Pytania

Dział, w którym zgłaszać można uwagi dotyczące funkcjonowania Leviathana oraz rozmawiać o wszystkich jego aspektach. Najlepsze miejsce na zadawanie związanych z nim pytań.
Awatar użytkownika
Kaczor
GG: 10633230
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2462

Pytania

23 sty 2013, 17:03

Nie jest tajemnicą, ze forum obecnie to wersja beta. Brakuje w nim wielu tematów, w których wyjaśnione zostałyby całe realia i wszystkie wątpliwości dotyczące mechaniki oraz zasad rządzących światem. Z tego co mi wiadomo, trwają prace nad piękną inicjatywą zwaną Biblioteką, działem klarującym tego rodzaju rzeczy. Jednak nie zostanie on prędko wprowadzony, dlatego właśnie dodaję ten temat. Swoją drogą, jeśli schrzaniłem dział, w którym go wkleiłem, to niech ktoś mędrszy ode mnie przeniesie go tam, gdzie jego miejsce.

Jak to wszystko ma działać?
Przede wszystkim istotne jest, żeby użytkownicy najpierw pomyśleli, zanim zadadzą jakieś pytanie, Dwa razy. Niektóre rzeczy są oczywistymi oczywistościami. Jeśli ktoś przyjdzie tu potrollować, to o ile nie mam takiej władzy, powinien dostać instant warna. Kwestie związane z kadrą oraz niezadowoleniem userów i ich frustracjami powinny być rozstrzygane gdzie indziej. Tutaj pojawiać się mają, w moim założeniu, pytania dotyczące mechaniki, realiów, settingu i wątpliwości podobnej natury userów.

Zanim zadasz pytanie.
Najpierw pomyśl. Tak, trzeci raz. Na wszelki wypadek. Ale przede wszystkim sprawdź, czy pytanie które chcesz zadać, nie zostało już zamieszczone wcześniej. Oczywiście wypadki zawsze się zdarzają, gdy przykładowo temat ciągnie się na dziesiątki, setki postów, lecz w interesie każdego jest, by takie sytuacje nie powtarzały się za często. Jednocześnie – w końcu ciężko jest zawsze doczytać wszystko – miło byłoby, gdyby udzielający odpowiedzi wykazywali zrozumienie. Postaraj się też, zadając już pytanie, sformułować je w sposób jasny i klarowny.

Zanim wkleisz pytanie drugi raz.
Czasami może zdarzyć się, że ktoś nie zauważy pytania. Bywa. Nie jest to żadnym powodem do spamowania czy zalewania SB powodzią gniewnych shoutów. Przyjmijmy, że po tygodniu bez odpowiedzi, możesz wkleić swoje pytanie raz jeszcze, jednak lepiej skontaktować się na PW z administracją i delikatnie się przypomnieć.

Zanim odpowiesz.
Zastanów się, czy naprawdę jesteś pewien swojej odpowiedzi. Nie ma sensu wklejać "wydaje mi się, że jest tak". Lepiej zaczekać, aż ktoś kto naprawdę zna się na rzeczy (jak Infi lub twórca danej KR czy tematu) się wypowie. Co więcej, zwróć uwagę, czy pytanie nie jest skierowane do konkretnej osoby. Wtedy zawsze – chyba, że ktoś naprawdę nie może udzielić odpowiedzi – daj osobie szansę, na wypowiedzenie się we własnym imieniu.

Lista zadanych już pytań i linki do odpowiedzi:
Lp. Zadający pytanie Treść pytania lub pytań Link do odpowiedzi
1. Nienazwana Czy w planach administracji znajduje się wprowadzenie ziem Północy jako grywalnej lokacji? TUTAJ
2. Kenhkar Gdzie trzeba załatwiać zgodę na budowę własnego zamku czy też osady? Jaki byłby koszt takiego przedsięwzięcia? TUTAJ
3. Derranein Czy zarząd Leviathana planuje w najbliższym czasie kolejny event "masowy" który będzie miał wpływ na lokację albo na cały kontynent? TUTAJ
4. Derranein Czy jeśli napisałem KP i wkleiłem ją, ale ona nie została jeszcze zaakceptowana, to mogę ją jeszcze całkowicie zmienić/przerobić? TUTAJ
5. Lena Czy możliwe jest zrobienie postaci posługującej się bronią palną w rodzaju muszkietu albo pistoletu? Oczywiście postać ta byłaby pewnie podróżnikiem, który spędził trochę czasu na jakimś innym kontynencie. TUTAJ
6. Kalen Gdybym chciał założyć Stowarzyszenie, a konkretnie sektę, to musiałbym zaliczyć ją do kategorii "Zakon" czy "Bractwo"? TUTAJ
7. Lafran Jak wygląda status prawny lokacji "Ruiny posiadłości", która była kiedyś siedzibą cechu alchemicznego? Czy przypadkiem nie należy do ostatniego aktywnego członka cechu, czyli do Herubina? TUTAJ
8. Azur Czy na Leviathanie żyły dinozaury? TUTAJ
9. Almor Czy poza znienawidzoną, zamkniętą, ksenofobiczną, aspołeczną, fobiczną, ograniczoną dziurą, jaką jest Morinhtar, nie ma żadnego innego miejsca nauk szeroko pojętej magii? TUTAJ
10. Aust Czy aby posługiwać się magią "meteorologiczną" (a więc manipulować pogodą) trzeba uzasadnić to na wyzwoleniu magicznym czy wystarczą formy? Czy wywoływanie deszczów, wichrów i piorunów należy traktować jako osobne zaklęcia? TUTAJ
11. Da'ran Czy gdybym chciał stworzyć np. postać wielkiego pająka, będę potrzebował KR? TUTAJ
12. Falkon Czy w wyposażeniu postaci mogę wspomnieć o metalowej szkatułce-tabakierce wypełnionej tabaką? TUTAJ
13. Leonard Czy w świecie Leviathana występuje słońce takie jak w naszym świecie? Forum posiada więcej niż jednego naturalnego satelitę? Co można zobaczyć na niebie w bezchmurną noc? Planeta, gdzie nasze posty odzwierciedlają zachowania istot żywych znajduje się na orbicie innej? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? TUTAJ
14. Leonard Czy w świecie Leviathana występuje słońce takie jak w naszym świecie? Forum posiada więcej niż jednego naturalnego satelitę? Co można zobaczyć na niebie w bezchmurną noc? Planeta, gdzie nasze posty odzwierciedlają zachowania istot żywych znajduje się na orbicie innej? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? TUTAJ
15. Risil (Vart) Jakie gatunki jeleni występują na Lewiatanie? TUTAJ
16. Lafran Czy po za różnymi odmianami gry w kości czy szachami na terenie Autonomii są spotykane jakieś inne gry hazardowe? Np. jakieś specyficzne dla uniwersum fantasy? TUTAJ
17. Isnael Czy, skoro w Autonomii Wolenvain panuje klimat umiarkowany z tendencją do śródziemnomorskiego, można tutaj spotkać rośliny podobne do, lub identyczne z tymi, które spotykano w średniowiecznej Europie na terenach Polski, Węgier oraz państw bliżej Morza Śródziemnego? Można zachować ich nazwy, czy trzeba wymyślać nowe, typowe tylko dla naszego uniwersum (np. len, chrzan, mydlnica lekarska, bieluń kędzierzawa itd.)? TUTAJ
18. Hevan Czy w przypadku edytowania KP pod nowy wzór można po prostu zrobić nową KP, aby MG ją później podmienił? TUTAJ
19. Pafik Czy eksperymenty magiczne powodujące mutacje człowieka powodują powstanie nowej rasy? Jak wyglądał świat gry 400 lat temu? Czy można użyć nazw miast i religii, które nie przetrwały próby czasu i w 412EF już nie istnieją? Czy w tamtych czasach moja postać miałaby możliwość wykupienia paru kuźni? Bardowie w swoich opowieściach przytaczają słowa bohaterów, czy powinni skupić się jedynie na opisie ich czynów? TUTAJ
20. Hevan Moje posty opisujące próby leczenia wykonywane przez moją postać są czystą improwizacją. Nie wiem czy to, co robię, zgodne jest z przyjętymi założeniami, ponieważ świat Leviathana różni się od naszego. TUTAJ
21. Ragnak Które z miast jest najstarsze? Aldhal, Lasves czy Nalin? Czy mogę napisać w KP coś o organizacji, która istniała, ale już jej nie ma? TUTAJ
22. Veszokli Czy ork może mieć zarost? TUTAJ
23. Vereomil Chłopi są wolni, czy mają swoich panów? Jeśli mają panów, to czy istnieją także inne przepisy, takie jak pańszczyzna czy niemożność przeniesienia się do innej wsi? Jak jest z odkryciami sposobów upraw czy narzędzi? TUTAJ
24. Hadum Czy dusza jest złączona z umysłem? Jeżeli tak, to co dzieje się po rozdzieleniu duszy i umysłu jednego bytu? Czy dusza może istnieć bez umysłu, a umysł bez duszy? Czy da się oddzielić umysł od duszy? Czy da się oddzielić wspomnienia od umysłu? TUTAJ
25. Olaf Kiedy w temacie "Magia wyzwolona" ukaże się wpis o zaklinaniu? TUTAJ
26. Vereomil Jakich sposobów upraw oraz narzędzi rolniczych używa się w Autonomii Wolenvain? Jakie uprawia się tutaj rośliny (czy dostępna jest na przykład oliwka)? Czy wobec tego, że, jak mi przekazano, "chłop bez pana nie byłby chłopem" wolni chłopi w Autonomii nie istnieją i każdy ma tutaj swojego władykę? Jak wygląda architektura wiejska w Autonomii? Z jakich pomieszczeń składa się chata chłopska? TUTAJ
27. Eltenebreise Czy dusza, jeżeli opęta jakąś żywą osobę, może jakby wypędzić jej duszę? TUTAJ
28. Pheeros Czy można ubiegać się o granie rasą pradawnych? TUTAJ
29. Anemetius Czy ktoś jest w stanie przedstawić chronologię Leviathana? Jaka era poprzedzała Erę Feniksa? Ile trwała? Mile widziane jakieś informacje co się działo wówczas na Półwyspie Kaendry. TUTAJ
30. Apsik ]Są jakieś święta w tym multiwersum? Są w związku z tym tworzone jakieś eventy czy chociażby nowinki, które mogą kogoś natchnąć do jakichś działań? Postacie obchodzą tutaj cokolwiek? TUTAJ
31. Anemetius Ile planet liczy układ słoneczny Leviathana? Czy słońce lub księżyc (lub też księżyce) mają własne unikalny nazwy? Jeśli tak, to jakie? TUTAJ
32. Anemetius Czy w istocie nie występuje tutaj dotycząca bogów, znana z systemu D&D zasada "im więcej wyznawców, tym więcej mocy"? Jeżeli jednak występuje, czy istnieje możliwość magicznego "wysysania" energii z wyznawców? Czy istnieje jakaś hierarchia wśród istot boskich? Czy dzieli się je jakoś? TUTAJ
33. Anante Czy w obecnym systemie magii wyzwolonej czarownik posługujący się domeną Ognia będzie mógł kontrolować temperaturę? Czy system przewiduje istnienie jakichś substancji magazynujących moc magiczną? Czy po reformie każdy mag posiadający minimalną wiedzę z zakresu Czasoprzestrzeni będzie mógł przywoływać istoty z innych Spektr? Jak zmiany w Mroku i Umyśle wpłyną na możliwość tworzenia iluzji? Ten ostatni był do tej pory, jak sądzę, odpowiedzialny za twory tego typu. TUTAJ
34. Palavas Czy grę rozpocząć można w dowolny sposób, w wybranym przez siebie (i opisanym w KP, oczywiście) miejscu? Czy informacje na temat świata gry (tj. miast, regionów geograficznych) są opublikowane gdzieś na forum i umknęły mojej uwadze, czy postać poznaje świat "na własną rękę": z zasłyszanych opowieści itp.? TUTAJ
35. Jacek Jak wyglądają cechy w Wolenvain? Istnieje gdzieś ich oficjalna rozpiska? Zakładając, że cechy istnieją – jakie mają prawa? Czy przykładowy cech kupców mógł wynajmować uzbrojone grupy najemników? Czy każdy cech posiada kawałek muru miejskiego, o który musi dbać i którego musi bronić na wypadek wojny? Na jak wielką reputację i względy króla mógł liczyć członek cechu? Czy była możliwość otrzymania sporego kawałka ziemi wewnątrz murów miasta? Czy podczas oblężenia Wolenvain w 410EF budynki miejskie mogły zostać w jakikolwiek sposób uszkodzone? Jak wyglądała wtedy kwestia używanych przez obie strony konfliktu machin oblężniczych? TUTAJ
36. Eruannon Jak wygląda struktura władzy elfów z półwyspu Kaendry? Największa władza należy do króla/królowej, rady, lub innej struktury? Czy występuje szlachta? Tytuły są dziedziczne? Jaka jest postawa szlachty elfów do mniej szlachetnych pobratymców? Jak wygląda kontakt półwyspu Kaendry z Autonomią? Występują jakieś stosunki dyplomatyczne, chociaż nikła wymiana handlowa? Podejrzewam, że półwysep Kaendry jak już to specjalizowałby się w towarach luksusowych i magicznych, jednak co byłoby jego specjalnością? TUTAJ
37. Omival Jak czyste są wody Morza Smoczego i innych otaczających kontynent akwenów? Jakiej fauny i flory można spodziewać się pod powierzchnią wody? Jak wygląda używanie magii pod wodą? TUTAJ
38. Tingrim Ile kosztuje utrzymanie chaty z ogródkiem w okolicach Wolenvain? TUTAJ
39. Iria Czy w Wolenvain są jakieś gwary, dialekty? Mogę prowadzić postać, która mówi w nieco specyficzny, odmienny sposób? W dialogach postać będzie mówiła po polsku, ale z cudzoziemskim akcentem, np. w ten sposób. TUTAJ
40. Arenplen Czy ludzie mieszkający na przykład w Wolenvain, albo innych miastach i wsiach obchodzą jakieś ważne święta i w jakiej porze roku? Czy poza żywiołakami elementarnymi z żywiołów jak ziemia, ogień itp występują jakieś inne? Żywiołak ze światła, z cienia czy inny. TUTAJ
41. Gerhon Co wiadomo o Khan'Sal? Jacy są jego mieszkańcy, jakie ich zwyczaje, czy wierzą w Piętnastkę? TUTAJ
42. Dryss Jaką domenę trzeba opanować, aby magicznie móc zmieniać swój wygląd? Chodzi mi tu o np. zamianę w zwierzę. TUTAJ
43. Ciemny Jaka muzyka panuje na Lewiatanie? Średniowieczna? A czy gdyby nagle banda młodzików uświadomiła sobie, że fajnie jest rymować do rytmu bębnów, to czy by mógł powstać lewiatański rap? TUTAJ
44. Dryss Jakie języki występują na Leviathanie? Powszechny, elficki, zapewne krasnoludzki? Jakie inne rasy posiadają swoje języki? W jakim stopniu postać nieznająca tych języków zrozumie co się do nich mówi? TUTAJ i TUTAJ
44. Elaila Z jakim natężeniem zmienia się czas na Leviathanie? Ile to jest jeden dzień, a ile miesiąc czy rok? Ile czasu musi upłynąć – przekładając na nasze realia – by w Leviathanie zapanował np. Renesans? Jak wygląda kwestia cnoty w universum PBF? Czy w Leviathanie – tak jak w średniowieczu – kobieta, która wychowuje samotnie dziecko jest źle postrzegana? Albo taka, która rozpoczęła współżycie przed ślubem? Co do tej pory wynaleziono w Leviathanie? Chodzi mi bardziej o przedmioty, wynalazki. Czy każdy może nosić okulary? Mamy Erę Feniksa. Ile już trwa, ile będzie trwać i jaka po niej nastąpi? TUTAJ
45. Brenus Chodzi o sytuację, w której zwykły mięśniak z młotkiem chce ubić maga. Czy walka będzie działać w sposób opisany np. w Trylogii Czarnego Maga Canavan, w której to mag nałoży tarczę i praktycznie zignoruje, czy może kazdy cios przyjęty na osłonę będzie REALNIE męczył czarodzieja? Tj., czy walcząc twarzą w twarz, wojownik czy żołnierz, ma realną szansę pokonać czarodzieja nie posługując się żadnymi artefaktami czy amuletami? TUTAJ
46. Harkvinnar Zastanawia mnie, jak tutaj wygląda tutaj sprawa noszenia mieczy – szczególnie przez tych, którzy nie należą do stanu rycerskiego. Czy jest to jakoś regulowane? TUTAJ
47. A'eklamarijon (Ekler) Jak wygląda aktualna sytuacja polityczna w Autonomii? Jakie rody dominują, kto ma największe szanse na zostanie następnym królem? TUTAJ
48. A'eklamarijon (Ekler) A sytuacja polityczna w samej stolicy? Jak wyglądają stosunki pomiędzy rodami? Czy wszyscy popierają koronację przywódcy Konsorcjum? TUTAJ
49. Vilanna Monero (Mirelis) Czy urząd namiestnika jest mianowany czy dziedziczony i czy powołuje ich król, a kto w sytuacji gdy nie ma króla? Rada? Czy Rada funkcjonuje do dziś? Czy Wolenvain jest państwem całkowicie świeckim i wolnowyznanionym, czy jakaś religia dominuje, a kapłani mają prestiż i narzędzia kontroli nad ludem? Jak wygląda zarządzanie wojskiem. Byłabym wdzięczna za wymienienie stopni wojskowych jakie są. Jak nazywa się głównodowodzącego, czy są chorągwie namiestnikowskie itp. Czy inne rasy mają w Wolenvain swoich dyplomatów reprezentujących na dworze ich interesy na kształt ambasadorów. Jeśli tak, to chętnie też bym na takim położyła rączki. Co się dzieje z Namiestnikiem kiedy traci urząd (przy okazji czy jest on dożywotni?) Czy jest eksmitowany z pałacu i dostaje odprawę w postaci jakiegoś dworku na prowincji? Czy są wymyślone jakieś święte lub legendarne miejsca na terenie Autonomii, a jeśli nie, czy można jakieś stworzyć? TUTAJ i TUTAJ
50. Tonuryn Czy istnieją w świecie Leviathana jacyś powszechnie znani poeci? Jeśli tak, które ich dzieła są najbardziej znane i cenione? Czym się wyróżniają? TUTAJ
51. Nifrea Jak mniej więcej przedstawia się obecna wiedza na temat astronomii i matematyki. Mamy tutaj jakieś wybitne osobistości zajmujące się tymi dziedzinami nauki? Czy pisali oni jakieś księgi lub mieli powszechnie znane zapiski? Jak wygląda sytuacja a propos tej wiedzy w różnych warstwach społecznych? TUTAJ
52. Vilanna Monero Kto sprawuje pieczę nad Pałacem Sprawiedliwości. Chodzi mi o dowódcę tamtejszej straży, tudzież wiezienia. Jak się go fachowo nazywało w tamtych realiach, czy można używać słowa "nadzorca"? TUTAJ
53. Anemetius Jakie wydarzenie wyznacza rok 0 Ery Feniksa? TUTAJ
54. Andra Czy są jakieś uniwersytety, na które postać może uczęszczać czy młodzi adepci uczą się od rodziców/mistrzów? TUTAJ i TUTAJ
55. Andra Czy mogę założyć, że zioła dostępne w średniowiecznej Europie mogą pojawić się w świecie Leviathana? TUTAJ
56. Anemetius Jak to jest z tymi elfami, bo ja czytałem jakąś herezję na SB (aż się zbulwersowałem i tu piszę), że elf, który ma 18 lat to tak naprawdę rozwinął się jak 3 latek. WTF. To mój Anem kończył akademię magiczną w wieku 20, to co, był dzieciakiem ze smoczkiem w gębie? TUTAJ
57. Drytrak [Pytania o rolę kobiet w Świątyni Światła] TUTAJ
58. Tonuryn Co pojawia się przed oczami typowego mieszkańca Autonomii, kiedy usłyszy określenie "czarownica/wiedźma"? Podstarzała, odziana w czerń kobieta ze spiczastym kapeluszem na głowie? Jak są one postrzegane w świecie gry? TUTAJ
Awatar użytkownika
Ropień
Lokalizacja postaci: Lwi Bród
GG: 6550057
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2770

18 wrz 2014, 20:28

Jak wygląda aktualna sytuacja polityczna w Autonomii? Jakie rody dominują, kto ma największe szanse na zostanie następnym królem?
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

18 wrz 2014, 22:18

Eklerze – zapytałeś dość ogólnie, więc i moja odpowiedź będzie raczej ogólna. W razie czego możesz dopytać o szczegóły, choć tak czy inaczej zostaną one udzielone wszystkim graczom Leviathana w przyszłej, zbliżającej się wielkimi krokami aktualizacji gry.

Pierwszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć, jest to, że Autonomia Wolenvain podzielona jest obecnie na pięć dużych obszarów. Cztery z nich to namiestnictwa, które pod względem prawnym przypominają dobrze znane, średniowieczne księstwa. Władcy tych terenów, a więc namiestnicy, są najwyższymi wasalami króla – głowy kraju rezydującego zwyczajowo w twierdzy stanowiącej ok. 1/4 terenu miejskiego Wolenvain. Z tego też miejsca król zarządza pomniejszymi wasalami zamieszkującymi spore tereny nieobjęte żadnymi namiestnictwami.

Teraz jednak od jakichś czterech lat Autonomia króla nie posiada. Zaraz po abdykacji Nikol Złamanej wybrano, owszem, radę regencyjną, która miała zająć się tą sprawą, ale, jak wszyscy wiemy, niezbyt dobrze jej to poszło. Jej rządy doprowadziły do tego, że pomniejsi wasale z prowincji stołecznej – niegdyś podlegli bezpośrednio królowi – rozbestwili się i zyskali dużo więcej swobód. Niemające nad sobą nikogo namiestnictwa-księstwa również skorzystały z tej sytuacji i zaczęły ze sobą jeszcze mocniej konkurować.

Z innych ważnych jednostek administracyjnych mamy jeszcze w Autonomii Wolenvain zwaną Związkiem Miast Wschodnich hanzę. Złożona jest ona z Wolenvain, Ainuri, Lasves, Aldhalu i Minaloit; teoretycznie funkcjonuje ponad przedstawionymi wyżej podziałami i jest właściwie jedną z głównych przyczyn, dla których Autonomia znana jest w szerokim świecie jako kraj kupców. To dzięki ZMW wytworzyła się dawna potęga tego państwa i to prawdopodobnie ZMW ją kiedyś przywróci. Robi to na różne sposoby, a najbardziej istotnym jest powołanie Konsorcjum, organizacji zajmującej się głównie handlem zagranicznym, do której należy obecnie niemal każdy kupiec stolicy oraz bardzo wielu zainteresowanych handlem szlachciców. Choć teoretycznie Związek nie ma żadnego – cóż – związku z Konsorcjum, jego elita stanowi równocześnie elitę tej organizacji.

Piszę o tym, aby odpowiedzieć na drugie z Twoich pytań. Każda z jednostek administracyjnych ZMW ma prawo do wystawienia jednego delegata, który w imieniu jej głowy radzić będzie wraz z innymi nad dalszymi jego posunięciami. Wolenvain, jako główna jednostka, może wystawić dwóch. Jednym z nich jest obecny przywódca Konsorcjum, co czyni go obecnie jedną z potężniejszych osób w Autonomii Wolenvain. Są, owszem, głowy czterech rodów namiestniczych, przywódcy miast i szlachta dworska Wolenvain, ale w prowincji stołecznej to on rodzaje karty – i to on najpewniej zostanie przyszłym królem – co niekoniecznie może podobać się nastawionemu raczej na handel wewnętrzny Derinowi, którego przedstawicielstwo jest głównym czynnikiem blokującym rychłą koronację. Sytuacja jest generalnie napięta, można powiedzieć, że Autonomia stoi na skraju wojny domowej, a wybór tak silnie związanego z różnymi organizacjami osobnika na króla może jeszcze bardziej to zaognić.

Awatar użytkownika
Ropień
Lokalizacja postaci: Lwi Bród
GG: 6550057
Karta Postaci: viewtopic.php?t=2770

19 wrz 2014, 08:58

A sytuacja polityczna w samej stolicy? Jak wyglądają stosunki pomiędzy rodami? Czy wszyscy popierają koronację przywódcy Konsorcjum?
Awatar użytkownika
Vilanna Monero
Lokalizacja postaci: Nowy Sektor
GG: 41740690
Karta Postaci: viewtopic.php?p=50004#50004

19 wrz 2014, 14:12

Dobre pytania. Ja jeszcze dorzucę pytanie o miana namiestników i znaczących figur na scenie politycznej stolicy. Jako, że chcę na nich oprzeć swoją historię postaci, to bardzo by mi się przydało konkretne osoby znać. A także ich stanowiska, zakres władzy i chociaż oględną charakterystykę (dobry/zły/chciwy/konserwatywny/liberalny/przekupny/konformista).
Jeśli takich NPC jeszcze nie ma, chętnie stworzę i opiszę.
I jeszcze pytania ode mnie:
1. Czy urząd namiestnika jest mianowany czy dziedziczony i czy powołuje ich król, a kto w sytuacji gdy nie ma króla? Rada? Czy Rada funkcjonuje do dziś?
2. Czy Wolenvain jest państwem całkowicie świeckim i wolnowyznanionym, czy jakaś religia dominuje, a kapłani mają prestiż i narzędzia kontroli nad ludem?
3. Jak wygląda zarządzanie wojskiem. Byłabym wdzięczna za wymienienie stopni wojskowych jakie są. Jak nazywa się głównodowodzącego, czy są chorągwie namiestnikowskie itp.
4. Czy inne rasy mają w Wolenvain swoich dyplomatów reprezentujących na dworze ich interesy na kształt ambasadorów. Jeśli tak, to chętnie też bym na takim położyła rączki.
5. Co się dzieje z Namiestnikiem kiedy traci urząd (przy okazji czy jest on dożywotni?) Czy jest eksmitowany z pałacu i dostaje odprawę w postaci jakiegoś dworku na prowincji?
6. Czy są wymyślone jakieś święte lub legendarne miejsca na terenie Autonomii, a jeśli nie, czy można jakieś stworzyć?
Awatar użytkownika
Xariel
Lokalizacja postaci: Insmet
GG: 11721007
Karta Postaci: viewtopic.php?p=42135&highlight=#42135

19 wrz 2014, 15:34

1. Tytuł namiestnika jest tytułem dziedzicznym, przypisanym rodowi. Nie, rada już nie istnieje. Rozpadła się. Jej członkowie uciekli, lub też zostali zamordowani.
2. Dominującą religią w Autonomii jest wyznanie Lorven. Spośród piętnastu opisanych jest ono największe. Większość osób wierzy także w pozostałych czternastu bogów, choć niekoniecznie ich wyznaje. Można powiedzieć, że dominuje politeizm, wiara w piętnastkę, a pośród wyznań dominuje wyznanie Lorven, gdyż inne są przez Świątynie Światła w służbie Lorven Protektorki Dusz potępiane. Wspomniana Świątynia Światła ma całkiem spore wpływy na terenie Autonomii, zarówno jako siła polityczna, jak i militarna.
3. Stopnie wojskowe nie istnieją, albowiem, jak to w średniowieczu, nie istnieje regularna armia. Każdy szlachcic według własnego uznania powołuje do walki ludzi z terenów sobie podległych, również miasta są zobowiązane do wystawienia pewnej liczby wojowników, jeśli zażąda tego namiestnik, lub król. Dowódcą zostaje ten, kogo wyznaczy osoba będąca wyżej w hierarchii. W tych czasach nie panuje tak ogromny nacisk na nazywanie sprawowanych funkcji, bo nie ma takiej potrzeby. Ktoś coś robi, to robi, tyle.
4. Nie. Inne rasy nie mają takich przedstawiciela, albowiem nie ma ku temu żadnych logicznych powodów. Elfy odcięły się od ludzi na Kaendrze, krasnoludy mają Autonomię głęboko gdzieś, Północ nie jest niezależna, a wszystkie inne rasy występują na terenie Autonomii w zbyt małych ilościach, aby powoływać im swoich przedstawicieli. Nike też nie chce dla nich powoływać przedstawicieli. Autonomia to kraj ludzki, tolerancyjny, ale nadal ludzki.
5. Namiesntik jest wasalem króla i seniorem danych ziem, są w jego posiadaniu. Utrata przez niego "urzędu" to nie jest takie pitu pitu. Próba odebrania tytułu namiestniczego przez króla jakiemuś rodowi zapewne skończyłaby się wojną domową. Prawo feudalne nie wygląda tak, jak znamy to z czasów dzisiejszych, gdzie wszędzie powołuje się i odwołuje urzędników.
6. Znalazłoby się kilka takich miejsc. Utworzenie ich przez gracza, jeśli tylko będzie to spójne z fabułą gry i przedstawionym światem jest jak najbardziej możliwe, jest na to jeszcze miejsce.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

20 wrz 2014, 18:08

Eklerze – jeśli chodzi o sytuację polityczną w samej stolicy, większość tamtejszej szlachty dworskiej popiera kandydaturę przywódcy Konsorcjum i raczej od ich strony – jak i ze strony innych mieszkańców prowincji stołecznej – nie należy spodziewać się żadnych problemów. Przeciwników takiego rozwiązania jest po prostu zbyt mało, żeby stanowili jakąś większą siłę. Inna kwestia, że, jak pisałem, na pewno nie spodoba się to możnym z głębi kraju. Wtedy znajdzie się na pewno kilku lub nawet kilkunastu „prawowitych następców” wywodzących się w czystej linii od Wolena (a jak!). Uwierzą temu, który wygra wojnę.

Mirelis – pozwolę sobie coś dopowiedzieć do posta Xariela. Nie, żeby jego odpowiedzi były nieprawidłowe, ale skoro już jesteśmy przy tym temacie, to warto pogłębić przedstawiony przez niego obraz.

1. Rada regencyjna Autonomii Wolenvain rozpada się fabularnie dokładnie w tym momencie. Wydarzenia, które miały miejsce na trakcie iquańskim, podczas których zabito dwóch jej członków jeszcze nie rozeszły się po kraju. Oficjalnie Tarreth* i Herubin*, o których mowa, wyjechali z Wolenvain w celu odwiedzenia paru krnąbrnych szlachciców z prowincji stołecznej. Tego typu wizyty mogą potrwać nawet kilka dni, więc na razie nikt się tym nie przejmuje, a zabójcy dokładnie usunęli ślady. Gdy gruchnie (po aktualizacji Leviathana) wieść o ich śmierci, pozostała w Wolenvain członkini rady (Niniel*) nie będzie miała innego wyboru jak tylko zniknąć z areny politycznej. Więc, de facto, stara rada nadal funkcjonuje, ale z racji, że jej rola nigdy nie była zbyt duża, więc raczej nie trzeba się nią przejmować.

*Imiona członków rady są, oczywiście, nieregulaminowe. Postacie, których miana przytoczyłem, pochodzą z czasów zamierzchłych, kiedy na Leviathanie nie funkcjonowały jeszcze praktycznie żadne zasady, a zdarzały się postacie z plecakami odrzutowymi (sic!).

2. Struktury religijne Autonomii Wolenvain wykształciły się w wyniku wielu przemian ustrojowych, jakie miały tutaj miejsce na przełomie ostatnich czterystu lat. Ludzie ze stepów, którzy przybyli tutaj około roku zerowego Ery Feniksa, mieli swoich bogów, a elfy, które już tutaj były – swoich (choć w przypadku tych drugich był to raczej system filozoficzny, a nie religijny). Na to nałożyły się nadal krążące po świecie informacje o pradawnych bogach krasnoludzkich (Zeatelu, Indrumonie i Mealenie) oraz tych, w których wierzyli już przedstawiciele innych, mniej znanych ras, jakie żyły w starożytności Lewiatana. Politeizm był więc naturalny dla mieszkańców formującej się Autonomii, choć niektóre z wyznań zaczęły ostatecznie dominować nad innymi. Spis bóstw z działu „Wiedza” obrazuje piętnaście najpopularniejszych bytów, w których istnienie wierzy ogół mieszkańców kraju.

Z nieco szerzej opisanych wyznań mamy Świątynię Światła, której przedstawicielami są m.in. Lorveniusze, ale planowane jest wprowadzenie jeszcze dwóch mocno scentralizowanych (choć nie tak dużych) kościołów (prawdopodobnie Devoulera i Vieroxona). Reszta wyznań pozostanie niejako kultami o niespisanych, ale znanych w szerokim świecie obrządkach oraz tradycjach.

Jak jednak wiemy, Leviathan próbuje w lepszym bądź gorszym stopniu odwzorowywać średniowiecze, a epoka ta nie mogła istnieć bez wyraźnie zaznaczonej roli religii w społeczeństwie. Dlatego też Autonomii nie można uznać za kraj jednoznacznie świecki – nie jest to jednak żadnego typu państwo wyznaniowe. Nie ma tutaj jednak lobby ateistów, a słowa kapłanów bóstw wszelakich spotykają się raczej z uznaniem, niźli sprzeciwem. Oczywiście znaczenie ma też to, jakiego boga będzie to kapłan – pierwszeństwo w większości spraw mają ci należący do Świątyni Światła.

3. Stopni jako-takich nie ma, ale z podobnych jednostek najczęściej można spotkać kapitanów i chorążych. Ci pierwsi to dowódcy małych, zwykle pieszych oddziałów (głównie miejskich), wszelkich kompanii najemniczych i gwardii (np. królewskiej), a ci drudzy to uhonorowani możliwością niesienia chorągwi rycerze. Oczywiście może to być tytuł tymczasowy i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takiego kapitana czy chorążego zmienić.

Wszystko jest tutaj płynne, nieustalone na „sztywno”, ale mimo tego dalekie od chaosu. Rycerstwo wie, w jakich grupach się zbierać i jak wspólnie atakować, ponieważ odbiera stosowną edukację. Nie ma tutaj zresztą za dużej filozofii. Jeżeli ktoś nie wie, czym jest klin (mało prawdopodobne), to dowiaduje się tego bezpośrednio przed bitwą. Rozkazy (np. zmiany formacji, odwrotu) przesyła się przez stosownych posłańców wysyłanych bezpośrednio przez głównodowodzącego lub tych, którym dał taką władzę. Właściwie jako taki dowódca możesz zrobić praktycznie wszystko – nie ma norm ani nakazów. Byle wygrać. Jak pisał Xariel – armia średniowiecza nie jest stała, a jej struktury są bardzo luźne (choć zabójczo skuteczne).

4. Większość nie-ludzkich obywateli Autonomii to osobnicy, którzy próbują zasymilować się do ludzkiego społeczeństwa, starają się o obywatelstwo czy pracują na polach (bo na szlachectwo – prawnie – nie mają co liczyć). Rzadziej zakładają swoje osady rasowe, jak robią krasnoludy wzgórzowe – ale i wtedy muszą być one bezwzględnie dopasowane do systemu feudalnego. Wioski w/w rasy na pewno wystawiają jakieś przedstawicielstwo, choćby po to, żeby odprowadzić swojemu seniorowi odpowiednie podatki, ale delegaci nie mają faktycznej władzy czy choćby potrzeby, aby zmieniać cokolwiek. Jeśli brać pod uwagę sytuację w znanych fabularnie „miejscówkach”, Autonomia jest i tak ewenementem na skalę światową, gdzie nie-ludzie mają ogromny zakres swobód.

Sama Autonomia Wolenvain nie ma pojęcia o istnieniu innych poza dalekim, wrogim jej Imperium Agstusu (które wchłonęło m.in. Północ) dużych krajów, a przykładowe Khan'Sal, które jest właściwie państwem-miastem i utrzymuje z nią stosunki dyplomatyczne jest zamieszkane przez ludzi, więc pewnie nie o to Ci chodziło

5. Moim zdaniem określanie namiestnika jako „urzędu” jest nie na miejscu. Namiestnik to książę, ktoś o władzy podobnej królowi, ale na mniejszym obszarze i nie tak absolutnej. Królem jest się dożywotnio, więc i księciem jest się dożywotnio. Jeżeli namiestnik to dziecko lub niedołężny starzec, to władzę sprawuje w jego imieniu regent – do czasu uzyskania przez księcia odpowiedniego wieku lub jego śmierci. Dopiero przy tym ostatnim następuje zmiana namiestnika na nowego, bezpośredniego dziedzica, co zwykle jest da kraju bezbolesne. W przypadku wygaśnięcia linii, nowego namiestnika wyznacza król, ale oczywiście nie może to być ktoś znikąd, bo z pewnością szlachta danego namiestnictwa w ogóle by go nie uznała. Tak czy inaczej każda taka sytuacja to niemal murowana wojna domowa, gdzie szlachta danej prowincji będzie bić się o to, kto ma większe prawa do zostania namiestnikiem – i to niezależnie od decyzji króla.

Ostatni przypadek nagłej zmiany namiestnika mieliśmy w 411EF, gdy od Autonomii Wolenvain odłączyło się Księstwo Lokent – wtedy jednak przedstawicieli rodu panującego wybito, a nowym władcą określił się niechybnie jakiś hrabia, przywódca buntu. Nie było to więc bezkrwawe „ustąpienie z urzędu”.

Pisałaś też coś o pałacach. Jedyny pałac w Autonomii powstał w dawnym Zamku Jasności mieszczącym się w stolicy. To nie Bizancjum, a to, o czym piszę, nie jest nawet pałacem sensu stricte, a czymś jedynie go przypominającym. Z w/w zamku po najeździe roskvarów w 405EF zostały właściwie tylko mury i jakieś gruzowiska, więc odbudowano co się dało, aby przyszli władcy mieli gdzie mieszkać. A, że urzędujący wtedy Dariusz II zapewne lubił zdobienia, to postawiono mu dość niefunkcjonalny pałacyk. Namiestnicy siedzą w swych dworach (a przez „dwór” mam na myśli gród obronny lub zamek) umiejscowionych zwykle w pobliżu głównego miasta danej prowincji. Te główne miasta to: Minaloit, Derin, Aparilume i Morinhtar.

Awatar użytkownika
Tonuryn
Lokalizacja postaci: Kamienica Artmerów
Discord: Youmuu
GG: 52562577
Karta Postaci: viewtopic.php?p=50324#50324

30 wrz 2014, 13:08

Czy istnieją w świecie Leviathana jacyś powszechnie znani poeci? Jeśli tak, które ich dzieła są najbardziej znane i cenione? Czym się wyróżniają?
Awatar użytkownika
Nifrea
Karta Postaci: viewtopic.php?t=3061

30 wrz 2014, 13:15

Jak mniej więcej przedstawia się obecna wiedza na temat astronomii i matematyki. Mamy tutaj jakieś wybitne osobistości zajmujące się tymi dziedzinami nauki? Czy pisali oni jakieś księgi lub mieli powszechnie znane zapiski? Jak wygląda sytuacja a propos tej wiedzy w różnych warstwach społecznych?
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:

05 paź 2014, 08:10

Tonurynie – z pewnością istnieją, tyle że niuanse związane z ich pracą nie zostały tknięte choćby palcem. Wobec innych, istotnych tematów, jakimi zajmujemy się w łataniu dziur fabularnych na ten po prostu jeszcze nie przyszedł czas. Jest więc w tym zakresie pewnego rodzaju dowolność, acz wprowadzanie tak istotnych rzeczy do świata gry powinno zostać skonsultowane z Mistrzami Gry (aby w razie czego nie uległo zapomnieniu).

Nifreo – jak wiemy z lekcji historii, przed opublikowaniem przez M. Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”, uważano, że Ziemia jest centrum wszechświata, a inne ciała niebieskie krążą wokół niej. Niby głupi, niemający związku z rzeczywistością pogląd, ale pokazuje, że ludzie średniowiecza musieli na tyle znać się na astronomii, żeby go w ogóle wystosować. Astronomia była zresztą jedną z nauk nauczanych w uniwersytetach średniowiecznych. Są więc obserwacje nieba, wnioski, manuskrypty dawnych mistrzów i tak dalej. Nie chodzi tutaj oczywiście o państwa arabskie, gdzie sprawa ta wyglądała nieco inaczej, ale o swojskie, europejskie średniowiecze. Autonomia Wolenvain nie różni się pod tym względem od historycznych odpowiedników (planowane jest m.in. wprowadzenie uniwersytetu w jej stolicy). Zwykły chłopek czy człek z marginesu pewnie coś-tam usłyszy, ale raczej nie będzie go to obchodziło i da sobie z tym spokój. Wysoka szlachta może i ma czas na takie zabawy, ale głównie sprawą zajmować będą się właśnie środowiska okołouniwersyteckie, rzekłbyś – naukowe, a więc specyficzni mieszczanie. Dla większośsci ludzi średniowiecza nie jest to zbyt istotne, bo praktyczne zastosowanie tej wiedzy wymyka się ich rozumowaniu. Zapisków „powszechnie znanych” będzie tyle, ile jest w bibliotekach miejskich, a korzystać z nich mogą praktycznie wyłącznie obywatele. Wszystkie powielać będą raczej jeden, utarty schemat. Trudno na ten moment stwierdzić, czy na fabule uskutecznia się model geocentryczny czy jeszcze jakiś inny. Dotąd była to sprawa marginalna i nie zostało to jeszcze określone.

Co zaś tyczy się matematyki, to można powiedzieć, że jest całkiem nieźle. W średniowieczu pracowali przecież tak wybitni matematycy, jak choćby Fibonacci, ponownie „odkryto” zero i tak dalej. Matmy (podzielonej umownie na geometrię, arytmetykę, astronomię i muzykę) też nauczano na uniwersytetach. Przeciętny plebej umie dodawać, odejmować, kupiec pewnie jeszcze coś przemnoży czy podzieli, ale raczej nie będzie to wybiegać poza zastosowania potrzebne do funkcjonowania w życiu codziennym. Im bardziej zaawansowany matematyk, tym na większych liczbach dokonywał tych prostych działań. Samych badaczy mniej interesowały rzeczy czysto teoretyczne, dlatego głównie debatowali np. nad ruchem ciał i innymi obserwowalnymi zjawiskami. Generalnie słabo było z wymyślaniem czegoś, co trudno sobie wyobrazić (tyczy się to zresztą każdego aspektu życia fabularnego).

Wybacz, że nie opiszę Ci dokładnie wszystkich osiągnięć średniowiecza w dziedzinach, o które zapytałeś, ale tę rolę lepiej spełnią fachowi autorzy opracować na ten temat. Twoje pytania są zresztą bardzo ogólne, a ja wolałbym nie pisać tutaj referatów na tak rozległe tematy. Trzeba tylko pamiętać o tym, że nie każde osiągnięcie matematyków np. starożytnych znane było w średniowieczu. Jeżeli będziesz się trzymał tego, co działo się pomiędzy XII a XV wiekiem, to wszystko będzie poprawnie. Niemniej nie sądzę, aby komukolwiek przydały się tego typu szczegóły. W końcu nie trzeba wiedzieć tego, co wie postać.

Jeśli zaś chodzi o wybitne persony zajmujące się tym naukami, spójrz na odpowiedź, jaką udzieliłem Tonurynowi. Sprawa wygląda dokładnie tak samo.

Awatar użytkownika
Vilanna Monero
Lokalizacja postaci: Nowy Sektor
GG: 41740690
Karta Postaci: viewtopic.php?p=50004#50004

10 paź 2014, 12:57

Kto sprawuje pieczę nad Pałacem Sprawiedliwości. Chodzi mi o dowódcę tamtejszej straży, tudzież wiezienia. Jak się go fachowo nazywało w tamtych realiach, czy można używać słowa "nadzorca"?
Potrzebne mi konkretne imię, więc z góry dopytuję co zrobić gdy w sesji potrzebuję przytoczyć takowe.

Wróć do „Dyskusje i propozycje”