O łukach

Informacje dla dociekliwych, teksty uzupełniające oraz ujednoznaczniające, ciekawostki. Dział przeznaczony dla tych, którzy pragną stworzyć postać mocno osadzoną w świecie gry.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3822
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

O łukach

19 sty 2015, 00:00

Tak w literaturze polskiej, jak i w szeroko pojętym gatunku fantasy występują rozliczne różnice w definiowaniu typów łuków. W Polsce, przeciwnie niż na zachodzie, przyjęło się nazywanie łuków od miejsca pochodzenia czy grup etnicznych posługujących się nimi (np. łuk azjatycki, łuk mongolski, łuk wschodni), czego na Leviathanie z oczywistych względów nie można zastosować. Historycy nadal debatują, czy i jak przetłumaczyć o niebo bardziej konkretne nazwy łacińskie oraz angielskie, odnoszące się bezpośrednio do kształtu łuku (po zdjęciu zeń cięciwy), a nie jego pochodzenia i wedle mojej wiedzy nadal nie ma konsensusu w tej kwestii. Pasjonaci łucznictwa właściwie tego zresztą nie potrzebują – używają bowiem głównie nazw niespolszczonych. Fantasy jest z kolei w tym względzie jeszcze bardziej niespecyficzne, dobierając miejscami nazwy całkowicie losowo bądź nie dobierając ich wcale.

Temat jest zaś na tyle szeroki, że zasługuje na odrębny wątek na forum. Łuk łukowi nierówny, a ich rozróżnianie wydaje się być jedną z podstawowych umiejętności dla każdego gracza, któremu marzy się strzelec. Stosując jedną z nazw prezentowanych poniżej, automatycznie dajesz do zrozumienia, jakim typem łuku posługuje się Twoja postać. Poniższy opis stanowi więc istotne ułatwienie w opisywaniu każdego łucznika. Zastosowano tutaj przemieszanie dwóch modeli – polskiego i zachodniego. Nazwy łuków odnoszą się w większości bezpośrednio do grup, jakie się nimi posługują, czy miejsc, gdzie są najpopularniejsze, ale dotyczą broni o konkretnym kształcie. Łuk o kształcie łuku elfickiego, ale stworzony i używany przez człowieka nadal nazywany będzie zatem łukiem elfickim. Rozeznanie znacząco ułatwiają narysowane przez Xariela szkice. Każdy z nich przedstawia łuk ze zdjętą cięciwą oraz po jej nałożeniu.

Obrazek
Łuk prosty

Łuk ma to do siebie, że nawet w stanie spoczynku przechowuje pewną energię. Cięciwa jest napięta również wówczas, gdy się jej nie naciąga, co świadczy o tym, że wystrzelona z jej pomocą strzała otrzyma dodatkowy pęd. Różne są sposoby zwiększania tej energii – od pogłębiania krzywizn łuku po zwiększanie jego rozmiaru, ale zawsze wiąże się to z większymi wymaganiami wobec łucznika. Im więcej bowiem energii przechowuje łuk, tym więcej siły trzeba poświęcić, aby odpowiednio go naciągnąć. Siłę naciągu określa się w kilogramach. Jeżeli więc przykładowo wynosi ona 35 kilogramów, oznacza to, że cięciwa może zostać napięta dopiero po zawieszeniu na niej obiektu ważącego 35 kilogramów. Łucznik musi więc w swej lewicy utrzymać coś, co jest ciągnięte z taką siłą, a prawicą tę siłę wytworzyć. Nie bez znaczenia jest więc odpowiedni trening, gdyż niewyszkolona osoba może być nawet w stanie naciągnąć broni profesjonalnego strzelca. Określanie siły naciągu nie jest w Karcie Postaci obowiązkowe.

Najprostszym typem łuku jest, cóż – łuk prosty. Po zdjęciu cięciwy ma on kształt linii, bez żadnych dodatkowych krzywizn. Cięciwa jest nieco od niego krótsza, przez co przy jej zakładaniu zmusza się łuk do wygięcia, co pozwala na przechowanie w nim energii. Siła tych łuków zwiększana jest głównie przez zwiększanie ich rozmiaru. Szczególną odmianą łuku prostego jest łuk długi, który nawet po założeniu cięciwy jest tak wysoki jak łucznik, a często nawet wyższy. Niektórzy możni szkolą swoich chłopów do walki z użyciem łuku długiego, przez co jest on najpopularniejszym łukiem wykorzystywanym obecnie w bitwach. Do posługiwania się nim są wybierani wyłącznie wysocy chłopi, przez co niektóre z tych łuków mierzą nawet dwa metry.

Obrazek
Łuk szlachecki

Wersją rozwojową łuku prostego jest łuk szlachecki. Pojawił się on w Autonomii Wolenvain stosunkowo niedawno i posiada już pewne krzywizny widoczne głównie po zdjęciu zeń cięciwy. Gdy się tego dokona, dostrzec można, że jego ramiona wyginają się w stronę celu. Lekko w tym kierunku wypina się też majdan łuku. Po założeniu cięciwy trudno jest rozróżnić ten typ łuku od łuku prostego, ale zapewnia on nieco większą moc przy zmniejszonych rozmiarach. Jak sama nazwa wskazuje, stosowany jest on głównie przez szlachtę, najczęściej w trakcie polowań. Niekiedy również udostępniany chłopom szkolonym do armii, ale z racji na większy koszt takiego łuku widok nisko urodzonego łucznika z tą bronią jest rzadki.

Obrazek
Łuk chłopski

Gdy brakuje odpowiedniego drewna na stworzenie choćby łuku prostego, a co dopiero szlacheckiego, wykonuje się łuk chłopski. Łuki tego typu mają bardzo niską moc z racji, że nawet po zdjęciu cięciwy ich ramiona wyginają się w stronę łucznika, nie przechowując tym samym zbyt wiele energii. Założenie cięciwy zmienia ich kształt tylko w małym stopniu. Łuk tego typu stosowany jest głównie przez myśliwych i kłusowników, nie nadając się do walki. Swoją rolę spełniają jednak bardzo dobrze.

Obrazek
Łuk pustynny

Ludy zamieszkujące okolice Pustyni Śmierci miały jednak własne sposoby na zwiększanie zasięgu łuku bez konieczności jego wydłużania. Tworzone przez nich łuki pustynne mają odgięte w stronę celu końcówki ramion. Założenie cięciwy jest w takim przypadku utrudnione, ale sprawia, że łuk taki może przechowywać dużą moc mimo często niewielkich rozmiarów. Większość z nich to łuki kompozytowe, a więc stworzone z połączenia drewna, kości, ścięgien oraz specjalnego kleju.

Ciekawą formą jest też łuk refleksyjny, w którym całe ramiona odginają się w stronę celu, co daje łukowi dodatkową moc. Czyste łuki refleksyjne są spotykane dość rzadko. Częściej, choć nadal rzadko, widuje się łuki, w których refleksyjność jest tylko jedną z dwóch opisujących krzywiznę cech. Drugą jest dodatkowe odgięcie końcówek ramion łuku w stronę celu, co sprawia, że po zdjęciu cięciwy łuk tego typu wygina się w literę „C”, a założenie nań cięciwy to bardzo trudna sprawa. Łuki tego typu są najmocniejsze, najmniej wybaczalne i trudne do wykonania, a zwyczajowo kojarzy się je z elfami, które stereotypowo uznane zostały za mistrzów sztuki strzelniczej i których uznaje się za wynalazców tego typu broni. Z tego też względu te potężne łuki zwie się łukami elfickimi.

Obrazek
Łuk refleksyjny
Obrazek
Łuk elficki – dwa warianty

Co istotne, wszystkie łuki, może poza łukiem chłopskim, przechowuje się ze zdjętą cięciwą. Jeżeli wiec Twoja postać będzie paradowała cały czas z łukiem o założonej cięciwie, z pewnością jej broń się osłabi, a ostatecznie nawet uszkodzi. Może to prowadzić do przykrych konsekwencji, w których cięciwa łuku odwiązuje się od niego w trakcie strzelania, zatem zalecane jest zwracanie uwagi na ten szczegół.

Łuki, wbrew niektórym wyobrażeniom, nie są przewieszane przez ramię. Cięciwa łuku jest mocno napięta, a jej ocieranie się o bark i blokowanie ruchów przez sam łuk nie należą do najprzyjemniejszych doznań. Dlatego też tego typu bronie przenosi się po prostu w ręce (albo chowa do sakwy, jeżeli łuk jest np. elficki i zwija się po zdjęciu cięciwy). Istotne są też kołczany, których raczej nie nosi się wysoko na plecach. Większość z nich wisi nisko, udostępniając chwytanie nowych pocisków bezpośrednio prawą ręką, spod pachy.

Strzały mogą mieć dwa ogólne typy grotów. Pierwsze, szerokie, przeznaczone są do polowań i zakładane są zwykle na cieńsze strzały, przy czym używa się ich przy słabszych łukach. Dobrze sprawują się także przy nieopancerzonych celach. W bitwie używa się jednak grotów nieco mniejszych i ostrzej zakończonych, co umożliwia głębszą penetrację i przebijanie nawet przez niektóre ze słabszych zbroi płytowych.

Wróć do „Dodatkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zarejestruj się · ZALOGUJ


Jest 28 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 27 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Kerreos
Liczba postów: 52310
Liczba tematów: 2980
Liczba użytkowników: 1052
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Dakhrega
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Discord – czat głosowy

Uwaga – lista osób rozmawiających głosowo nie aktualizuje się na bieżąco. Konieczne jest odświeżenie strony.