjąłbym to z pocałowaniem ręki. Nie może to być jednak robota partacka.

Apsiku – święta z pewnością istnieją, jednak nie zostały jeszcze opracowane w sposób szczegółowy. Tak czy inaczej tworzenie nowinek czy eventów tylko z tego względu mija się nieco z celem, bo na Leviathanie występują rozliczne paradoksy czasowe, w których jedna sesja ma miejsce np. jeszcze zimą, a inna latem, podczas gdy kolejna rozgrywa się w 411EF.

O głównych religiach wiadomo na razie tyle, że będą tutaj najprawdopodobniej trzy scentralizowane kościoły (Lorven, Vieroxon, Devouler), podczas gdy wyznawcy pozostałych głównych bogów zrzeszeni zostaną w kultach. Ogólnie – pozostawiamy graczom sporą dowolność w tej kwestii i mamy na uwadze to, że dobrze opisane i niepotraktowane po macoszemu systemy religijne to podstawa każdego dobrego świata fantasy. Dlatego też pracujemy nad tym z pietyzmem, nie chcąc wypuścić na światło dzienne niedopracowanego gniota. W najgorszym wypadku szczegółowe informacje na ten temat pojawią się z nastaniem nowej Biblioteki, w najlepszym zasilą dział „Wiedza” w pierwszym kwartale 2014 roku. Do tego czasu dajemy użytkownikom całkowicie wolną rękę w kwestii wyznań, obrządków i świąt, z czego niewielu, póki co, korzysta.

*Powód podania multikont zawarty jest w tym poście.
Awatar użytkownika
Anemetius

08 gru 2013, 16:04

Kolejne pytanie, ale cóż – Kto pytanie nie błądzi, a im więcej pytań, tym więcej wiadomości.

W systemie D&D istnieje zasada, że im więcej wyznawców, tym więcej mocy. Dlatego też bóstwa rywalizują ze sobą w celu zwiększenia swego stanu posiadania. Często też dochodzi do zmian składu bogów, bo to jeden zginie, to drugi śmiertelnik się nim stanie. To sprawia, że walka wielkich sił jest znacznie bardziej wyczuwalna.

Z moich obserwacji wynika, że na levku bogowie raczej nie ingerują i to nasuwa mi stwierdzenie, że boskość, a raczej moc bogów, ma niewiele wspólnego w wyznawcami. Raczej bóg to istota o jasno określonej mocy, którą w jakiś sposób zdobyła.

Tu też moje pytanie. Czy w istocie tak jest, że na levku nie ma związku między bogami, a wyznawcami w kwestii mocy? A jeżeli tak jest, to czy aby czerpać korzyść w wyznawców trzeba byłoby w jakiś sposób magicznie "wysysać" z nich energię?

No i taka drobna kwestia hierarchii wśród istot "boskich". Czy ona w ogóle istnieje? Czy jakoś dzieli się istoty 'boskie"? A może jest to stan nad wyraz hermetyczny?

To taki przykładowy wzorzec, który ma pokazać o co mi chodzi z ta hierarchią.

– bóg (potężna istota znająca absolut. Prawdziwie nieśmiertelny(?) )

-bóstwo (potężna istota, ale nieposiadająca mocy absolutnej)

-półbóg (moc wykraczająca poza normy śmiertelników, ale mentalnie i duchowo wciąż tkwi w świecie śmiertelników)

– bożek (w pewnym zakresie wyjątkowy, ale i tak jest wiele potęg śmiertelnych, które go unicestwią)

Wróć do „Dyskusje i propozycje”