O przeszywanicach

Informacje dla dociekliwych, teksty uzupełniające oraz ujednoznaczniające, ciekawostki. Dział przeznaczony dla tych, którzy pragną stworzyć postać mocno osadzoną w świecie gry.
Awatar użytkownika
Infi
Kontakt:
Posty: 3821
Rejestracja: 01 wrz 2011, 19:59
Lokalizacja postaci: Trakt Południowy
Discord: Infi
GG: 12763543
Karta Postaci: viewtopic.php?t=638

O przeszywanicach

08 gru 2016, 19:27

Obrazek

Wśród tych, którzy zetknęli się z różnego rodzaju tworami fantasy przeszywanica stanowi bodaj najbardziej niedoceniany element uzbrojenia obronnego. Popularne systemy gier RPG nie przypisują jej wysokich walorów ochronnych, natomiast w literaturze czy grach komputerowych głównego nurtu przeszywanica jest niemal niespotykana. Jeśli już mamy z nią do czynienia, występuje jako pancerz słaby i szybko zastępowany mocniejszym: kolczugą, elementami zbroi płytowej lub wariacją na temat „zbroi skórzanej”, która sama stanowi temat godny większej rozpiski.

Wyżej przytoczony stereotyp sprawia, że widok postaci z Leviathana paradującej w przeszywanicy jest rzadki. Położony ostatnimi czasy nacisk na lepsze dopasowanie bohaterów graczy do realiów panujących w grze sprawia, że kwestia ta ulega ciągłej poprawie, jednak nadal istnieją tutaj pewne nieścisłości. Mistrzowie Gry starają się wprawdzie, by prowadzone przez nich postacie niezależne (NPC) były ubrane „kanonicznie”, jednak szczegółowy opis ich strojów nie jest wymagany (lub wręcz niezalecany) w postach. Co innego, gdy ktoś postanawia napisać swoją Kartę Postaci i pragnie wystarać się o akceptację pełną. Poprawne opisanie ubrań ułatwia odpowiedni tekst, jednak osoba chcąca prowadzić postać o usposobieniu bojowym niewiele z niego wyciągnie.

No właśnie – kto w świecie gry w ogóle nosi przeszywanice? Są to z pewnością osoby mające związek z szeroko pojętą wojaczką: różnego rodzaju wojownicy, najemnicy, szlachcice, bandyci, poszukiwacze przygód itp. Samodzielnie noszona, gruba przeszywanica stanowi jedną z najtańszych opcji ochronnych i może być spotykana właściwie u każdego, kto zamierza brać udział w boju. Jest zresztą najczęściej noszonym na polach bitew pancerzem. Na co dzień nie jest zbyt wygodna, więc powinna być stosowana z umiarem, jeśli postać nie ma być wiecznie spoconym osobnikiem zbierającym zdziwione spojrzenia. Poza polem bitwy można ją nosić podczas podróży, szczególnie przez niebezpieczne tereny, których w Autonomii Wolenvain nie brakuje. Spotykana jest również u załóg twierdz rycerskich lub zamków położonych na zagrożonych terenach (przy granicy kraju, na podgórzu Wichrowych Szczytów itp.). W pracach wykonywanych na wsi lub w mieście przeszywanica może wyłącznie przeszkadzać, utrudniając nieco ruchy i ogrzewając niepotrzebnie ciało. Ponadto, zakładanie przeszywanicy jest konieczne, jeśli postać ma używać kolczugi lub zbroi płytowej.

Przeszywanice dzielą się zatem na dwa rodzaje. Takie noszone osobno i takie, które wkłada się pod metalowy pancerz lub jego elementy. Dodatkowo, mogą one zostać stworzone na dwa sposoby: przez zszycie wielu warstw materiału lub przez wypełnienie ich mniejszej ilości. Te drugie wytwarza się szybciej i pochłaniają one mniej materiału, przez co są tańsze. Niezależnie jednak od metody wykonania, przeszywanice są pikowane. Cienki ścieg zszywający materiał może tworzyć na ich powierzchni różnej wielkości kształty. Najczęściej są to pasy – poprzeczne, wzdłużne – lub romby. Dzięki temu (oraz swojej grubości) przypominają one nieco współczesne kurtki zimowe.

Do tworzenia przeszywanic najczęściej używa się lnu i wełny. Niemal niespotykane są przeszywanice z bawełny lub skóry. Ta pierwsza jest trudnodostępna i przez to droga. Przeszywanice ze skóry są natomiast niefunkcjonalne. Wbrew pozorom przeszywanica z lnu oferuje taką samą, jeśli nie lepszą, ochronę, jak hipotetyczna przeszywanica ze skóry, która mogłaby być nawet droższa w wytworzeniu.

W przypadku warstwowych przeszywanic, ilość warstw waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu. Najczęściej właśnie one noszone są samodzielnie lub pod kolczugą. Jeśli ich jakość jest dobra, stanowią zadziwiająco skuteczną ochronę. Trudno jest przeciąć ją mieczem lub nawet przebić strzałą (o ile nie zostanie wystrzelona z bliska). Sprawia ona także, że uderzenia bronią obuchową, które bez niej połamałyby kości, pozostawiają tylko siniaki. Najlepiej działają tutaj bronie obuchowo-sieczne, takie jak topory. W każdym wypadku przeszywanica sprawdza się dobrze, oferując tanią i dobrą ochronę, bez której trudno wyobrazić sobie wojownika, choćby nawet był on bardzo biedny. Osoba nosząca taką przeszywanicę oraz kolczugę może się uważać za podwójnie chronioną. Oczywiście noszenie kolczugi na czymkolwiek innym jest ekstremalnie niewygodne i niebezpieczne.

Przeszywanice wypełniane noszone są najczęściej pod pancerzem płytowym. W ich wnętrzu znaleźć można zwykle mocno zbitą wełnę. Zadaniem takiej przeszywanicy jest ochrona wojownika przed otarciami, utrzymanie blach zbroi w jednym miejscu oraz zapewnienie dodatkowej ochrony poprzez wytłumianie zadawanych ciosów. Przeszywanice tego typu posiadają na lewej i prawej stronie wiele mocnych naszywek z przeplecionymi przezeń sznurkami, tasiemkami bądź rzemieniami pozwalającymi na przywiązanie do niej elementów zbroi płytowej. Same przeszywanice również mogą posiadać takie elementy, doszyte na stałe np. w okolicy łokci lub barków, jednak nie są one zwykle tak rozbudowane jak te stanowiące elementy właściwej zbroi. Częściej doszywanie blach zdarza się w przypadku przeszywanic noszonych samodzielnie, niezależnie od tego, jak zostały wykonane.

Przeszywanice noszone pod zbrojami są zwykle krótsze i bardziej dopasowane, natomiast te noszone samodzielnie czasem sięgają nawet za kolana, według potrzeby posiadając przy tym stosowne rozcięcia z tyłu lub po bokach. Pancerz ten może występować w różnych wariantach kolorystycznych, może także być zdobiony, chociaż to rzadkość. Zakłada się go przez głowę lub podobnie do jopuli, czyli niczym współczesny płaszcz. Długość rękawów może być różna, może ich również nie być wcale, choć to niecodzienne. Przeszywanice są czasem zapinane na guziki, ale częściej związywane na tasiemki, sznurki, rzemienie lub paski skórzane w różnej ilości, zwykle nie mniej niż trzy pary. Nosi się je na koszulę lub jopulę spodnią (opisano je w temacie „O strojach”).

Wróć do „Dodatkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zarejestruj się · ZALOGUJ


Jest 16 użytkowników online :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 16 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika
Liczba postów: 52308
Liczba tematów: 2980
Liczba użytkowników: 1050
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Landis
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Discord – czat głosowy

Uwaga – lista osób rozmawiających głosowo nie aktualizuje się na bieżąco. Konieczne jest odświeżenie strony.